Michał08.11.2017
Jednolity Plik Kontrolny – o czym warto wiedzieć?

Wpis sponsorowany.

Wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów obowiązku generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) wprowadziło pewną rewolucję dla przedsiębiorców.

Wiele programów księgowych, z których korzystają, okazało się nie być do końca zgodnych z nowymi wymaganiami. Wciąż coraz większa grupa firm jest obejmowana nowym obowiązkiem – w połowie 2016 roku były to tylko duże przedsiębiorstwa, od 2017 roku do tej grupy dołączyły też te małe i średnie (jeśli prowadzą ewidencję zakupu i sprzedaży VAT), a od 2018 roku już wszystkie firmy – w tym również mikroprzedsiębiorstwa nie unikną konieczności generowania odpowiednich plików.

Jakie dane obejmuje Jednolity Plik Kontrolny?

W zależności od życzenia Urzędu Skarbowego, przedsiębiorca powinien przedstawić dane obejmujące:

 • ewidencję zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT
 • faktury VAT – JPK_FA
 • magazyn – JPK_MAG
 • księgi rachunkowe – JPK_KR
 • wyciąg bankowy – JPK_WB
 • podatkową księgę przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
 • ewidencję przychodów – JPK_EWP.

Jak wygenerować żądany plik?

Zależy to od wykorzystywanego oprogramowania. Zacznijmy od sprawdzenia, czy producent naszego programu deklaruje zgodność z nowymi wymogami. Najprościej zrobić to sprawdzając zawartość strony internetowej producenta – przykładowo, odwiedzając witrynę programu mpFaktura Professional albo mpFirma Professional uzyskamy jasną informację o możliwości generowania JPK – upewnijmy się tylko, czy posiadamy najbardziej aktualną wersję programu. Jeśli tak, to wybranie właściwej opcji choćby we wspomnianym mpFaktura umożliwi łatwe wygenerowanie plików JPK-VAT, JPK-FA i JPK-MAG, które następnie wystarczy przekazać do organu, proszącego o taki plik.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.

@michal_rz
 • ny

  Dlaczego nie na temat? Artykuł godny wirtualnej.

  • Myślę że tu wielkiej rewolucji ze strony Ministerstwa Finansów nie zaznamy przez najbliższe 20 lat jeśli chodzi o Apple. Większość małych przedsiębiorców korzysta z biur księgowych, które posiadają już w programach wysyłkę JPK-VAT. JPK-FA na życzenie US generuje sam przedsiębiorca i wysyła przez dedykowaną platformę MF lub zanosi na nośniku danych.

 • Stanislaw Pop

  Problem leży w tym, ze programy uznanych firm tylko generują plik jpk.
  Jak przesłać plik do US.
  Ministerstwo przygotowało tylko programy do wysyłania dla Windows i Linuksa.
  Dla MacOS nie ma i nie będzie.
  I jak żyć?