Tomasz Kulesa28.01.2014
Mikropłatności są wszędzie i będzie ich coraz więcej..

Zawsze cieszycie się kiedy widzicie darmową aplikację w App Store czy Google Play? Od pewnego czasu mam odmienne zdanie na ten temat, wole wydać drobne 0,89$ na grę czy aplikację w której później nie wymagają ode mnie zapłacenia kolejnych 0,89$ * 10 żeby cokolwiek sensownego móc zrobić.

Nie wiem jakie macie podejście do mikropłatności ale zapraszam do odpowiedzi w komentarzach. Wiele tytułów takich jak Real Racing 3, Plant’s vs Zombie 2 czy najnowsza odsłona Asphalt 8 posiada bardzo sprytnie zaimplementowane kruczki i sztuczki tak aby nasz portfel zrobił się delikatnie mówiąc pusty. Oczywiście są to nie duże kwoty – nie mniej jednak moim zdaniem takich posunięć ze strony developerów będzie więcej, zbliża się to do nas nieuchronnie.

Dlaczego tak się dzieję?

Developer zarobi znacznie więcej kiedy w jego apce czy gierce znajdzie się możliwość dokupienia nowych funkcji, ulepszenia samochodu czy dodania lepszych filtrów na zdjęcie. Przykładowy Kowalski może nie wyda fortuny na in-app-purchase ale weźmy pod uwagę, że Kowalski może mieć dzieci. Dzieci mogą marudzić, że gra jest ograniczona i aby cokolwiek stało się realne trzeba wydać troszeczkę pieniążków. Rozumiem fakt podchodząc do sprawy ze strony programisty, zdecydowanie wolę jednak jednorazowy zakup ‘pełnej wersji’ w której za nic nie muszę już płacić.

Clash of Clans to przykład sukcesu

Bardzo fajna gra turowo-strategiczna w którą da się grać bez żadnego wkładu pieniężnego natomiast szybkość rozwoju naszego miasteczka będzie raczej mizerna. Chcesz aby Twój budynek wybudował się szybciej – zapłać, chcesz mieć lepsze jednostki – zapłać, chcesz mieć więcej surowców – zapłać. Tym sposobem rozgrywka staję się trochę monotonna dla ludzi którzy nie chcą wkładać w tak małą produkcję swoich cieżko zarobionych pieniędzy dlatego, że nie będą mieć raczej większych szans na rywalizację z nimi.

Przyznam się, że sam czasami skuszę się na jakieś mikropłatności obejmujące raczej aplikacje, nie gry. Chociaż kwoty są bardzo małe, czasami żałuję wydanych pieniędzy ponieważ spodziewany przeze mnie zakup w rzeczywistości wcale nie powala. Mikropłatności są wszędzie i bądźcie pewni – będzie tego coraz więcej.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Redaktor | Podcaster OneCast | Pracownik TiO.pl
@thometomasz