Krzysiek Borek09.09.2015
iOS i jego rozwój od początku istnienia

System operacyjny dla urządzeń Apple od początku istnienia przeszedł długą drogę odkąd się pojawił wraz z wydaniem pierwszego iPhone‚a. Początkowo Apple nazywało system iPhone OS, choć z biegiem czasu nazywano go iOS, a potem zaczął dominować rynek systemów operacyjnych dedykowanych urządzeniom mobilnym.

Apple na dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentuje iPhone‚a 6S i 6S Plus, a wraz z nimi powinien pojawić się iOS 9 gold master. Najnowsza odsłona iOS została zaprezentowana na tegorocznym keynote, poprzedzającym WWDC. Podczas prezentacji pokazano wiele interesujących funkcji, obecnie wiemy sporo na temat systemu, dzięki prowadzonym przez producenta z Cupertino beta testów oprogramowania, chciałem nawet wykonać recenzję tej wersji, ale nie miało to sensu, choć niektóre z funkcji zostały przez nas opisane. Podejrzewam, że najważniejsze funkcje iOS 9 zostaną pokazane wraz z jego prezentacją i oficjalnym wydaniem ostatecznej wersji.

Jesteście ciekawi, jak na przestrzeni lat zmieniał się system operacyjny, wraz z kolejnymi modelami iPhone‚a? iOS 9 pojawi się w przeciągu najbliższych tygodni, więc warto przyjrzeć się ewolucji od 1 do 9 odsłony iPhone OS.

iPhone OS

iP2g

Pierwsza wersja platformy mobilnej Apple pojawiła się podczas wydania iPhone‚a. Jak na tamte czasy posiadała tylko najważniejsze elementy. Apple było głównie skupione na odpowiednim przystosowaniu interfejsu do komend wykonywanych ręką lub palcem użytkownika. Żaden z dotychczasowo wydanych iPhone‚ów nie posiada fizycznej klawiatury, początkowo nie było nawet App Store, nie wspominając o braku możliwości wykonywania zrzutów ekranowych. Pierwsza odsłona iOS pokazała, że system ma ogromny potencjał, ostatnia jego wersja była oznaczona numerem 1.1.5 i pojawiła się po wydaniu iPhone OS 2.

iPhone OS 2

P4292723

iPhone OS 2.x pojawił się w 2008 roku i załatał wiele nieprawidłowości w pierwszej edycji mobilnej platformy dla urządzeń Apple. Ta wersja wprowadziła App Store, więc użytkownicy iPhone‚a i modelu 3G mogli w końcu pobierać aplikacje i gry na swoje smartfony. Aktualizacja wprowadziła sporo zmian, jedną z najważniejszych jest oddzielna aplikacja dla Kontaktów, wcześniej przechowywane były w dialerze. Wiele zmian przeszedł również systemowy kalkulator, pozwalający na rozwiązywanie bardziej złożonych zadań.

iOS 3

Kolejny rok i kolejna wersja iOS, która wprowadziła wiele nowości. Najważniejsze to możliwość nagrywania i edycji materiałów wideo,MMS-y, komendy głosowe (jedynie dla modelu 3GS), kopiuj — wklej, wyszukiwanie Spotlight, tryb poziomy dla klawiatury ekranowej w aplikacji Mail i Wiadomości. Pojawiło się wiele nowych aplikacji systemowych, takich jak Notatki głosowe, kompas i wiele innych. Pierwsza generacja iPada podczas premiery w 2010 roku działała początkowo na iOS 3, wtedy w Cupertino zdecydowano się na zmianę nazwy z iPhone OS na iOS.

iOS 4

iP4

W połowie 2010 roku przyszła pora na 4 – tą odsłonę, która zawierała wiele nowości względem poprzednich. Najważniejsze z nich to wsparcie dla tapet i wielozadaniowości, choć te funkcje były dostępne w systemach operacyjnych konkurencji. iOS 4 wprowadził również wiele animacji w interfejsie, poprawiono również autokorektę i dodano wsparcie dla wielu poczt elektronicznych w systemowej aplikacji. Bez wątpienia była to rewolucyjna odsłona iOS, a pierwowzór w ogóle nie otrzymał tej aktualizacji, a iOS 4.2.1 nie był kompatybilny z modelem 3G.

iOS 5

iOS5

Ta odsłona zawierała ponad 200 zmian względem poprzednika, a wydano ją w 2011 roku. Najważniejszymi było dodanie Centrum Powiadomień, SiriiMessage, uniwersalnego słownika, a także głęboką integrację z Twitterem i Game Center. Domyślna przeglądarka internetowa (Safari) również doczekała się wielu zmian, pojawił się tryb czytania, co pozwalało na czytanie treści bez dekoncentracji resztą zawartości.

Mail i Aparat również zostały przeprojektowane, poza nimi pojawiły się kolejne (nowe) aplikacje, jedną z nich był Kiosk, pozwalający na subskrypcję gazet przez sieć i ich czytanie. Nie zapomnijmy również o dodaniu aplikacji Przypomnienia, podczas gdy reszta również otrzymała parę poprawek. iOS 5 był pierwszą odsłoną systemu operacyjnego, która pozwalała na aktualizację systemu bezpośrednio na urządzeniu mobilnym (over the air). Ogólnie iOS 5 jest traktowany, jako najważniejsza aktualizacja w dziejach iOS (zważywszy na dodanie wielu funkcji i nowości).

iOS 6

Rendering of the forthcoming iPhone 5 based on leaked parts.

Rendering of the forthcoming iPhone 5 based on leaked parts.

2012 rok zwiastował nadejście iOS 6, który oferował wiele interesujących funkcji względem poprzednich iteracji systemu operacyjnego Apple. Przede wszystkim Siri zmądrzała (bardziej szczegółowe informacje o filmach, sporcie, restauracjach i możliwość uruchamiania aplikacji), dodane synchronizację z Facebookiem (udostępnianie zdjęć i map z wielu aplikacji firm trzecich), aplikację Mapy, możliwość odpowiedzi na połączenie przychodzące w postaci SMS-a, niezwykle przydatny tryb Nie przeszkadzać, Passbook, zawierający wszystkie karty pokładowe itp. Kolejne zmiany zaszły w Safari, od momentu wydania iOS 6 mogliśmy przeglądać zawartość witryn internetowych bez połączenia internetowego.

Niektóre preinstalowane aplikacje, jak np. YouTube i Mapy Google zniknęły z tej wersji systemu operacyjnego. Oczywiście, nic nie stało na przeszkodzie, żeby obie pobrać z App Store.

iOS 7

iOS7

Od samego początku istnienia iOS, Apple nie skupiało się na zmianie wyglądu interfejsu, choć iOS 7 zmienił ten trend. Interfejs okazał się żywszy i bardziej kolorowy, płaskie ikony były odskocznią od poprzednio stosowanych.

Zmiany we wzornictwie to nie wszystko, w końcu Apple dodało Centrum Sterowania, nową część w Centrum Powiadomień (dzisiaj), poprawiono wielozadaniowość, aplikację Zdjęcia, dodano również wsparcie dla AirDrop i kolejne poprawki w Safari.

Wiele nowych funkcji i aplikacji zyskało aplauz nie tylko użytkowników na całym świecie, ale również blogerów i redaktorów technologicznych. Szczególne wrażenie wywarły na nich iTunes Radio, poprawki w głosie Siri i przeprojektowane aplikacje takie, jak Kontakty, Kalendarz i Pogoda.

Aplikacja aparatu zyskała możliwość kręcenia filmów w zwolnionym tempie i wykonywania wielu zdjęć po sobie. Wideo w zwolnionym tempie nagrywane było w 120 klatkach/s. Dodatkowo aplikacja dostała tryb wykonywania zdjęć w kwadracie, aby idealnie wpasować je w wymogi Instagrama.

iOS 8

iOS8

W połowie 2014 roku dostaliśmy najbardziej otwarty system operacyjny w dziejach Apple. W Cupertino postanowili, że dodadzą wsparcie dla klawiatur firm trzecich i widżetów w Centrum Powiadomień. To pozwoliło zatrzeć różnicę w porównaniu z Androidem, choć w systemie Google widżety były od samego początku jego istnienia.

Kolejnymi nowościami okazały się interaktywne powiadomienia, dzięki temu mogliśmy z Centrum Powiadomień odpowiadać na wiadomości lub wyciszać powiadomienia. Interfejs wielozadaniowości tym razem wyświetla najczęściej wybierane kontakty lub ulubione. Wsparcie dla klawiatur firm trzecich to nie jedyna zmiana, Apple również pracowało nad własną i działa teraz dużo lepiej, niż w poprzednich iteracjach iOS. Nie można zapomnieć o kolejnych zmianach w Spotlight i trybie Dostępności, pozwalającym na użytkowanie sprzętu jedną ręką.

Zdjęcia i Siri zyskały wiele zmian, dodano również Continuity (odpowiedź na SMS-y lub odbieranie połączeń przychodzących na laptopie z OS X Yosemite). Ostatnią nowością jest aplikacja Zdrowie, która zbiera wszystkie informacje o użytkowniku.

iOS 9

iOS9b2

Tegoroczne keynote, poprzedzające WWDC obfitowało w prezentację iOS 9. Wszystkie nowości zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej. Zmian po raz kolejny doczeka się Siri w postaci Proactive (odpowiedź na Google Now), Spotlight, tryb dzielenia ekranu dla iPada i oszczędzania energii. Poszerzono możliwość Map Apple i aplikacji Notatki, nie tylko zyskała nowe funkcje, ale również przemodelowano jej interfejs. Poprawiono zabezpieczenia i zmieniono interfejs ostatnio uruchomionych aplikacji. Poza tym jest to pierwsza odsłona iOS, która zapoczątkowała publiczne beta testy.

Podejrzewam, że w iOS 9 zobaczymy wiele funkcji, związanych z możliwością odczuwania siły nacisku na wyświetlacz w nadchodzących iPhone‚ach tudzież iPadach. Więcej prawdopodobnie zobaczymy na dzisiejszej konferencji prasowej, podczas gdy Apple skupi się na iOS 9 Gold Master.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek