Krzysiek Borek20.01.2016
iPhone 7 z Li-Fi i bez gniazda 3,5 mm – takie informacje odnaleziono w kodzie iOS 9.3 beta 1.1

Od dłuższego czasu pojawiają się doniesienia na temat braku standardowego gniazda słuchawkowego w iPhonie 7 i zastąpienie je portem Lightning i bezprzewodowymi słuchawkami. Niestety, kod źródłowy najnowszej wersji rozwojowej iOS potwierdza tę plotkę.

Podobno niejaki @kyoufujibaya znalazł odpowiednią linijkę w kodzie źródłowym, sugerującą pozbycie się gniazda słuchawkowego (‘Headphones.have.%sinput.NO.’), choć to nie koniec nowości, jakie mogą pojawić się w najnowszej słuchawce z Cupertino.

Odniesienie do słuchawek nie musi być równoznaczne z pozbyciem się portu, ponieważ ta linijka odwołuje się również do informacji o podłączeniu/odłączeniu zewnętrznych głośników, a także dla niektórych funkcji Proactive.

Kilka tygodni temu ta sama osoba znalazła informacje o LiFi w kodzie źródłowym iOS 9.1, co sugeruje, że Apple może pracować nad wdrożeniem tej technologii do tegorocznych modeli iPhone’a i iPada. Może to być również informacja o testach jedynie dla smartfona.

Li-Fi (Light Fidelity) is a bidirectional, high speed and fully networked wireless communication technology similar to Wi-Fi. The term was coined by Harald Haas[1] and is a form of visible light communication and a subset of optical wireless communications (OWC) and could be a complement to RF communication (Wi-Fi or Cellular network), or even a replacement in contexts of data broadcasting. It is so far measured to be about 100 times faster than some Wi-Fi implementations, reaching speeds of 224 gigabits per second.[2]

It is wireless and uses visible light communication or infra-red and near ultraviolet (instead of radio frequency waves) spectrum, part of optical wireless communications technology, which carries much more information, and has been proposed as a solution to the RF-bandwidth limitations.[3]

Nie trudno zauważyć, że producent z Cupertino skupia się na technologii bezprzewodowej, w końcu chce odchudzić urządzenie do granic swoich możliwości, a dodatkowe porty zbierają jedynie niepotrzebny kurz. Wprowadzenie LiFi i rezygnacja z portu dla słuchawek będzie zaskakującym krokiem Apple.

Poza tym Mark Gurman informował wcześniej o pracach Beats na dedykowanymi słuchawkami dla iPhone’a (bezprzewodowymi), które będą odpowiednio spasowane do urządzenia i dedykowanych etui. Podobno będzie je można również ładować dzięki wydanemu ostatnio etui z dodatkową baterią.

Mi osobiście nie przeszkadza obecność standardowego portu słuchawkowego, a co Wy o tym sądzicie?

Źródło: 9to5mac.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek
 • Waldemar Sinicki

  Myślę, że to dobry kierunek. Wszystko idzie w tą stronę, żeby pozbywać się kabli. Ja już zakupiłem sobie bezprzewodowe słuchawki douszne firmy Jabra i jestem baaaardzo z nich zadowolony. Jakość dźwięku genialna. Trwałość do 5 godzin po pełnym naładowaniu. Beatsy raczej unikać, to przereklamowany SHIT !!!

  • Jarek

   Moim zdaniem jest to dobry, chociaż troszkę pospieszny krok. Uważam iż lepiej by zrobili jak by do 7 dołożyli słuchawki na bt i zostawili gniazdo, a w 8 usunęli gniazdo. Mniejsza gównoburza by była, ludzie by się przekonali i byłby spokój:)

 • Ciapciarapciap

  Ja również nie widze problemu w braku gniazda słuchawkowego, jest coraz większy wybór bezprzewodowych głośników oraz słuchawek, które są o wiele bardziej poręczne od rozwiązań kablowych. Poza tym mamy złącze wielofunkcyjne lightning, które prócz ładowania przesyła obraz jak i dźwięk. A myślę że jest to tylko kwestią czasu kiedy producenci znajdą inne mniejsze rozwiązania złącza, które i tak dzielnie opierało się tyle czasu miniaturyzacji, jako ostatni standard w niezmienionej formie bym nawet powiedział…

 • Art

  Jestem za a nawet przeciw;) im mniej dziur w tel tym lepsze zabezpieczenie przed kurzem i wodą. Brak kabli to tez dobra sprawa dla aktywnych, podczas biegania czy innych ćwiczeń kabel nie wyskoczy nagle i nie zaplącze się gdzieś przerywając ćwiczenie. Druga rzecz, gdybyśmy tak pragnęli kabli to pierwszym stanowczym NIE powinno byc „nie wprowadzajmy telefonów komórkowych, ponieważ likwidują one kable” ;) iPhone bez gniazd ładowany bezprzewodowo to jeszcze nie ten model ale za chwile to standard.

 • KOSa

  tak, a później apple będzie słono kasował za wszelkie przejściówki, czy to do samochodu, czy do kina domowego. Co prawda nowe samochody mają możliwość odtwarzania muzyki po BT ale starsze już nie, tak samo zestawy Audio w domu. No Przecież nie będziesz latał ciągle z jedną przejściówką. Zgadza się, że wygodniej jest bez kabli, ale przez to cały czas trzeba pamiętać o naładowaniu głupich słuchawek.