Krzysiek Borek01.01.2015
iOS dla początkujących #7 – Safari

Safari jest fabryczną przeglądarką internetową, jaką znajdziemy w systemie operacyjnym iOS. Dzięki niej będziemy w stanie przeglądać strony internetowe. Interfejs aplikacji podobny jest do tych z komputerów stacjonarnych i posiada niezwykłych funkcji ułatwiających ich przeglądanie.

Jak większość aplikacji wbudowanych w system Safari również składa się z wielu części:

  • Przyciski nawigacyjne: Dzięki, nim przełączamy się po ostatnio odwiedzanych stronach.
  • Udostępnij: Po stuknięciu możemy dodać stronę do ulubionych lub do czytelni. Link możemy udostępnić również na Twitterze, Facebooku i innych portalach społecznościowych i mailu.
  • Pasek adresu: Tutaj pokazuje się adres strony, którą obecnie przeglądamy.
  • Karty: Reprezentują one otworzone przez nas strony internetowe. Przez to możemy nawigować po wielu, a nie jednej.
  • Czytelnik: Funkcja odpowiada za wyświetlanie strony w bardziej przystępny dla czytelnika sposób.
  • Ulubione/Lista czytelni/Udostępniane łącza: Po stuknięciu wyświetlą nam się wszystkie strony dodane do doczytania, ulubionych lub te, które udostępniliśmy.
  • Zakładki iCloud: Stukając w tę część mamy dostęp do ostatnio zamkniętych stron na innym urządzeniu z iOS lub OS X.
  • Nowa karta: Po stuknięciu otwieramy kolejną kartę, a co za tym idzie możemy zacząć przeglądać kolejną stronę internetową.

Saf

Przeglądanie internetu

Safari posiada parę przydatnych funkcji, które ułatwiają konsumpcję treści z internetu. Poniżej zamieściłem niektóre z nich.

Otwieranie linku w nowej karcie

Jeżeli znajdziecie interesujący link, możecie otworzyć go w nowej karcie. Dzięki temu otwieracie kolejną stronę bez konieczności opuszczania obecnej.

Aby to zrobić, wystarczy przytrzymać chwilkę interesujący nas link,a potem stuknąć na otwórz w nowej karcie.

Saf1

Przybliżenie

Czasem przeglądanie stron za pośrednictwem Safari może być uciążliwe. Nie obawiajcie się, możecie przybliżyć treści, które czytacie.

Dwukrotne stuknięcie: Po wykonaniu tego gestu, przybliżamy część strony internetowej. Gest będzie przydatny w momencie, gdy czytamy drobny tekst.

Uszczypnięcie: Gest odpowiada za przybliżanie i oddalanie, dzięki temu kontrolujemy rozmiar strony internetowej.

Orientacja wyświetlacza

Naturalnie podczas przeglądania możemy zmienić orientację wyświetlacza. Niektóre z nich lepiej działają poziomo, a inne pionowo.

Dodanie strony internetowej do pulpitu głównego

Jeżeli często odwiedzacie daną stronę internetową warto dodać do niej skrót. Będzie on wyświetlany na pulpicie głównym urządzenia mobilnego. Dzięki temu będziecie mogli szybciej uruchomić interesującą was stronę internetową. Wykonacie to stukając w przycisk udostępnij, a następnie stukamy na Do ekranu początk.

Saf3

Skrót do strony internetowej pojawi się na pulpicie głównym. Jeżeli na niego stukniecie, od razu zostaniecie przeniesieni do strony.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek