Krzysiek Borek16.10.2014
iPad Air 2, iPad mini 3, iMac Retina, Mac mini – podsumowanie konferencji

Osobiście nie oglądałem konferencji Apple. Jak to zwykle bywa pomocą okazuje się internet, w którym znajdziemy wszelkie interesujące nas informacje. Postanowiłem je wszystkie zebrać w całość i przedstawić swoje zdanie na temat dzisiejszych nowości od Apple.

O konferencji Apple widzieliśmy już od dłuższego czasu, ich konkurent nawet nie potrzebował spotkania prasowego, aby pokazać kolejną wersję systemu operacyjnego i urządzenia z serii Nexus. Z jednej strony jest to dobry zabieg, choć z drugiej gdyby wyszukiwarkowy gigant zrobił to w podobny sposób, co konkurencja myślę że byłoby lepiej.

iPad Air 2

iP22

Zacznijmy od kolejnej generacji tabletów Apple, bo to one były tutaj motywem przewodnim dzisiejszej konferencji Tima Cooka i spółki. Na pierwszy ogień pójdzie druga generacja iPada Air, która od pierwszej rózni się jedynie zmianami pod maską i niczym poza tym. Dzięki 6,1mm grubości jest to najcieńszy tablet na rynku. Jego sercem jest układ A8X, który jest dedykowanym SoC dla tabletów giganta z Cupertino. Porównując go z A7, procesor tego układu jest wydajnieszy o 40% od A7 i od GPU w tym samym układzie o 2,5 raza. Wreszcie znajdziemy tutaj czytnik linii papilarnych (Touch ID), który do tej pory był przeznaczony jedynie dla smartfonów sadowników.

iP2

Wyświetlacz i jego rozdzielczość nie uległa zmianom, jednakże dzięki zasotosowaniu powłoki antyrefleksyjnej zredukowano odblaski na wyświetlaczu do 58%. Zdjęcia wykonamy aparatem głównym z 8MP matrycą, który jest w stanie rejestrować materiały wideo w Full HD. Aparat może rejestrować materiały po klatkowe i filmy w zwolnionym tempie (120fps/s). Mamy tutaj także drugi mikrofon, który pozwoli na rejestrowanie dźwięku stereo w filmach, które będziemy nim kręcić.

Przedni aparat również został poprawiony, teraz może rejestrować materiały wideo w HDR i lepiej rozpoznaje twarz użytkownika.

iP21

Za łączność odpowiadać będzie WiFi ze wsparciem dla anten 802.ac MIMO. Pozwoli to na pobieranie plików z prędkością do 866mb/s. Tablet Apple dostępny będzie w 3 wersjach kolorystycznych, są to srebrny, space gray i złoty. Tak, jak w przypadku iPhone’a, gigant z Cupertino zrezygnował z wariantu z 32GB pamięci na dane użytkownika.

iPad mini 3

Zrzut ekranu 2014-10-16 o 20.48.39

Trudno, żeby Tim Cook nie pokazał mniejszego wariantu tego, samego urządzenia i tak też się stało. Tym razem jest to iPad mini 3, jeżeli chodzi o przekątną i rozdzielczość wyświetlacza, pozostaje ona bez zmian. Niestety nie jest to ten sam typ wyświetlacza, co w iPadzie Air 2.

iPR1

Podsumowując mamy tutaj do czynienia z paroma nowościami względem poprzednika, są to: nazewnictwo, Touch ID, Apple Pay i złoty wariant kolorystyczny. Tak samo, jak w przypadku Air 2, tutaj też nie ujrzymy wersji z 32GB pamięci na dane użytkownika.

Bez zmian pozostaje również aparat główny i metody łączności, więc nadal mamy tutaj aparat główny z 5MP matrycą i brak LTE cat. 4 i WiFi 802.11ac. Prawdopodobnie ma to związek z tym, że mini 3 posiada układ A7, a nie nowszy.

iMac z ekranem Retina i Mac mini

Macmini2

Prócz tabletów Tim Cook i spółka zaprezentowali kolejną wersję Mac mini i iMac z 27″ wyświetlaczem 5K. Mac Mini zostanie wyposażony w procesory Intela 4ej generacji, GPU będziemy mieli do wyboru. Jednym z nich jest Intel Iris, a drugie to HD Graphics 5000. Pamięć Mac mini nadal działać będzie na złączu PCIe. Za łączność będzie odpowiadać WiFi 802.11ac i 2 złącza Thunderbolt.

imac

Kolejną nowością sprzetową od giganta z Cupertino jest iMac z 27″ wyświetlaczem Retina o rozdzielczości 5K. Nowy iMac nie specjalnie rózni się od obecnych jeżeli chodzi o walory estetyczne. Prawdziwe zmiany zaczynają się od wyświetlacza. Tym razem wyświetla on jaśniejsze piksele, czystsze obrazy z bardzo dobrą jasnością na całej powierzchni wyświetlacza. Sadownicy musieli stworzyć własny chip, który pociągnie tak wymagający ekran. Wykorzystano również energooszczędne diody LED, aby lepiej doświetlały wyświetlacz i zabierały mniej energii.

Jeżeli chodzi o konfigurację mamy tutaj do czynienia z procesorem i5 od Intela o taktowaniu 3,5GHz z TurboBoost do 3,9GHz. Oczywiście można zdecydować się ma model z i7 o taktowaniu 4GHz z TurboBoost do 4,4GHz. iMac wyposażony jest w 8GB pamięci RAM DDR3 1600MHz (2x4GB). Możemy ją rozszerzyć do 16 lub 32GB, ponieważ znajduja się tam 4 sloty na tę pamięć.

iMac z wyświetlaczem Retina może być wyposażony w dysk Fusion o pojemności od 1 do 3TB. Oczywiście możemy wybrać model z dyskami SSD o pojemności od 256GB do 1TB. GPU też mamy do wyboru, a wybieramy spośród dwóch dostępnych Radeonów, Jednym z nich jest model R9M290X z 2GB pamięci RAM GDDR5 lub R9M295X z 4GB pamięci RAM GDDR5.

Z tyłu urządzenia znajdziemy port do podpięcia mikrofonu, czytnik kart SDXC, 4 porty USB 3.0, 2 porty Thunderbolt i port ethernet. Za łączność odpowiadać będzie Bluetooth 4.0, WiFi 802.11ac.

Podsumowanie

Jak widzicie Apple obok iOS 8.1 i OS X Yosemite pokazało wiele „nowych” produktów. Osobiście zawiodłem się na nowych iPadach, które mają mało zmian względem poprzedników. Dodanie Touch ID, czy lepszego procesora w przypadku iPada Air 2 to małe zmiany, które tak na prawdę mogły znaleźć się w poprzednikach. Co do komputerów Apple to nie będę się wypowiadał, ponieważ nigdy nie miałem z nimi styczności. A co wy sądzicie o „nowościach” od Apple?

Źródło: iphonehacks.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek