Krzysiek Borek30.03.2016
Międzynarodowa wersja Xiaomi Yi dostępna w Geekbuying

Xiaomi Yi weszło niedawno na Polski rynek i oferują poprawioną wersję kamerki sportowej Yi i większość dedykowanych akcesoriów.

W Chińskich sklepach internetowych również można ją nabyć, ale warto najpierw zapoznać się z różnicami między Chińskim a Europejskim wariantem urządzenia.

Czym jest wersja międzynarodowa?

Zazwyczaj chodzi o kraj pochodzenia i normy, które musi spełniać produkt w danym regionie świata. Międzynarodowa wersja ma wiele różnic w porównaniu do krajowego (Chińskiego) modelu. Zmiany związane są z konfiguracją, opakowaniem, językiem instrukcji obsługi i opakowania, zasilaczem, akcesoriami i przede wszystkim gwarancją.

Aplikacja mobilna

71

Krajowa wersja Yi współpracuje tylko i wyłącznie z aplikacją w rodzimym języku producenta, co zdecydowanie utrudnia użytkowanie. Jeżeli Xiaomi nie pozwala na modyfikację aplikacji, najlepszym rozwiązaniem jest zakup międzynarodowej wersji kamerki sportowej. Wtedy aplikacja mobilna wspiera większą gamę języków obcych, a angielski jest domyślnym językiem aplikacji.

Bateria

441

Chiński wariant ma baterię Panasonica o pojemności 960mAh, podczas gdy nowy ma ogniwo Sony o większej pojemności (990mAh). Czas pracy na jednym ładowaniu jest nieznacznie dłuższy, co pozwoli użytkownikowi na dłuższe nagrywanie materiałów wideo lub robienie zdjęć. Warto nadmienić, że zaślepka chroniąca baterię jest wykonana z aluminium i lepiej odprowadza ciepło w przeciwieństwie do klapki z tworzywa sztucznego.

Certyfikaty

Międzynarodowa wersja może pochwalić się certyfikatami CE i FCC, a model dla Stanów Zjednoczonych ma dodatkowo certyfikat CRUUS, a Europejski przeszedł certyfikację KC. To zdecydowanie więcej w porównaniu do Chińczyka, który ma jedynie CE.

Działanie aplikacji mobilnej

Chińska działa zdecydowanie wolniej i nie jest często aktualizowana. Jednakże nowy model ma lepszą i stale aktualizowaną aplikację, co sprawia, że działa lepiej w porównaniu do pierwowzoru.

Opakowanie

66-1 66-2

Pierwowzór jest dostępny w pudełku imitującym drewno, ale nie można przeznaczyć go do recyklingu w przeciwieństwie do nowego opakowania, które ma dodatkowo czerwony papier z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Porównanie cen:

 • Geekbuying: 79,99$ (304,26 zł bez podatku/cła).
 • Amazon: 80,99$ (308 zł).
 • Aliexpress: 90,99$ (346,10 zł bez podatku/cła).

Zmian względem pierwowzoru jest więcej, ale postanowiłem skupić się na najważniejszych (według mnie). Standardowa cena międzynarodowego modelu wynosi 80,99$, ale obecnie Geekbuying sprzedaje ten model za dolara mniej. Widać, że cena jest zdecydowanie wyższa od pierwowzoru, ale przynajmniej działa z łatwiejszą w obsłudze aplikacją.

Kamerę sportową Xiaomi Yi kupicie – tutaj.

Źródło: Geekbuying.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
 • Bart

  ie – jak dla mnie to to samo urzadzenie w innym opakowaniu – no moze ten Chinski soft – ale jestem PEWNY iz mozna to tak samo programowo zmienic

  Mam Chinsa wersje Xiaomi Smart Home i…. na poczatku bylo wiele po Chinsku – a teraz co chwila update wychodzi i jest wiecej i wiecej po Angielsku

  • krzysiekb92

   W śodku i na zewnątrz jest wiele zmian, nie w samej aplikacji.

   • Bart

    ie. ta bateryjka o smieszne 30mAh wieksza? :))) chyba nie wierzycie w ten zart? :)

    A to ze pudelko i ladowarka inna itp. to przezyje – i tak takowe te z Chin u mnie ODRAZU trafiaja do kosza – bo to zabojcy urzadzen i malo zabezpieczen

    • krzysiekb92

     Kupując w Geekbuying, masz baterie 1100mAh w zestawie.

     • Bart

      Daje sobie jajko uciac iz za $2 to i 2000mAh dostane :)

 • Łukasz Kowal 

  W PL dostępna jest za 449 co biorąc pod uwagę dodatkowe koszty wysyłki z zagranicy a także serwis i polską gwarancję powoduje, że kupiłem właśnie u polskiego dystrybutora.

  • krzysiekb92

   Rozumiem, właśnie gwarancja w tym przypadku jest najważniejsza.

 • Klementyna Solecka

  Zamawiasz sobie z geekbuying i doliczają cło, vat i wychodzi cena jak z PL dystrybucji. a zę wystawiają fakturę, wiec można odpisać od podatku i w ogóle 80 $ nie robi wrażenia

  • Jedynie VAT doliczają. Cło naliczane jest od wyższej kwoty.
   Poza tym jeśli nie zamówisz przesyłki kurierem to nawet VATu nie doliczą. Ktoś tu chyba nigdy z chin nic nie zamawiał. ;)

   • krzysiekb92

    Zawsze biorę darmową przesyłkę, żeby nie doliczyli VATu i cła właśnie.