Krzysiek Borek11.10.2017
Jak sprawdzić kondycje baterii i cykle ładowania urządzeń Apple

Podczas użytkowania urządzeń mobilnych Apple zawsze byłem ciekaw ile cykli ładowania mają baterie.

Zazwyczaj używałem do tego aplikacji BatteryLife dostępnej wyłącznie w Cydii, co wiązało się z wykonaniem Jailbreak.

Apple po swojemu liczy cykle ładowania, co oznacza, że podłączenie sprzętu z baterią na poziomie 25% i naładowanie jej do 75% oznacza jedno, pełne ładowanie (jeden cykl). To bardzo ważne, ponieważ każdy z produktów Apple używa innych baterii, co wiąże się z rózną liczbą cykli i zachowaniem pojemności baterii.

Wygląda to tak:

 • iPhone bez problemu powinien mieć 80% baterii po 500 cyklach
 • Apple Watch po 1000 cykli powinien zachować 80% kondycji baterii
 • iPad po 100 cykli powinien zachować 80% pojemności baterii
 • iPod po 400 cyklach powinien zachować 80% pojemności baterii
 • MacBook po 1000 cykli powinien zachować 80% pojemności baterii

Przytoczone przeze mnie metody sprawdzenia cykli baterii i jej kondycji przydadzą się głównie osobom, które kupują używany sprzęt Apple. Nie zmienia to jednak faktu, że warto pilnować swoich, nowych urządzeń i wiedzieć na czym stoimy w danym momencie użytkowania. Teoretycznie Apple nie pozwala aplikacjom zliczać cykli ładowania, a to znaczy, że musimy podłączyć sprzęt do komputera z Windows lub macOS.

macOS

W przypadku systemu operacyjnego Apple warto pobrać aplikację coconutBatery. Dzięki niej sprawdzimy nie tylko kondycję baterii i cykle ładowania. Poinformuje nas również o obecnej pojemności baterii, obecną (w danym momencie) pojemność i model urządzenia.

Ponadto mamy również wgląd w temperaturę baterii i rok jej produkcji.

Windows

iBackupBot okaże się przydatnym narzędzie, jeżeli nie macie komputera Apple. Aplikacja nie należy do najnowszych, ale nadal działa tak, jak powinna. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z darmowej wersji, jeśli potrzebujecie informacji od czasu do czasu. Płatna wersja jest dość droga i kosztuje 35$.

Po podłączeniu urządzenia klikamy na nie, a następnie przechodzimy do Więcej informacji. Tam będą dane związane z cyklami ładowania.

Wydaje mi się, że programy okażą się przydatne pod warunkiem, że nie korzystacie z BatteryLife dostępnego w Cydii. Pamiętajcie, że wymiana baterii nie należy do drogich przedsięwzięć i warto ją wymienić w używanym sprzęcie lub nowym po dłuższym użytkowaniu.

Źródło: phonearena.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek
 • Poprawka

  Bzdura Krzysiu, nie masz pojęcia o czym napisałeś. Ładowanie od 25% do 75% to nie jeden cykl , przeciwnie. To pół cyklu ładowania. Jest dokładnie tak jak mówią procenty. Trzy ładowania od 67 do 100 to również jeden cykl. Sprawdź sobie. Ja sprawdzałem i jest jak napisałem.

  • Mariusz

   Ja wiem że każde przejście przez 80% w dół dodaje jeden cykl.

 • Zaraz będę!yszek

  Gdzie szukać coconutBatery? W App Storze nie ma.

 • Tomasz Pa

  Jp, nauczcie się czytać. Na stronach  wszystko jest ładnie opisane. Jeden cykl to podładowanie telefonu o 100%.