Krzysiek Borek10.07.2015
Jak wybrać smartfon lub tablet dla dziecka

Zamierzacie kupić dziecku tablet lub smartfona? To dość proste przedsięwzięcie, choć wielu rodziców popełnia jeden błąd, zazwyczaj szukają im sprzętu, który jest podobny do ich własnego. Często, a nawet w większości przypadków nawet tańsze urządzenie mobilne sprawi, że wasza pociecha będzie zadowolona z zakupu.

01. Wybór odpowiedniego sprzętu

Zazwyczaj wygląda to tak, że bierzecie pod uwagę odpowiedni wyświetlacz, co najmniej 32GB pamięci wewnętrznej i procesor, który sprosta wszelakim zadaniom, choć dzieci zazwyczaj tylko grają na sprzęcie mobilnym. Nie ma sensu kupować im tabletu z wyświetlaczem Full HD, a nazwa producenta i taktowanie procesora to kolejne zbędne informacje, najważniejsze, żeby system operacyjny działał płynnie bez żadnych problemów.

Nie macie odpowiedniej ilości gotówki i musicie zrezygnować z 32GB pamięci? Wtedy postarajcie się o zakup tabletu z czytnikiem kart pamięci (zazwyczaj microSD). Jeżeli tablet cały czas ma połączenie z siecią,to nie widzę sensu, żeby dokupować kartę pamięci, choć gry obecnie zajmują sporo wolnej przestrzeni, nie wspominając o filmach.

Nie chcecie tabletu? W tym przypadku pozostaje zakup smartfona, jednakże w tym przypadku trzeba poświęcić więcej czasu na poszukiwania. Nigdy nie znajdziemy odpowiednika iPoda Touch z Androidem, ale jest sporo relatywnie tanich i dobrych produktów z system operacyjnym Google. Najlepszym wyborem będą smartfony bez  simlocka, kosztujące od 400 – 800 zł. Decydując się na sprzęt bez blokady i najlepiej wolnej sprzedaży, nie mamy do czynienia z preinstalowanymi aplikacjami operatora sieci komórkowej, które tylko zajmują zbędne miejsce, w końcu dziecko nie będzie z nich korzystać. Zakup okaże się odpowiedni, nawet jeżeli dziecko zaczyna dopiero przygodę z urządzeniami mobilnymi i będzie z niego dzwoniło.

02. Wybór systemu operacyjnego

Ekrany główne

Warto pamiętać o systemie operacyjnym, który powinien być wzięty pod rozwagę przed ewentualnym zakupem. Android jest rozpowszechniony na całym świecie, ale nie każdy przepada za tym system operacyjnym. W większości przypadków producenci pakują do niego za dużo własnych, preinstalowanych aplikacji i modyfikują go tak, że mało ma wspólnego z założeniami producenta. Z drugiej strony Samsung i jego konkurencja implementuje w tabletach interfejs, który jest dedykowany dzieciom, co pozwala na prostszą obsługę ich sprzętu mobilnego.

Wątpię, żeby wszyscy rodzice byli zadowoleni z tego, co oglądają ich pociechy na YouTube, w większości przypadków na tablecie/smartfonie znajdziemy aplikacje, które monitorują poczynania dziecka, a rodzic ma wgląd w to, co robi. Każdy dodaje to zabezpieczenie, choć ma ono swoje skutki uboczne.

Najgorzej wypadają aktualizacje Androida, ponieważ każdy z producentów korzysta z własnej nakładki na system Google, a co za tym idzie sporo czasu zajmuje im aktualizacja własnych aplikacji i optymalizacja nakładek systemowych pod ich produkty mobilne. Choć ważniejsze w tym przypadku są usługi Google i ich sklep. GMail, YouTube, czy Dysk Google to bez wątpienia aplikacje dla stworzone z myślą o dorosłych, choć dzieciaki również znajdą coś dla siebie, odkąd Google wprowadziło kategorie wiekowe. W praktyce oznacza to, że dzieci mają dostęp do wielu interesujących aplikacji, choć czasem decydują o nich rodzice.

Podobnie wygląda sytuacja z filmami i serialami, wszystko można obejrzeć mając dostęp do sieci. Jednakże najpierw musimy pobrać odpowiednie aplikacje z Google Play Store.

03. Przykładowe tablety i smartfony, na które warto rzucić okiem.

Wiecie już na, co zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu mobilnego z Androidem dla dziecka. Jeżeli szukacie interesujących propozycji, które nie nadszarpną domowego budżetu oto one:

ASUS ZenPad (8 – calowy)

asus

ASUS od niedawna poczyna sobie na rynku urządzeń mobilnych z Androidem. Wszystkie z nich mają jedną cechę wspólną, są relatywnie tanie, a pozwalają na wiele. ZenPad jest tego świetnym przykładem, działa na procesorze Intela i najnowszej wersji Androida. W cenie do 700 zł ciężko znaleźć coś lepszego.

HTC Nexus 9

nexus

Ten tablet proponuje nastolatkom ma wszystko, czego potrzebują, zaczynając od głośników stereo, a kończąc na bardzo dobrym wyświetlaczu. To idealna propozycja dla każdego, choć trzeba się liczyć z wyższą ceną, niż ta, którą ustaliłem początkowo. Z drugiej strony warto w niego zainwestować, aktualizacje oprogramowania pojawia się wcześniej, niż u większości konkurencji.

Motorola Moto G

moto

Wielu producentów słuchawek z Androidem próbowało swoich sił w sprzedaży budżetowego smartfona. Nie wszystkim to wychodziło, do czasu rozpoczęcia sprzedaży Moto G od Motoroli. To idealny sprzęt dla początkujących i dzieci, które nie potrzebują tabletu. Poza tym słuchawka otrzymuje stałe aktualizacje systemu operacyjnego.

ASUS Zenfone 2

asus1

Intel we współpracy z ASUSem wydali smartfona z 5,5 – calowym wyświetlaczem. Podczas testów przekroczył moje oczekiwania względem niego (recenzja wkrótce pojawi się na portalu). Jest w nim zdecydowanie za dużo preinstalowanych aplikacji, jeżeli chcecie dać go dziecku, ale 64GB pamięci na pewno to zrekompensują.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek