Krzysiek Borek11.09.2015
Moje 3 pytania do Samsunga odnośnie smartwatcha Gear S2

Samsung na tegorocznych targach IFA zaprezentował przepiękny inteligentny zegarek, który będzie dostępny w sprzedaży od października bieżącego roku.

Osobiście nie było mnie na targach, ale oglądałem w sieci konferencję Samsunga i wiele materiałów wideo, pokazujących możliwości Gear S2. Jest przepiękny, najważniejsze, że są dwa modele, jeden bardziej formalny, a drugi dla sportowców — amatorów. Dzięki temu mamy możliwość wyboru, co jest doskonałą kartą przetargową w walce o pieniądze konsumentów.

Zrzut ekranu 2015-09-04 o 13.16.07

Podobało mi się niemal wszystko w tych zegarkach, ale z mojej perspektywy rodzą się dodatkowe pytania, na które powinienem znaleźć odpowiedź. Wszystko to pozwoli na dokładniejsze zastanowienie się nad zakupem zapewne nie taniego zegarka lider rynku mobilnego.

Ile za niego zapłacimy?

Ile powinno kosztować urządzenie noszone? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy inteligentny zegarek ma swoich zwolenników i przeciwników. Przede wszystkim należy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce, ma być komputerem na nadgarstku, czy modnym dodatkiem do smartfona? Ceny większości zegarków nie przekraczają 1200 złotych, choć znajdzie się parę droższych i tańszych propozycji (szczególnie starszych).

Nadal nie wiemy ile trzeba zapłacić za Gear S2. Samsung ma już zamysł co do jego ceny? Być może podadzą ją dopiero po zauważaniu zainteresowania ich nadchodzącym sprzętem naręcznym.

Nie zdziwię się, jeżeli Samsung zaniży jego cenę, aby sprzedać więcej egzemplarzy własnego urządzenia, co pozwoli mu na podcięcie skrzydeł konkurencji. Cena poniżej 1000 zł byłaby interesująca, tym bardziej że Gear S2 w końcu współpracuje z prawie każdym smartfonem na Androidzie i nie musimy mieć produktów Samsunga, aby z niego korzystać.

Istnieje możliwość, że cena wzrośnie nawet do pułapu Apple Watch, wątpię, żeby najnowszy produkt był nieco droższy od Moto 360 pierwszej generacji. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby jego cena była zdecydowanie wyższa, w szczególności, gdy do czynienia mamy ze skórzanymi opaskami.

Jak dobrze będzie działał?

Pierwsze urządzenia naręczne, działające na systemie operacyjnym Tizen działały wolniej, niż sprzęt konkurencji, nie wspominając o braku wielu, ważnych funkcji. Większość z nich działała dokładnie tak samo, jak aplikacje Samsunga.

Z pierwszych materiałów wideo jednoznacznie widać, że Koreańczycy poprawili własny system operacyjny, a jego wydajność stoi na wyższym poziomie od poprzednich iteracji. System działa szybko, choć użytkownicy będą potrzebowali czasu, aby przyzwyczaić się do nowego interfejsu i metod jego działania.

W tym momencie mógłbym napisać dosłownie wszystko na temat Gear S2, ale wątpię, żebym był zainteresowany jego zakupem, co wiąże się z codziennym użytkowaniem zegarka.

Jak będzie wyglądać kompatybilność z innymi smartfonami na Androidzie?

Samsung postanowił otworzyć się na większą audiencję, dodając kompatybilność z wieloma urządzeniami konkurencji, nie zamykając się jedynie na własne, jak robili to do tej pory. Zawsze uważałem, że zamykanie się we własnym ekosystemie nie pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału drzemiącego w danym urządzeniu noszonym. Samsung obecnie jest liderem rynku mobilnego i najważniejszym producentem urządzeń mobilnych, działających na Androidzie.

Jak dobrze Gear S2 będzie współpracował z Moto X? To będzie można zobaczyć dopiero podczas testów inteligentnego zegarka lub po jego zakupie w ciemno. Podejrzewam, że Samsung sprawdzał działanie S2 z wieloma, innymi smartfonami.

Obecnie nie wiem, na jakich zasadach będzie współpracował Gear S2 z innymi telefonami, nie mam nawet pomysłu, jak to może wyglądać. Szczególnie mam na myśli funkcje przeznaczone jedynie dla ekosystemu Samsunga, podejrzewam, że mało które będą w ogóle działać. Wielu producentów podczas implementacji API dla dialer może sprawić, że zegarek w ogóle nie będzie współpracował z tą częścią systemu operacyjnego.

 

Kolejne pytanie w ramach tego to, które funkcje będą działać ze sprzętem Samsunga, a które u reszty, to pewnie będzie działanie for internetowych.

Weźmy oddech

To najważniejsze pytania względem Gear S2, które nie zmieniają faktu, że jestem wielce zainteresowany nadchodzącym zegarkiem. Wywarł na mnie dobre wrażenie, pomimo że nie byłem na targach IFA i nie miałem go w rękach, choć należy uważać, żeby nie zostać zaślepionym przez gadkę włodarzy Samsunga.

  • Ile będzie kosztował Gear S2?
  • Jak będzie działał?
  • Jak będzie działał ze sprzętem konkurencji?
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek