Krzysiek Borek17.12.2014
iOS dla początkujących #1 – kupno iPada

iPad produkowany przez Apple stał się bardzo popularny od momentu debiutu w 2010 roku. Zanim zainteresujecie się kupnem tabletu Apple warto przyjrzeć się opcjom, jakie macie do wyboru.

Dotyczy to wariantu łączności – WiFi lub WiFi+GSM i miejsca, gdzie kupimy tablet.

Co mamy do wyboru?

Od czasu premiery pierwszego iPada wiele się zmieniło i na ten moment mamy do wyboru wiele różnych modeli tego tabletu. Wybór zazwyczaj zależy od waszego budżetu i od metody eksploatacji :

  • iPad Air 2: Ten model wyposażony jest w wyświetlacz o przekątnej 9,7″ (Retina). Znajdziemy tutaj wiele wariantów pamięciowych, zaczynając od 16GB, kończąc na 128. Każdy z nich wyposażony jest w WiFi, więc możemy łączyć się z internetem za darmo, jeżeli chcemy wykorzystać do tego LTE będziemy musieli dopłacić.
  • iPad mini 3: Wyświetlacz jest mniejszy, niż w modelu Air (7,9″) i to także Retina. Model mini posiada prawie wszystkie funkcje większego brata, zapakowane w mniejsze opakowanie. Jeżeli chodzi o łączność i warianty pamięciowe, to są one identyczne. Co ważne mniejszy iPad jest tańszy od modelu Air.
  • Starsze modele: Tutaj weźmiemy pod uwagę pierwszą generację modelu Air i mini, które są o wiele tańsze od najnowszych. Pomimo że ich moc obliczeniowa jest niższa, nie zauważymy tego podczas codziennej pracy z tabletami. Weźcie pod uwagę, że starsze modele szybciej się starzeją i za jakiś czas mogą nie mieć wsparcia producenta.

Na stronie Apple możecie porównać dany model tabletu i zobaczyć, jak wygląda.

Który model będzie odpowiedni?

Jeżeli nadal nie zdecydowaliście, który model okaże się najlepszym wyborem, czas zadać sobie parę pytań. Jakie funkcje są dla was najważniejsze i, czy mieszczą się one w waszym budżecie. Przemyślcie to głównie pod względem dostępu do internetu i wariantu pamięci (potrzebujecie więcej, czy mniej?).

Dostęp do internetu:

Modele z samym WiFi będą napewno tańsze, niestety, wtedy możecie łączyć się jedynie z sieciami WiFi i niczym więcej. Będziecie w stanie korzystać z internetu tylko w domu, pracy lub szkole.

WiFi+GSM to inna para kaloszy. Oprócz podstawowej metody łączności, mamy możliwość połączenia z siecią komórkową. Dotyczy to każdego miejsca,w którym się znajdujemy, więc nie jesteśmy ograniczani, jak w przypadku WiFi.

Warianty pamięciowe:

Jeżeli chodzi o przechowywanie danych na iPadzie mamy parę możliwości.

16GB pamięci wbudowanej wystarczy dla większości użytkowników, do momentu, gdy chcecie przechowywać na urządzeniu muzykę, filmy, czy programy telewizyjne. W takim przypadku lepiej zaopatrzeć się w model z 64GB pamięci lub 128.

Z drugiej strony, jeżeli potrzebujecie więcej miejsca, rzućcie okiem na iCloud. iCloud daje wam nieograniczone miejsce na dane w momencie, gdy są one tylko i wyłącznie z iTunes. Dotyczy to muzyki, filmów i programów telewizyjnych.

Czas na zakup

Mamy różne możliwości kupna tabletu Apple. Możemy go zakupić z Apple Store lub od oficjalnych resellerów. Ewentualnie poprzez portale takie, jak eBay, Allegro i OLX.

Różnice w cenie mogą byc niezauważalne, trudno kupić taniej nowe urządzenie, niż w Apple Store. Uważajcie na „wałki”, gdzie ceny są zbyt atrakcyjne, wtedy napewno padniecie ofiarą oszustwa. Najlepiej kupować urządzenie od zaufanego sprzedawcy.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek