Krzysiek Borek28.11.2017
Jailbreak przeżywa ciężkie chwile, ale na pewno nie umiera i to nie jego koniec

Od dłuższego czasu nie używam urządzeń mobilnych Apple, ale ciągle śledzę tematykę związaną z Jailbreak. Zamknięcie dwóch popularnych źródeł (ModMyi i ZodTDD) wg niektórych redakcji może zwiastować koniec odblokowywania iOS.

Wydaje mi się, że są w błędzie, zamknięcie źródeł nie jest z tym równoznaczne.

ModMyi i ZodTDD to dość stare źródła, które są z nami od czasu iPhone’a 3GS lub starszych (od iPhone’a 3GS zacząłem przygodę z Jailbreak). Problem w tym, że większość nowych wtyczek się tam nie pojawiała, ponieważ lądowały bezpośrednio w BigBoss (płatne lub nie). Nie przeglądałem ich często, ponieważ nie miały kompatybilnych z nowszymi wersjami wtyczek/aplikacji, a często były tam piraty. Normalnie musielibyśmy zapłacić za wybrane wtyczki lub aplikacje, kupując je na BigBoss. Poza tym trzeba mieć na uwadze fundusze jakie stoją podczas zarządzania źródłem, a one nie należą do niskich, przecież serwery trzeba opłacić.

Wraz z wydaniem nowego narzędzia pojawiały się nowsze wersje tych samych wtyczek/aplikacji razem z nowościami. Wszystko wędrowało wówczas na BigBoss i tak jest do tej pory. Wspomniane wcześniej źródła nie miały nowszych wtyczek lub aplikacji, więc ich zamknięcie nie powinno was dziwić.

Project Zero pracuje nad nowymi expolitami, które spokojnie pozwolą wykonać Jailbreak, dzięki swoim odkryciom zarobiliby górę pieniędzy, ale do tej pory nie sprzedali swoich odkryć Apple. Co prawda zgłaszają błędy niektórym użytkownikom urządzeń mobilnych Apple i czekają 90 dni na ich usunięcie (w przypadku stabilnej wersji systemu). Nie interesują ich wersje testowe, ponieważ nadal nie korzysta z nich większość użytkowników.

Świetnym przykładem w tej kwestii może być Adam Donenfeld, którego praca pozwoliła na wydanie narzędzia automatyzującego proces odblokowania iOS. Gdyby nie jego odkrycie, nie mielibyśmy takiej możliwości.

Zazwyczaj wydanie aplikacji do Jailbreak trwa 3 miesiące, a nowa się nie pojawiła. Idąc tym tropem można powiedzieć, że być może pojawi się w połowie grudnia, ale to nic pewnego.

W 2016 roku dostaliśmy 3 możliwości odblokowania iOS, za dwa odpowiedzialne było Pangu (iOS 9.1 i 9.3.3), a za ostatni Luca Todesco (Yalu 10.1.1). W tym roku dostaliśmy więcej, ponieważ pojawił się Home Depot (iOS 9.1 – 9.3.4), Phoenix (iOS 9.3.5), etasonJB (iOS 8.4.1), Saigon (iOS 10.2.1), Yalu (iOS 10.2) i extra_recipe (dla 10.1.1).

Wiem, że niektóre z nich są nieukończone, ale nadal pozwalają na uwolnienie systemu operacyjnego i instalację wtyczek i aplikacji kupionych w Cydii. Pamiętajcie, że to zadanie nie należy do najłatwiejszych i trzeba poświęcić sporo wolnego czasu na Jailbreak.

Jedyne co nam pozostaje to uzbrojenie się w cierpliwość i czekanie na kolejny Jailbreak. Zamknięcie ModMyi i ZodTDD nie jest równoważne z końcem odblokowywania systemu operacyjnego. Zastój jest widoczny, ale nie oznacza, że nic się nie pojawi.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek