Krzysiek Borek21.08.2014
Kruger & Matz SOUL – test telefonu

Kruger & Matz wraz ze swoim modelem SOUL wkracza na rynek budżetowych smartfonów. Czy ten model może namieszać na rynku urządzeń mobilnych i zdobyć przychylność konsumentów,którzy wydadzą na niego pieniądze ? O tym w teście omawianego urządzenia.

Wygląd/Jakość wykonania

6

SOUL wyposażony jest w wyświetlacz o przekątnej 4,7”. Samo urządzenie robi dobre pierwsze wrażenie. Wyświetlacz pokryty jest szkłem Dragontrail, dzięki czarnej obudowie Kruger&Matz wygląda na smukły, elegancki i lekki smartfon. Pod wyświetlaczem mamy trzy przyciski funkcyjne, wykonane w formie kropek i kółka, są one wykonane w dość minimalistyczny sposób,dzięki czemu urządzenie zyskuje na wyglądzie. Zazwyczaj po lewej stronie umiejscowiony jest przycisk wstecz, w tym przypadku znajduje się on po prawej stronie, więc decydując się na kupno smartfona, będziemy musieli zmienić nasze przyzwyczajenia.

Przycisk regulacji głośności znajduje się po lewej stronie omawianego urządzenia, a po prawej stronie mamy przycisk włącz/wyłącz. Na górnej krawędzi SOULa znajdziemy 3,5mm gniazdo słuchawkowe i port microUSB. Na dole znajdziemy głośnik (o przeciętnej jakości i głośności). Z tyłu, natomiast znajduje się aparat o rozdzielczości 8MPix, a z przodu mamy aparat o rozdzielczości 2MPix.

Szybko zmienimy zdanie, co do wyglądu Kruger&Matz SOUL, po zdjęciu tylnego panelu, który zbudowany jest z niskiej jakości plastiku. Błyszczący lakier zbiera nasze odciski palców, jak i wszelakie zanieczyszczenia. Biorąc pod uwagę cenę spodziewałem się lepszego wykonania, choć w tym przedziale cenowym nie będziemy mieli do czynienia z wykonaniem z najwyższej półki. Co do samej tylnej klapki smartfona, ciężko ją zdjąć i przez Naszą nie uwagę możemy uszkodzić zatrzaski. Pod klapką kryje się bateria i dwa gniazda kart SIM.

Telefon jest niezwykle lekki (100g), co w połączeniu z niewielką grubością sprawia,że bardzo dobrze leży w dłoni.

Wyświetlacz

1

Rozdzielczość 720p przy takiej przekątnej wyświetlacza wydaje się być dobrym posunięciem ze strony producenta. Wyświetlacz wykonany jest w technologii IPS One Glass Solution. Użytkowanie multimediów, czy przeglądanie internetu na tak dużej przekątnej jest przyjemne. Kąty widzenia są wystarczająco szerokie. Niestety, wyświetlacz nie jest zbyt czytelny w świetle słonecznym. Wykorzystuje on 5 punktów dotyku.

Bateria

Mamy tutaj do czynienia z wymiennym ogniwem o pojemności 1750mAh, więc nie jest ono zbyt pojemne. Przy tej przekątnej wyświetlacza, bateria wystarcza na 5 godzin przeglądania internetu lub oglądania filmów. Powodem jest waga urządzenia.

Jakość rozmów

Nie mam żadnych zastrzeżeń, co do tego punktu urządzenia. Dźwięk jest wyraźny, natomiast przy używaniu trybu głośnomówiącego jest zbyt cichy. Mikrofon działa poprawnie, więc osoba, z którą rozmawiamy, będzie nas słyszeć głośno i wyraźnie. Dzięki lekkości urządzenia nie poczujemy jego „obciążenia” podczas dłuższych rozmów. Telefon posiada wsparcie dla HSPA+, dodatkowo wyposażony jest w 2 gniazda kart SIM. Jedno oznaczone GSM, a drugie WCDMA.

Aparat

2

SOUL wyposażony jest w dwa aparaty. Na przednim panelu mamy do czynienia z aparatem o rozdzielczości 2MPIx, a z tyłu 8MPix. Przedni aparat posłuży Nam głównie do wideorozmów, wszystko wygląda tutaj standardowo. Główny aparat posiada autofokus,dzięki któremu wykonamy przyzwoite zdjęcia w dobrym oświetleniu. Jednakże w nocy, przy wykonywaniu zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych, zdjęcia są prześwietlane. Materiały wideo w odpowiednim oświetleniu wyglądają bardzo dobrze, w gorszych warunkach, spadek jakości jest odczuwalny.

Wydajność

4- rdzeniowy procesor taktowany 1,2GHz wraz z 1GB pamięci operacyjnej RAM i karta graficzna Adreno 302, zapewniają odpowiednią wydajność urządzenia. Smartfon nie jest demonem szybkości, ale w tym przedziale cenowym, posiada odpowiednią wydajność. Bardziej wymagające gry, działają płynnie, przy średnich detalach. Grając w Temple Run 2 nie widać spadków animacji. Wydajność w pozostałych aplikacjach i podczas poruszania się w interfejsie jest bardzo dobra. Nie zauważyłem spadków animacji ani samoczynnych ponownych uruchomień urządzenia.

Oprogramowanie i funkcjonalność

3

KM0409 pracuje pod wodzą Androida 4.3 Jelly Bean. Szkoda, tylko że producent w niektórych częściach interfejsu nie przetłumaczył komunikatów na nasz rodzimy język. System wygląda, jak czysty Android, dodatkowo aplikacje z karty pamięci mogą być przenoszone na pamięć smartfona. Nie miałem żadnych problemów z Bluetooth, WiFi, zasięg też był odpowiedni. SOUL posiada wsparcie dla Aero2, więc entuzjaści darmowego dostępu do internetu powinni rzucić okiem na to urządzenie.

Niestety, mamy tylko 4GB pamięci wbudowanej, niewiele ponad 1GB pamięci przeznaczone jest na dane użytkownika. Pamięć możemy rozszerzyć za pomocą karty microSD. Dla mnie jest to wadą, wiele urządzeń w podobnym przedziale cenowym posiada więcej pamięci wbudowanej.

Podsumowanie

Kruger&Matz SOUL nie jest słabym urządzeniem, biorąc pod uwagę półkę cenową posiada dobry wyświetlacz, odpowiednią wydajność, a jego budowa przekłada się na wygodę użytkowania. Smartfon nie pozbawiony jest wad, mogą to być niska jakość obudowy, słaba bateria, mała ilość pamięci wbudowanej, a także kłopoty z multimediami. Pomimo tego, mam nadzieję,że SOUL zaskarbi sobie serce nie jednego konsumenta, który nie jest bardzo wymagający.

Zalety:

  • wyświetlacz
  • płynnie działający system
  • wsparcie dla Aero2
  • DualSIM

Wady:

  • słaba jakość tylnej klapki
  • słaba bateria
  • brak OTG
  • mała ilość pamięci wbudowanej
  • Podziękowania dla Kruger&Matz za udostępnienie urządzenia do testów.

Autorem zdjęć jest Mateusz Nowak.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek