Krystian28.12.2013
MobileSubstrate i Fix dla iOS 7

W ostatnich dniach scena Jailbreak przeżyła wiele ciekawych zwrotów akcji. Początkowa fascynacja świeżo wydanym narzędziem od grupy Evad3rs zakończyła się bardzo szybko masową paniką po informacji, że przy ustawieniu Chińskiego języka w iPhone instaluje się dodatkowy sklep zamiast Cydii. Grupa zareagowała jednak szybko i usunęła z instalacji JB ten dodatek. Możemy w spokoju skupić się nad kompletnym uruchomieniem JB.

Niestety nie wszystko jest tak różowe jak byśmy chcieli. Podstawa bardzo wielu dodatków, pisany przez Saurika MobileSubstrate nie został zaktualizowany i przystosowany do iOS 7, co powoduje pewne problemy. Na przykład wiele dodatkowych ustawień z Cydii znika po restarcie urządzenia, inne w ogóle nie chcą się poprawnie zainstalować lub doprowadzają do całkowitego zawieszenia się urządzenia.

Suarik na samym początku poinformował, że pracuje nad aktualizacją MobileSubstrate i wszyscy powinni czekać na jego aktualizację przed robieniem JB. Internet rządzi się jednak swoimi prawami i powstało obejście mające naprawić problem o nazwie „MS Reload fix”. Nie zostało jednak dobrze ocenione przez Suurika, wręcz uznał, że stanowi poważne zagrożenie dla urządzenia.

This is horribly dangerous: MSHookFunction is not designed to be used on functions that might actively be running; this makes Substrate get injected into launchd while launchd is loading launch daemons… no one should install this; it doesn’t even solve the problem remotely correctly for anything but SpringBoard/backboardd, and will end up leaving you with Substrate having been randomly applied to different background processes.

Święta się skończyły, a hakerzy usiedli do napisania kolejnej poprawki nazwanej po prostu Mobile Substrate Fix, która, według słów Saurika, rozwiązuje problem w sposób w jaki on sam chce go rozwiązać. Dodatek ten działa tylko z najnowszą wersją narzędzia, czyli Evasi0n7 1.0.1 lub po zainstalowaniu jego aktualizacji z Cydii Evasi0n 7.x untether 0.2. Mimo wszystko Saurik radzi poczekać na jego aktualizację, choć jak przyznaje, ta nie stanowi już zagrożenia dla naszego urządzenia.

Mobile

This only works on evasi0n 1.0.1 because it relies on the feature I had evad3rs add so I could solve this problem „correctly”. In that light, it probably does work (it is not „dangerous” as I described the previous ones), but there is still little point in installing it because clearly a new build of Substrate would come out soon using this new feature I got from evad3rs ;P. (Which didn’t happen yet as I took Christmas Eve/Day mostly as a holiday.)

Poprawna wersja od Saurika ma się pojawić na dniach, a fix znajdziecie w repo: http://parrotgeek.net/repo

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Stay Hungry. Stay Foolish. 

@narkoman_
 • Patryk

  Potwierdzam działanie.
  Wcześniej nie widziało mi żadnych tweaków, nic nie chciało działać… Po zainstalowaniu tej łatki wszystko chodzi jak trzeba. :)

 • Mecenas Maciek Jasiński

  a wyłaczałes i właczałes tel ? u mnie od poczatku działało wszystko do pierwszego wyłaczenia telefonu

  • Patryk

   Robilem wszystko, a mimo tego tweaki nie chcialy dzialac..
   Po instalacji fixa sytuacja sie poprawila i teraz jest juz ok :)

 • @Orlowskii

  UPDATE: MobileSubstrate działa już na Evasi0n 1.0

 • Dawid Kucy

  Czy Mobile Substrate Fix działa na iP 5S?? Zainstalowałem Mobile Substrate, Activator ale nadal nie mogę zainstalować Mobile Substrate Fix no i gdy instaluję cokolwiek to mi się to nie wyświetla w ustawieniach. Proszę o pomoc.

  • Karoo

   fajnie że mobile substrate na iOS 10 już jest download.net.pl/jak-zainstalowac-mobile-substrate-w-iphone-oraz-ipad/n/9387/ warte sprawdzenia.