Krzysiek Borek02.01.2015
iOS dla początkujących #8 – Zarządzanie i instalacja aplikacji/gier

Dopiero zaczynacie przygodę z iOS? Pewnie słyszeliście o aplikacjach? Założenie jest proste, aplikacje uruchamiane są na waszym urządzeniu. Każde z urządzeń Apple ma fabryczne aplikacje, wbudowane w system operacyjny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiększyć kolekcję.

App Store daje dostęp do wielu aplikacji. Począwszy od gier, a kończąc na aplikacjach, które pomogą nam w codziennej pracy. Przykładem mogą być tutaj programy pomagające nam w nauce, gotowaniu i zarządzaniu podróżami.

Większość z nich jest darmowa, choć zdarzają się też płatne (0,99 euro lub więcej). Wtedy lepiej posłużyć się rekomendacjami, gdzie w większości przypadków programy/gry są darmowe.

App1

Aby pobierać aplikacje i gry z App Store wymagane jest Apple ID i ważna karta kredytowa (dotyczy płatnych aplikacji). Na portalu znajduje się wpis o tym, jak je utworzyć – w tym miejscu.

Początki w App Store

Po założeniu Apple ID i zalogowaniu do App Store udajcie się do „Chcesz poznać sklep App Store” znajdziecie tam wiele aplikacji, które warto zainstalować na początku.

Pojawi się lista najpopularniejszych, nie obawiajcie się większość jest darmowa. Stukając na nazwę programu pojawią się informacje o nim. Przeczytacie tam, jak działa dana aplikacja/gra, recenzje, oceny, a nawet zrzuty ekranowe.

Wielozadaniowość

Pewnie jesteście przyzwyczajeni do pracy z wieloma aplikacjami naraz, to właśnie wielozadaniowość. Na urządzeniach z iOS wygląda to inaczej, nie uruchomimy wielu naraz, ale możemy przełączać się do innych bez powrotu do pulpitu głównego. Przykładem może być przeglądanie internetu przy pomocy Safari, po czym uruchamiamy iMessage i wysyłamy wiadomość do znajomego.

Aby wielozadaniowość działała bez problemu iUrządzenie „zamraża” aplikacje w momencie, w którym przełączyliśmy się na inna. Powracając do poprzedniej nie musimy robić wszystkiego od nowa.

Przełączanie pomiędzy aplikacjami

Podczas gdy pracujemy na wielu programach, najlepiej jest uruchomić kolejny bez potrzeby powrotu do pulpitu głównego. Robimy to w następujący sposób:

Dwukrotnie naciskamy przycisk „początek”. W tym momencie ukaże się podgląd działających aplikacji, przesuwając w lewo lub prawo wybieramy program, który chcemy uruchomić

App2

Wyłączanie aplikacji

Po wyjściu z używanego ostatnio programu, nie zamykamy go. Działa nadal „zamrożony” w tle. Jeżeli przestanie działać prawidłowo zostanie wyłączony automatycznie tak, jak na komputerze.

Pamiętajcie, że nie musicie ich wyłączać dopóki nie napotkacie problemu. Zamrożone aplikacje nie powodują obciążenia urządzenia, ani drenażu baterii. Jeżeli jest taka potrzeba możecie to zrobić w następujący sposób:

Dwukrotnie naciskamy przycisk „początek”. W tym momencie pojawi się podgląd aplikacji, które uruchomiliśmy. Przesuńcie wybraną aplikację w górę, w rezultacie ją wyłączycie.

App3

Odświeżanie w tle

iUrządzenia korzystają z odświeżania aplikacji w tle, aby aktualizować napływające do nich informacje. Jeżeli macie włączoną tę funkcję, przygotujcie się na lekki drenaż baterii. W każdym momencie możecie ją wyłączyć dla większości aplikacji lub wybranych.

Aby wyłączyć odświeżanie w tle, przechodzimy kolejno do Ustawienia → Ogólne → Odświeżanie w tle. Potem przesuwamy suwak w lewo/prawo aby wł./wył tę funkcję.

App3

Zarządzenie aplikacjami

Każda zainstalowana aplikacja/gra znajdzie się na naszym pulpicie głównym. W momencie, gdy mamy ich od groma robi się tłok. Poniżej możecie zobaczyć w, jaki sposób można nimi zarządzać.

Zmiana miejsca: przytrzymując palcem na dowolnej aplikacji/grze możemy zmienić ich położenie. W momencie, gdy ikony zaczynają się trząść wykonujemy gest (przeciągnij i upuść) i zmieniamy miejsce wybranej przez nas aplikacji. Jeżeli chcemy przenieść ją na kolejny pulpit umieszczamy ją najbliżej prawej strony interfejsu.

App4

Dzięki temu tworzymy kolejny pulpit główny, po zakończeniu operacji naciskamy przycisk „początek” i wszystko wróci do normy.
Screen

Tworzenie folderu: umieszczając jedną aplikację na kolejnej będziemy w stanie utworzyć folder. Domyślnie otrzyma on nazwę związaną z aplikacjami, które się w nim znajdują. Oczywiście, możemy zmienić nazwę na dowolną. Dzięki temu możemy zwolnić miejsce na pulpicie głównym. Jeżeli chcecie zakończyć operację, naciskacie przycisk początek (patrz wyżej).

Wyszukiwanie: przytrzymując palec na środku wyświetlacz i przesuwając go w dół uruchomimy wyszukiwanie Spotlight. Wystarczy wpisać nazwę poszukiwanej przez nas aplikacji, a pojawi się ona w wynikach.

App6

Usuwanie: w momencie, gdy aplikacje się trzęsą możemy je usunąć stukając na krzyżyk w lewym górnym rogu programu. Nie możemy w ten sposób pozbyć się aplikacji systemowych. Jeżeli skończyliśmy operacje, naciskamy przycisk początek i wszystko wraca do normy.

Aktualizacja aplikacji/gier

Z biegiem czasu wszystkie aplikacje dostępne w App Store są aktualizowane. Zazwyczaj powodują one stabilniejsze działanie, a od czasu do czasu dodają nowe funkcje. Jeżeli aktualizacja się pojawi, automatycznie na skrócie do App Store pojawi się cyferka informująca o tym.

Jak zaktualizować aplikacje/grę

01. Uruchamiamy App Store i wchodzimy w zakładkę aktualizacje.
02. W zakładce Aktualizacje pojawią się aplikacje, dla których są one dostępne. Możemy aktualizować je pojedynczo lub wszystkie naraz stukając na aktualizuj wszystkie.

App7

Automatyczne aktualizacje

Jeżeli nie chcecie aktualizować aplikacji/gier ręcznie możecie ustawić automatyczne aktualizacje.

01. Wchodzimy do Ustawień
02. Przechodzimy do App Store&iTunes
03. Włączamy suwak z aktualizacjami

App8

Zobacz także poprzednie poradniki:

01. iOS dla początkujących #1 – kupno iPada – tutaj
02. iOS dla początkujących #2 – Pierwszy kontakt z tabletem – tutaj
03. iOS dla początkujących #3 – system operacyjny i jego funkcje – tutaj
04. iOS dla początkujących #4 – klawiatura systemowa – tutaj
05. iOS dla początkujących #5 – zarządzanie i dodawanie kontaktów – tutaj
06. iOS dla początkujących #6 – aplikacja Telefon – tutaj
07. iOS dla początkujących #7 – Safari – tutaj

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek