Krzysiek Borek15.06.2015
Jak w praktyce wypada iOS 9 

W zeszły poniedziałek gigant z Cupertino zaraz po zakończeniu keynote, poprzedzającego tegoroczne WWDC udostępnił pierwszą wersję rozwojową iOS 9.

Wszystkie obecnie sprzedawane urządzenia mobilne są kompatybilne z kolejną odsłoną iOS, ja zdecydowałem sprawdzić jego działanie na iPadzie 3 – ej generacji.

iOS 9 pobrałem dopiero we wtorek i po wykonaniu czystej instalacji systemu (poprzez DFU), przystąpiłem do sprawdzania nowych funkcji i tego, jak przez większość czasu zachowuje się wczesna wersja oprogramowania Apple.

2

System operacyjny zajmuje zdecydowanie więcej miejsca, niż iOS 8.1.2 (1,9GB). iPad, którego posiadam ma 16GB pamięci, z czego po aktualizacji wolne jest 12,2GB, pokazuje to, że obecnie wczesna wersji iOS 9 zajmuje dwa razy więcej miejsca, niż wersja 8.1.2.

To akurat najmniejszy z problemów, po zakupie Chromebooka Samsunga, iPada używam tylko od czasu do czasu, więc mniejsza ilość wolnego miejsca niespecjalnie mi doskwiera.

Wizualnie nic się nie zmieniło, jednakże zyskaliśmy nowy widok przełączania pomiędzy „aktywnymi” aplikacjami.

1

Co do ich działania to nie zauważyłem większych problemów. Niektóre z nich uruchamiają się wolniej, niż na 8.3, a inne szybciej. Najbardziej denerwuje mnie to, że uruchamiając je poziomo, najpierw uruchamiają się w pionie, aby po chwili przejść w poziom. Zauważyłem również, że niektóre gry działają zdecydowanie wolniej.

W ogóle mam wrażenie, że wydajnośc iPada spadła po aktualizacji do wersji rozwojowej iOS 9, a niektóre aplikacje systemowe potrafią się samodzielnie wyłączyć. Oczywiście, jest to wczesna wersja oprogramowania Apple, ale poprzednie, z którymi miałem do czynienia działały zdecydowanie lepiej, aniżeli obecna. Nie jest źle, jednakże wszystko jest do poprawienia.

Na iOS 8.3 żywotność baterii, jak na ponad 280 cykli ładowania robiła na mnie wrażenie, spokojnie mogłem użytkować iPada przez cały dzień (tak ładuje go, co wieczór).

3

Początkowo na 9 nie było najlepiej przy dłuższej eksploatacji, choć z czasem to się zmieniło i czas pracy na jednym ładowaniu jest porównywalny z tym w iOS 8.3.

Przed aktualizacją zdawałem sobie sprawę, że może być sporo problemów i błędów w testowej odsłonie iOS 9, obecnie nie ma ich zbyt wiele. Do czasu premiery we wrześniu pewnie sporo się zmieni, przy okazji wydania kolejnych wersji rozwojowych. Moim, skromnym zdaniem nie warto aktualizować iGadżetów do iOS 9, chyba że posiadacie więcej, niż jedno urządzenie mobilne. W przeciwnym wypadku możecie czuć się zawiedzeni, mam nadzieję, że Apple niedługo wyda kolejną wersję testową, bo na tej iPad radzi sobie różnie, przede wszystkim nie tak, jak bym tego oczekiwał.

Jaki czas temu na portalu pojawiła się instrukcja aktualizacji iUrządzeń do wersji testowej iOS 9, znajdziecie ją tutaj.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek
 • ipad3

  to coś słabo Ci trzyma akumulator w tym Ipadzie 3 z wersją 8.3.

  przy zaledwie 280 cyklach powiadasz że spokojnie ledwo cały dzień?

  Również mam Ipada 3, ma jeszcze więcej cykli, ok 400 już nie pamiętam dokładnie na te chwilę, i przy wersji systemu 8.3 mój ostatni wynik jeśli chodzi o wytrzymałość aku to 8 dni up time w ciągu których czas w „użyciu” wyniósł 16 godzin. I jeszcze zostało troche procent w zapasie, myślę że 17-18godzin w „użyciu” jest realne do zrobienia.

  PS po przeczytaniu Twojego wpisu utwierdziłem się w przekonaniu że lepiej poczekać do września na oficjalną wersje iOS 9. Nie zamierzam być królikiem doświadczalnym apple.

  • krzysiekb92

   Mój spokojnie tyle osiągnie, ale siostrzeniec (6 letni) złamał nogę i przez większość czasu go używa, a żebym ja mógł to trzeba go kiedyś naładować.

 • Rafał Gruszka

  Gdzie sprawdzacie cykle?

  • krzysiekb92

   Sprawdzałem na iPadzie z Jailbreak, przez aplikacje BatteryLife. Dodatkowo jest aplikacja na Maca.

   • Rafał Gruszka

    Na macboocka mam ale na iPadzie nie mailem pojęcia ze jest taka możliwość. Akurat mam job od paru dni to luźne na tą apke. Dziekoweczka

    • krzysiekb92

     aplikacja dostępna jest po wykonaniu Jailbreak, nie ma jej w App Store