Krzysiek Borek17.08.2015
Możemy się pożegnać z przyciskiem zasilania?

W większości urządzeń mobilnych mamy do dyspozycji przycisk zasilania/blokady, jest dość mały, ale trudno się bez niego obejść. Od samego początku istnienia smartfonów mamy z nim do czynienia, ale czy rzeczywiście jest potrzebny?

Nie zdziwię się, jeżeli pomyślicie to przecież tylko przycisk zasilania, kto się tym przejmuje? Ja się tym przejmuje, jak inaczej moglibyśmy włączyć jakiekolwiek urządzenie elektryczne? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jak w inny sposób można włączyć smartfona lub inne urządzenia? Jest na to parę odpowiedzi, ale nie mam pewności, że w 100% odpowiedzą na zadane powyżej pytania i sprostają oczekiwaniom większości konsumentów. Nie mam co do tego pewności, ale warto zainteresować się tematem.

Wiele oblicz

Przycisk zasilania zazwyczaj jest odpowiedzialny za włączenie, wyłączenie,wybudzenie wyświetlacza i jego uśpienie, a w niektórych przypadkach odpowiada za wykonanie zrzutu ekranowego i ponowne uruchomienie. Większość z nich można załatwić programowo, podwój stuknięcie w wyświetlacz do jego wybudzenia, ten sam gest na belce statusu do jego uśpienia, aplikacja do ponownego uruchomienia lub ustawienia w systemie. Jedynym problemem jest włączenie/wyłączenie sprzętu, które trudno załatwić kwestią programową. Jednakże nawet mała ilość zasilania dostępna dla przycisków pojemnościowych powinna załatwić sprawę, dopóki bateria się nie rozładuje. Jeżeli bateria się rozładuje nie uruchomimy go w ogóle, więc wtedy pomoże nam tylko i wyłącznie ładowarka.

20150812_183442

Kolejnym problemem są błędy systemowe, które można rozwiązać jedynie poprzez hard reset, który wykonujemy wybraną kombinacją przycisków. Jeżeli zauważymy, że sprzęt działa wolniej, niż zwykle przytrzymujemy przycisk zasilania, aby dostać się do ponownego uruchomienia. Oczywiście po pojawieniu się menu kontekstowego nadal korzystamy z rozwiązania programowego. Tak czy owak, w obydwu przypadkach nie da uniknąć się tego typu błędów.

Niezawodność, na której możemy polegać

W niektórych przypadkach przycisk zasilania okaże się lepszy od rozwiązań wewnątrz oprogramowania. Osobiście wolę uruchomić ponownie sprzęt mobilny przyciskiem, niż zaprzątać sobie głowę rozwiązaniami programowymi, choć z drugiej strony ukryty przycisk byłby dobrym rozwiązaniem. Z niego obecnie korzysta Sony, co w przypadku testów niektórych produktów okazało się zbawienne.

20150727_165756

Dzięki takiemu rozwiązaniu producent nie pakuje kolejnego przycisku na zewnątrz konstrukcji, ponieważ w przypadku producenta z kraju kwitnącej wiśni znajduje się on pod zaślepką chroniącą sprzęt przed wodą. Pozwala to również na usunięcie jednego przycisku w konstrukcji, który niekoniecznie pasuje do wzornictwa słuchawki.

Gdzie powinien się znajdować?

Nie zapominajmy, że to indywidualna kwestia. Niektórzy są zwolennikami umieszczenia przycisku na lewej lub prawej krawędzi, inni na górze, a niektórzy z tyłu. Nie sądzicie, że podwójne stuknięcie w wyświetlacz, aby uruchomić smartfona lub tablet byłoby przystępniejszym rozwiązaniem?

IMG_20150727_163621923

Z drugiej strony może być irytujące, być może większość konsumentów jest przyzwyczajona tylko i wyłącznie do przycisku, co mogłoby spowodować ich frustrację jego brakiem. Podejrzewam, że za jakiś czas w ogóle go nie będzie, w końcu obecnie wiele smartfonów korzysta z podwójnego stuknięcia do wybudzenia, może odpowiednie szkolenie większości pomoże w osiągnięciu tego celu. W tym przypadku funkcja powinna znaleźć się w większości urządzeń mobilnych dostępnych w sprzedaży.

Przyszłość

Na ten moment nie wydaje mi się, żeby wszyscy producenci ot tak porzucili przycisk, który od samego początku znajduje się w każdym urządzeniu mobilnym. Zatrzymajmy się na chwilę i spróbujmy zaprojektować sprzęt, który włączymy podwójnym stuknięciem i wydamy go za 2 – 3 lata. Wtedy zdecydowalibyście się na implementację ikony urządzeń mobilnych — przycisku zasilania? Może chcecie zmian i jesteście ciekawi, jak zostaną przyjęte? Podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach poniżej.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
  • Ciapciarapciap

    Myślę że z powodzeniem można już zastosować takie rozwiązanie i dać po prostu gdzieś ukrytą funkcję hard resetu. Funkcja wyłącz na belce i wciśnięcie klawisza głośności (przykładowo) jako włączenie. Podwójne dotknięcie rodziłoby problem samoczynnego włączenia np. gdy trzymamy w dłoni wyłączony telefon a nie zamierzamy go uruchamiać