Krzysiek Borek20.01.2016
iPhone 7 z Li-Fi i bez gniazda 3,5 mm – takie informacje odnaleziono w kodzie iOS 9.3 beta 1.1

Od dłuższego czasu pojawiają się doniesienia na temat braku standardowego gniazda słuchawkowego w iPhonie 7 i zastąpienie je portem Lightning i bezprzewodowymi słuchawkami. Niestety, kod źródłowy najnowszej wersji rozwojowej iOS potwierdza tę plotkę.

Podobno niejaki @kyoufujibaya znalazł odpowiednią linijkę w kodzie źródłowym, sugerującą pozbycie się gniazda słuchawkowego (‘Headphones.have.%sinput.NO.’), choć to nie koniec nowości, jakie mogą pojawić się w najnowszej słuchawce z Cupertino.

Odniesienie do słuchawek nie musi być równoznaczne z pozbyciem się portu, ponieważ ta linijka odwołuje się również do informacji o podłączeniu/odłączeniu zewnętrznych głośników, a także dla niektórych funkcji Proactive.

Kilka tygodni temu ta sama osoba znalazła informacje o LiFi w kodzie źródłowym iOS 9.1, co sugeruje, że Apple może pracować nad wdrożeniem tej technologii do tegorocznych modeli iPhone’a i iPada. Może to być również informacja o testach jedynie dla smartfona.

Li-Fi (Light Fidelity) is a bidirectional, high speed and fully networked wireless communication technology similar to Wi-Fi. The term was coined by Harald Haas[1] and is a form of visible light communication and a subset of optical wireless communications (OWC) and could be a complement to RF communication (Wi-Fi or Cellular network), or even a replacement in contexts of data broadcasting. It is so far measured to be about 100 times faster than some Wi-Fi implementations, reaching speeds of 224 gigabits per second.[2]

It is wireless and uses visible light communication or infra-red and near ultraviolet (instead of radio frequency waves) spectrum, part of optical wireless communications technology, which carries much more information, and has been proposed as a solution to the RF-bandwidth limitations.[3]

Nie trudno zauważyć, że producent z Cupertino skupia się na technologii bezprzewodowej, w końcu chce odchudzić urządzenie do granic swoich możliwości, a dodatkowe porty zbierają jedynie niepotrzebny kurz. Wprowadzenie LiFi i rezygnacja z portu dla słuchawek będzie zaskakującym krokiem Apple.

Poza tym Mark Gurman informował wcześniej o pracach Beats na dedykowanymi słuchawkami dla iPhone’a (bezprzewodowymi), które będą odpowiednio spasowane do urządzenia i dedykowanych etui. Podobno będzie je można również ładować dzięki wydanemu ostatnio etui z dodatkową baterią.

Mi osobiście nie przeszkadza obecność standardowego portu słuchawkowego, a co Wy o tym sądzicie?

Źródło: 9to5mac.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek