Krzysiek Borek02.11.2015
Jailbreak: wady i zalety

Po wykradnięciu ponad 225 tysięcy danych przez KeyRaider na urządzeniach z Jailbreak warto przeanalizować zalety i wady odblokowania iOS. W końcu możemy się przyjrzeć, czy idea instalowania nieautoryzowanych aplikacji ma jeszcze sens, czy to tylko i wyłącznie sztuka dla sztuki.

Dla milionów zadowolonych klientów na całym świecie iPhone jest fantastyczny, elegancki i łatwy w użyciu od razu po jego rozpakowaniu. Nie zapominajmy również o zatrważającej ilości aplikacji i gier dostępnych dzięki App Store.

Jest też druga strona medalu, użytkownicy, którzy nie chcą używać iGadżetu według założeń producenta, a własnych. Wtedy właśnie na „pomoc” przychodzi Jailbreak. Powodów jest wiele, ale ich fundament leży w domyślnych aplikacjach producenta, nie każdy chce ich używać codziennie. Dobrze wiecie, że system nie pozwala w ogóle na personalizację i zmianę domyślnych aplikacji po zainstalowaniu Chrome, Air-Mail, Spotify,Overcast i wielu innych. Na to wszystko częściowo pozwala Jailbreak, a Apple gra z użytkownikami w kotka i myszkę od 2007 roku.

Spędziłem tylko parę chwil z MacBookami Apple, ale podoba mi się, że w dowolnej chwili możemy zmienić domyślne aplikacje. Nie musimy używać Safari, aplikacji Mail i innych, wystarczy pobrać dla nich zastępcze i ustawić je, jako domyślne. Niestety iOS nie działa tak samo i bez Jailbreak nie mamy szans na diametralne zmiany. Przykładem mogą być linki z aplikacji firm trzecich, w większości przypadków otworzy je Safari, a nie Chrome lub Opera.

Podobnie jest z wyglądem interfejsu, producent narzuca go użytkownikom, a oni nic nie mogą z nim zrobić (przynajmniej oficjalnie), nie wspominając o instalacji aplikacji spoza App Store. Jeśli jesteś na tyle odważny lub mądry albo głupi w każdej chwili możesz zmodyfikować OS X dzięki terminalowi lub „zabawie” z plikami w folderze Library. iOS wcale się od tego nie różni i tylko Jailbreak jest w stanie zmienić większość denerwujących mnie sytuacji podczas użytkowania mobilnego systemu operacyjnego z Cupertino.

Czym jest Jailbreak?

Pozwala na wyłączenie wszystkich ograniczeń nałożonych przez Apple, bez niego możemy instalować aplikacje/gry tylko z App Store, a dzięki niemu mamy dostęp do alternatyw sklepu lub pobieramy aplikacje z internetu i je instalujemy.

Usunięcie ograniczeń to nie to samo, co odblokowanie iPhone‚a. Kupując sprzęt np. w Wielkiej Brytanii w sieci O2, urządzenie działa jedynie w tej sieci, po zdjęciu blokady simlock we wszystkich, ale iOS nadal działa tak, jak przewidział producent.

Za Jailbreak

 • To wasz telefon. Powinniście być w stanie zrobić z nim,co tylko zechcecie.
 • Pobieranie aplikacji z dowolnego miejsca, nie tylko z App Store.
 • Używanie alternatywnych aplikacji, jako domyślnych.
 • Zmiana wyglądu interfejsu i dodanie nowych funkcji

Wykonanie jest proste i (prawdopodobnie) legalne — choć Apple może nie uznać wam gwarancji o ile jeszcze ją posiadacie, choć i to można ominąć. Wystarczy odtworzyć oprogramowanie bez Cydii i jakichkolwiek pozostałości po odblokowaniu iOS i nadal będziecie w stanie naprawić sprzęt w ramach gwarancji.

Przeciw Jailbreak

 • Unieważnienie obowiązującej gwarancji.
 • Brak zabezpieczeń i narażenie urządzenia na złośliwe oprogramowanie.
 • iPhone działa od razu po wyjęciu go z pudełka, większości użytkowników to wystarczy.
 • Gra w kotka i myszkę — udostępnianie przez Apple nowszej wersji iOS blokuje możliwość odblokowania.
 • Niestabilne działanie systemu i gier, a nawet niższa żywotność baterii.

Czy jest legalny?

Jestem pewien, że tak, choć to dość śliski temat. Początkowo ciężko było odnaleźć odpowiedni kontekst, ale ostatnio w Stanach Zjednoczonych sąd wydał oświadczenie w tej sprawie. Od teraz Jailbreak jest legalny na każdym urządzeniu, które posiadamy. Wliczając w to również set top box’y takie jak Apple TV.

Czy jest bezpieczny?

iPhone z Jailbreak na pewno nie wybuchnie wam w ręce i nie zniszczy całego internetu, ale może działać gorzej, niż bez niego.

Osobiście polecam Jailbreak użytkownikom, którzy chcą odmienić swoje urządzenie, choć większość i tak trzyma się od niego z dala. Wszystko z powodu przypięcia mu stereotypu, wiążącego go tylko i wyłącznie z instalacją pirackich aplikacji i gier, a nie o to w nim chodzi. Dzięki Cydii i dostępnym w niej dodatkom możemy poprawić obecne funkcje systemu operacyjnego i dodać wiele nowych, które ułatwią nam życie.

Odłóżmy na bok argumenty moralne i skupmy się na tu i teraz. Chcecie zobaczyć, jaki potencjał drzemie w waszym urządzeniu mobilnym, a Apple wam na to nie pozwala zamkniętym oprogramowaniem? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odblokować iOS i cieszyć się z wielu udogodnień takich, jak AdBlocker działający w całym systemie, a nawet aplikacjach, Controllers for All. BattSaver,iCleaner Pro, czy f.lux. Z drugiej strony pojawia się mniej zabezpieczeń i podatność na większość złośliwego oprogramowania. Wszystko zależy od was.

Jailbreak i złośliwe oprogramowanie

Należy pamiętać, że możliwość dowolnej konfiguracji urządzenia niesie ze sobą ryzyko. Warto przygotować się na ewentualne ataki złośliwego oprogramowania.

Nawet gdy wszystko działa sprawnie, trzeba trzymać rękę na pulsie, niektóre dodatki posiadają backdoory, które umożliwiają ataki, które mogą mieć dostęp do naszego konta iCloud. Przykładem może być KeyRaider, który wykradł ponad 225 000 danych kont. Początkowo atak dotyczył tylko Chin, ale rozprzestrzenił się na 18 dodatkowych krajów. W rezultacie pozwolił na wykorzystywanie danych do zakupów w App Store przez osoby trzecie.

Należy podkreślić, że to zjawisko nie występuje często, ale nie można o tym zapomnieć. Właśnie dlatego iOS jest zamkniętym systemem operacyjnym, pozwala to na zdecydowanie lepsze zabezpieczenia względem Androida. Poza tym po wykonaniu Jailbreak nawet organizacje rządowe mają prostszy dostęp do iUrządzeń.

Co sądzi o tym Apple?

W Cupertino sprzeciwiają się całemu procederowi, czego dowodem są szybkie i regularne aktualizacje wszystkich iGadżetów, które eliminują Jailbreak na chwilę.

Byłbym głupi sądząc, że nie chodzi tutaj o zabezpieczenie własnego interesu i zarobków. W końcu Apple wprowadziło App Store, aby zarabiać, a nie tracić. To samo dotyczy programistów, tworzących aplikacje dla iOS, które możecie potem kupić lub pobrać za darmo.

To dopiero wierzchołek góry lodowej, w Tim Cook i spółka chcą, aby system i urządzenie były bezpieczne cały czas. Głównymi obawami w tym przypadku są:

 • Niestabilność: błędne działanie oprogramowania.
 • Skrócony czas pracy: aplikacje i usługi mogą nie działać poprawnie, co przekłada się na większe zapotrzebowanie energetyczne.
 • Nieprawidłowości w działaniu usług: praca aplikacji Pogody i Giełdy może zostać zakłócona tak samo, jak poczta głosowa. Podobnie sprawa wygląda z powiadomieniami push i ich wymianą.
 • Brak aktualizacji: Jailbreak nie pozwala na aktualizacje OTA.
 • Bezpieczeństwo: usunięcie wielu warstw zabezpieczeń.

Podsumowanie

Jak widzicie jest sporo zalet i wad Jailbreak, mam nadzieję, że pozwolą wam one podjąć ostateczną decyzje w tej kwestii. Będziecie mogli zrobić dosłownie wszystko z waszym sprzętem, zaczynając na zmianie wyglądu interfejsu, a kończąc na instalacji wielu interesujących i przydatnych aplikacji lub dodatków. Z drugiej strony jesteśmy narażenie na złośliwe oprogramowanie i wgląd w urządzenie przez osoby trzecie.

Z mojego punktu widzenia to decyzja dla każdego z osobna, a osobiście Jailbreak mi nie przeszkadza. Pokazuje, jak Apple zatrzymuje rozwój oprogramowania i sztucznie postarza iPada 3gen, którego obecnie posiadam. Bez problemu działa na nim Slide Over i Split View. To jedynie pierwsze z brzegu przykłady, jest ich znacznie więcej. Bez wątpienia aplikacje takie, jak iFile, czy Filza File Manager są dobrym rozwiązaniem, dzięki nim możemy sprawdzić zawartość iOS i aplikacji. iCleaner Pro i BattSaver to zupełnie inna historia, ta pierwsza pozwala na usuwanie zbędnych danych, a druga pomaga w odpowiednim zarządzaniu działania anten GSM, aby bateria dłużej działała.

Tak czy owak, wszystko pozostawiam w waszych rękach, mam nadzieję, że chociaż przybliżyłem wam sytuację, w której możecie się niedługo znaleźć.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek