Michał19.01.2015
Karta sieciowa Edimax EW-7711MAC – recenzja

Kilka tygodni temu dzięki firmie Sarota trafiła w moje ręce malutka karta sieciowa USB Edimax EW-7711MAC. Dziś chciałbym się podzielić z Wami moimi wrażeniami na jej temat.

Co znajdziemy w pudełku?

Wewnątrz pudełka oprócz samego urządzenia znajduje się instrukcja obsługi, niestety nie w języku polskim, a także płyta CD zawierająca sterowniki dla systemu Windows i OS X.

Wygląd

Wygląd karty sieciowej jak widać poniżej jest elegancki i minimalistyczny. Kolor urządzenia idealnie pasuje do komputerów z nadgryzionym jabłkiem. Urządzenie jest tak małe, że nawet nie trzeba go wyciągać podczas wkładania komputera do torby, czy innego pokrowca.

karta1

Specyfikacja urządzenia

Specyfikacja urządzenia wygląda następująco:

  • Zgodność ze standardami 802.11ac
  • Wsteczna kompatybilność ze standardami bezprzewodowymi 802.11a/n
  • Łączność bezprzewodowa w paśmie 5GHz
  • Prędkość przesyłania danych do 433Mb/s w paśmie 5GHz
  • Szyfrowanie 64/128-bit WEP, WPA , WPA2 oraz WPS
  • Przyjazny kreator konfiguracji
  • Zgodność z MacOS 10.6~10.9 i Windows XP/Vista/7/8/8.1

karta5

Instalacja

Jeśli chodzi o instalację urządzenia to jest ona oczywiście banalnie prosta. Po umieszczeniu kary w USB wystarczy włożyć dołączoną do zestawu płytę CD, wybrać plik z odpowiednim system i zainstalować sterowniki.  W moim przypadku był to system OS X Mavericks. Sporym minusem jest fakt, że karta niestety nie współpracuje z OS X Yosemite. Cały proces instalacji odbywa się oczywiście automatycznie. Po po prawnym zainstalowaniu sterowników należy już tylko uruchomić ponownie komputer i gotowe.

Łączność z siecią bezprzewodową

EW-7711MAC_with_MacBook_Air-1

Edimax EW-7711MAC to najmniejsza karta sieciową, która jest zgodna ze standardem AC450. Co to znaczy? To znaczy, że dzięki niej możemy nawet trzykrotnie zwiększyć szybkość połączenia Wi-Fi w porównaniu z poprzednim standardem sieci – 802.11n. Dzięki tej kacie możemy osiągnąć w naszym starszym poczciwym MacBooku zawrotne prędkości – nawet do 433Mbps (5GHz). Oczywiście aby w ogóle było możliwe połączenie się z kartą potrzebny jest specjalny router obsługujący AC.

karta3

Ja po kilku tygodniach testów mogę śmiało powiedzieć, że karta jest rewelacyjna, a mój stary poczciwy czteroletni MacBook wreszcie zaczął działać tak jak powinien. Strony, filmy, gry, wszystko wczytywało się zdecydowanie szybciej niż przez tradycyjne wbudowane Wi-Fi.

Podsumowanie

Kartę Edimax EW-7711MAC śmiało mogę polecić każdemu kto chciałby przyspieszyć połączenie bezprzewodowe w swoim komputerze. Jeśli chodzi o cenę urządzenia to nie jest ona aż taka duża. Urządzenie kosztuje około 70 zł. Polecamy.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.
@michal_rz