Krzysiek Borek17.12.2014
iOS dla początkujących #1 – kupno iPada

iPad produkowany przez Apple stał się bardzo popularny od momentu debiutu w 2010 roku. Zanim zainteresujecie się kupnem tabletu Apple warto przyjrzeć się opcjom, jakie macie do wyboru.

Dotyczy to wariantu łączności – WiFi lub WiFi+GSM i miejsca, gdzie kupimy tablet.

Co mamy do wyboru?

Od czasu premiery pierwszego iPada wiele się zmieniło i na ten moment mamy do wyboru wiele różnych modeli tego tabletu. Wybór zazwyczaj zależy od waszego budżetu i od metody eksploatacji :

 • iPad Air 2: Ten model wyposażony jest w wyświetlacz o przekątnej 9,7″ (Retina). Znajdziemy tutaj wiele wariantów pamięciowych, zaczynając od 16GB, kończąc na 128. Każdy z nich wyposażony jest w WiFi, więc możemy łączyć się z internetem za darmo, jeżeli chcemy wykorzystać do tego LTE będziemy musieli dopłacić.
 • iPad mini 3: Wyświetlacz jest mniejszy, niż w modelu Air (7,9″) i to także Retina. Model mini posiada prawie wszystkie funkcje większego brata, zapakowane w mniejsze opakowanie. Jeżeli chodzi o łączność i warianty pamięciowe, to są one identyczne. Co ważne mniejszy iPad jest tańszy od modelu Air.
 • Starsze modele: Tutaj weźmiemy pod uwagę pierwszą generację modelu Air i mini, które są o wiele tańsze od najnowszych. Pomimo że ich moc obliczeniowa jest niższa, nie zauważymy tego podczas codziennej pracy z tabletami. Weźcie pod uwagę, że starsze modele szybciej się starzeją i za jakiś czas mogą nie mieć wsparcia producenta.

Na stronie Apple możecie porównać dany model tabletu i zobaczyć, jak wygląda.

Który model będzie odpowiedni?

Jeżeli nadal nie zdecydowaliście, który model okaże się najlepszym wyborem, czas zadać sobie parę pytań. Jakie funkcje są dla was najważniejsze i, czy mieszczą się one w waszym budżecie. Przemyślcie to głównie pod względem dostępu do internetu i wariantu pamięci (potrzebujecie więcej, czy mniej?).

Dostęp do internetu:

Modele z samym WiFi będą napewno tańsze, niestety, wtedy możecie łączyć się jedynie z sieciami WiFi i niczym więcej. Będziecie w stanie korzystać z internetu tylko w domu, pracy lub szkole.

WiFi+GSM to inna para kaloszy. Oprócz podstawowej metody łączności, mamy możliwość połączenia z siecią komórkową. Dotyczy to każdego miejsca,w którym się znajdujemy, więc nie jesteśmy ograniczani, jak w przypadku WiFi.

Warianty pamięciowe:

Jeżeli chodzi o przechowywanie danych na iPadzie mamy parę możliwości.

16GB pamięci wbudowanej wystarczy dla większości użytkowników, do momentu, gdy chcecie przechowywać na urządzeniu muzykę, filmy, czy programy telewizyjne. W takim przypadku lepiej zaopatrzeć się w model z 64GB pamięci lub 128.

Z drugiej strony, jeżeli potrzebujecie więcej miejsca, rzućcie okiem na iCloud. iCloud daje wam nieograniczone miejsce na dane w momencie, gdy są one tylko i wyłącznie z iTunes. Dotyczy to muzyki, filmów i programów telewizyjnych.

Czas na zakup

Mamy różne możliwości kupna tabletu Apple. Możemy go zakupić z Apple Store lub od oficjalnych resellerów. Ewentualnie poprzez portale takie, jak eBay, Allegro i OLX.

Różnice w cenie mogą byc niezauważalne, trudno kupić taniej nowe urządzenie, niż w Apple Store. Uważajcie na „wałki”, gdzie ceny są zbyt atrakcyjne, wtedy napewno padniecie ofiarą oszustwa. Najlepiej kupować urządzenie od zaufanego sprzedawcy.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek
 • Jonny Mnemonic

  „Różnice w cenie mogą być niezauważalne, trudno kupić taniej nowe urządzenie, niż w Apple Store.”

  Ta rada jest nieprawdziwa. Korzystając z wyszukiwarek cenowych nowych produktów jak Ceneo czy Nokaut zawsze znajdziecie produkt taniej niż w Apple Store, z gwarancją i od sprawdzonego sprzedawcy (co poznacie po rankingu w tych porównywarkach cenowych).

  Najbardziej opłacalne jest kupno iPada na Allegro – używanego 1-2 letniego. Ja w tym miesiącu kupiłem dla znajomych i rodziny i dla siebie 5 iPadów na Allegro w tym miesiącu z czego 2 szt. na raty 0% (promocja w Allegro do końca grudnia).
  Kupując przez PayU nawet gdyby ktoś was oszukał i okradł, Allegro zwraca do 20000zł wartości tak kupionego sprzętu.

  Moim zdaniem tablet bez LTE to nie tablet. Na tą chwilę najbardziej opłacalne są modele:

  – iPad Air LTE (5 wersja iPada) 16GB za około 1400zł
  – iPad 4 LTE (4 wersja iPada) 16GB za około 1150zł
  – iPad Mini (1 wersja małego iPada) za około 850zł

  iPada Air można jeszcze dostać z gwarancją. Kupują patrzcie głównie na komentarze. Jeśli sprzedawca ma 100% pozytywów i powyżej 100 komentarzy to na pewno jest uczciwy. Ja dodatkowo zawsze telefonuję i upewniam się, że tablet nie ma sim-locka ani blokady aktywacji iCloud ani wyraźnych rys na ekranie. Jeśli zdjęcia są słabej jakości to proszę o dosłanie lepszych zdjęć i dokładnie oglądam czy nie ma rys na ekranie. Ten sprzęt nawet 3 letni ma super baterię która trzyma nawet 10 godzin. Jeśli tablet to tylko iPad.

  Ja kupiłem swojego iPada Air LTE 64GB za 1700zł na Allegro i jestem bardzo zadowolony. W sklepie na Ceneo to by mnie kosztowało około 2700zł a w Apple store nawet nie ma do wyboru takiej dużej pamięci (tam max 32GB).

  • Jonny Mnemonic

   iPad Mini za 850zł to oczywiście LTE 16GB – jedyny tutaj tablet bez bez retiny (rodzielczość ekranu 1024×768 zamiast retna 2048×1536 pikseli)

 • Świrek

  Krzysiek, zapomniałeś o bardzo istotnej sprawie. Jeśli iPad nie ma modemu 3g/hsdpa/lte, to nie ma również GPSu. A co za tym idzie, nie ma możliwości używania, choćby jako nawigacji samochodowej.