Krzysiek Borek02.06.2015
Na co pozwalają Ustawienia Google?

2 lata temu Google wprowadziło do Androida własną aplikację od Ustawień (prócz systemowej). Początkowo nie zawierała zbyt wielu możliwości konfiguracji, ale z biegiem czasu stała się ważnym elementem systemu operacyjnego Google.

Osoby zainteresowane anonimowością powinny zajrzeć do aplikacji. Skrywa ona w sobie wiele, interesujących funkcji, ale o nich za chwilę.

Historia konta

1

Historia konta to pierwsza pozycja w Ustawieniach Google. Znajdziemy tutaj wszystkie informacje, które zbiera o nas Google. Niektóre funkcje pozwalają na wyłączenie monitorowania czynności wykonywanych na smartfonie, a inne pozwolą wam przejrzeć dokładną historię. Będziecie zaskoczeni tym, co ma do zaoferowania ta sekcja.

Aktywność w aplikacjach i internecie

Tutaj przejrzymy wszystkie strony internetowe i czynności wykonane przy użyciu sprzętu mobilnego z Androidem. Dotyczy to historii przeglądania witryn internetowych, a także fraz wyszukanych przez aplikacje Google.

Informacje o urządzeniu

Usuniemy synchronizację danych pomiędzy urządzeniem i kontem. Dotyczy to kontaktów, kalendarzy i wielu innych. Pamiętajcie, że włączenie/wyłączenie działa, jako wyświetlanie całości lub niczego. Jeżeli chcecie synchronizować wybrane dane wybierzcie fabryczną aplikację Ustawień.

Aktywność związana z głosem i dźwiękiem

5

W tym miejscu znajdują się dane wprowadzone za pośrednictwem komend głosowych. Na pierwszy rzut oka wygląda to na zapisane dane do serwerów Google. Jednakże zagłębiając się w tę sekcję i wybierając „Zarządzaj historią”, znajdizemy tam wszystkie wyszukiwane frazy przy pomocy komend głosowych. Nic nie stoi na przeskodzie, aby usunąć całą historię wykonywanych działań.

Historia wyszukiwania YouTube

6

Wyszukujecie sporo materiałów wideo w YT? W tej sekcji będziecie mogli całkowicie usunąć historię wyszukiwania wideo. Wyłączenie funkcji działa na każdym urządzeniu, z którego logujemy się na YouTube. Skutkuje to usunięciem historii ze wszystkich sprzętów. Przyda się jeżeli nie chcemy, żeby osoby trzecie sprawdzały, czego ostatnio szukaliśmy.

Historia oglądania YouTube

7

Tak to oddzielne miejsce. Wyświetla wszystko, czego szukaliśmy, a potem oglądaliśmy. Przyda się tak samo, jak poprzednia funkcja. Szczególnie, gdy słuchaliśmy muzyki, którą niespecjalnie chcemy się chwalić przed znajomymi.

Historia lokalizacji

2

Odczytamy lokalizację urządzeń podpiętych pod dane konto i usuniemy historię ich lokalizacji. Niestety, nie możemy sprawdzić dokładnej lokalizacji urządzenia, a tylko ją wymazać.

Ustawienia Google kryją w sobie wiele funkcji, każdą z nich możecie włączyć/wyłączyć, poza tym warto na nie rzucić okiem. Pozwoli to na zapoznanie się z naszymi poczynaniami, które sprawdza Google. Prawdopodobnie większości z was to nie przeszkadza, ale osobiście nie chcę, aby Google kontrolowało wszystko, co robię.

Rezygnacja z reklam opartych na zainteresowaniach

8

Nie ulega wątpliwości, że wyszukiwarkowy gigant zbiera dane o każdym użytkowniku. Pozwala im to na lepsze dostosowanie wyświetlania reklam, które zależne są od naszych zainteresowań. Niektórzy z pewnością nie mają z tym problemów, ale co jeżeli reklamodawca opatrznie zinterpretuje nasze zainteresowania? Otrzymamy reklamę, które nie będzie dla nas odpowiednia. Jak zwykle, to kolejna funkcja, którą możecie wyłączyć. Powinno pomóc, jeżeli chcemy aby wyświetlane były domyślne reklamy. Możemy nawet usunąć historię i otrzymywać dobrze pozycjonowane reklamy.

Podłączone aplikacje

9

Facebook i Twitter pozwalają na logowanie się do innych portali za pomocą danych z obydwu portali społecznościowych. Na to samo pozwala Google, oznacza to, że IFTT, Pocket i inne aplikacje mają dostęp do naszych danych. Tutaj przejrzymy listę wszystkich aplikacji, które korzystają z konta Google.

Jakie aplikacje korzystają z lokalizacji?

Usługi lokalizacji to nie tylko problem prywatności, oddziałują one również na żywotność baterii (odpowiednio ją skracając), jeżeli używamy ich zbyt długo. Ta sekcja pozwoli wam na zmianę „trybu” lokalizacji z Wysokiej dokładności na oszczędzanie baterii. Dodatkowo otrzymujemy listę aplikacji, korzystających z usług lokalizacji i jak wiele zasilania potrzebują do działania. Funkcja napewno będzie przydatna podczas sprawdzania, która aplikacja obciąża baterię urządzenia mobilnego.

To niepełna lista dostępnych funkcji, ale według mnie to jedne z najważniejszych. Możemy włączyć/wyłączyć usługi związane z Google Fit, Grami Play lub wyłączyć funkcję menedżera urządzeń Android (ale tego nie zalecam). Ustawienia Google aktualizowane są poprzez Usługi Play. Jeżeli rzuciliście na nie okiem na początku użytkowania smartfona/tabletu warto je od czasu do czasu odwiedzać.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek