Krzysiek Borek07.07.2015
Jak pozbyć się preinstalowanych aplikacji z ASUS Zenfone 2

Będę szczery — ASUS Zenfone 2 ma za dużo preinstalowanych aplikacji, których większość użytkowników nawet nie ruszy.

Niektóre z nich są wymagane do bezproblemowego działania systemu operacyjnego takie, jak dialer, wiadomości i wiele innych, które warto zatrzymać. Zanim zaczniecie je usuwać, warto znać ich funkcje i znaczenie dla ZenUI i Androida 5.0 Lollipop.

Nie interesuje mnie to, że aplikacje zajmują cenne, wolne miejsce — można kupić Zenfone 2 z 64GB pamięci wewnętrznej. Wszystkie aplikacje nie ważą wiele, ale podczas aktualizacji widać, że producent postawił na ilość, a niekoniecznie jakość. Nie lubię czekać, podczas gdy pobierane są aktualizacje dla 30 lub większej ilości aplikacji.

Wchodzicie w siatkę aplikacji, która jest zawalona wszystkim, czego tak naprawdę nie potrzebujecie, czekając na przypadkowe uruchomienie jednej z aplikacji. Macie podobne zdanie? Nie chodzi mi o dodatkowe wolne miejsce, a pozbycie się aplikacji, żeby interfejs był bardziej czytelny.

Bloatware

Ukrycie wszystkich (niepotrzebnych) aplikacji

B1

ZenUI pozwala na ukrycie wszystkich aplikacji, z których nie chcemy korzystać, przekłada się to na lepszą czytelność interfejsu (przynajmniej w siatce aplikacji). Nie zabrakło możliwości edycji siatki aplikacji i stukając na … zyskujemy dostęp do menu kontekstowego. W nim interesuje nas tylko i wyłącznie funkcja „ukryj”. Stukamy na nią, po czym wybieramy aplikacje, które mają zostać ukryte, po zaznaczeniu nie będą w ogóle widoczne w siatce aplikacji, po stuknięciu na gotowe.

Pamiętajcie, w ten sposób nie usuniecie aplikacji całkowicie ze smartfona.

Usuwanie wszystkich (niepotrzebnych) aplikacji

B2

Większość z aplikacji możemy po prostu odinstalować. To naturalna kolei rzeczy, jeżeli nie chcemy z nich w ogóle korzystać. Aby to zrobić,korzystamy z menedżera Androida lub funkcji wewnątrz siatki aplikacji. Wchodzimy w ten sam sposób, co wcześniej i stukamy na „Odinstaluj”. Po usunięciu wybranych przez nas aplikacji wszystkie dane zostaną usunięte, a ponowna instalacja pozwoli na ponowne korzystanie.

Rozszerzenia ZenUI nie możemy w ogóle odinstalować, chyba że wykonamy ROOT, wtedy będzie to możliwe. Poza tym one muszą znajdować się w pamięci urządzenia mobilnego, aby wszystkie funkcje systemu operacyjnego działały bez problemów. Jedynym rozwiązaniem sytuacji jest ich ukrycie.

W większości urządzeń mobilnych operacja wygląda tak samo. Jedyne, co musimy zrobić to wybrać odpowiednią funkcję i aplikacje.

 

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek