Krzysiek Borek03.07.2016
Na co zwrócić uwagę podczas powrotu z iOS 10 do starszej wersji

Obecnie jedynie programiści lub osoby z kontem deweloperskim mogą korzystać z wersji rozwojowej iOS 10,ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby większość użytkowników sprawdziła nowości kryjące się w najnowszej wersji oprogramowania układowego.

Jednak ostatnio w sieci pojawiła się informacja o możliwym wydaniu narzędzia upraszczającego Jailbreak iOS 9.3.2, więc czas pomyśleć o powrocie do starszej wersji mobilnego systemu operacyjnego Apple.

Metody powrotu

Możemy zrobić to na dwa sposoby, jednym z nich jest całkowite usunięcie danych z urządzenia (poprzez tryb DFU), a drugi pozwala na zachowanie wszystkich aplikacji i ustawień. Obydwie metody mają swoje wady i zalety, ale osobiście preferuję tę pierwszą. Aplikacje i dane można zawsze wprowadzić ręcznie, a dzięki DFU system operacyjny będzie czysty i nie powinny pojawiać się problemy z jego działaniem.

Powrót do poprzedniej wersji za pomocą „Aktualizuj” nie zapisze wam wiadomości z iMessage i historii połączeń. Dodatkowo niektóre aplikacje systemowe będą działać gorzej (szczególnie Muzyka). Na szczęście w każdej chwili możemy wykonać kopię zapasową urządzenia i umieścić ją w dysku sieciowym Apple (iCloud), więc w każdym momencie będziemy mogli wszystko przywrócić.

Problemy z kopią zapasową

Jeżeli macie obecnie iOS 10 i wykonaliście kopię zapasową, to na pewno nie użyjecie jej na 9.3.2, ponieważ będzie niekompatybilna.

Kopie zapasowe z 10 nie będą pasować do poprzednich wersji (pojawi się informacja „Wymagany iOS 10.”). Podobnie jest z kopiami zapasowymi wykonanymi za pomocą iTunes, ale niektórzy użytkownicy potrafią wprowadzić kopię z wyższego systemu na niższy.

Sprawa jest prosta, po aktualizacji do 10 upewniamy się, że mamy kopię z poprzedniej wersji i pierwsze, co robimy po aktualizacji, to włączamy wykonywanie kopii zapasowej.

„Czysty” powrót do iOS 9

 1. Wykonujemy kopię zapasową.
 2. Pobieramy plik z aktualizacją dla swojego urządzenia
 3. Podpinamy sprzęt kablem USB → Lightning do komputera/Maka.
 4. Włączamy iTunes i przechodzimy do karty Podsumowanie.
 5. Przytrzymujemy Option (Mak) /Shift Windows i klikamy na Odtwórz.
 6. Wybieramy pobrany wcześniej plik z aktualizacją i klikamy na Otwórz.
 7. Rozpocznie się proces powrotu do iOS 9.

Powrót za pomocą „Aktualizacji.”

 1. Wykonujemy kopię zapasową.
 2. Pobieramy plik z aktualizacją dla swojego urządzenia.
 3. Podpinamy sprzęt kablem USB → Lightning do komputera/Maka.
 4. Włączamy iTunes i przechodzimy do karty Podsumowanie.
 5. Przytrzymujemy Option (Mak)/Shift Windows i klikamy na Aktualizuj.
 6. Wybieramy pobrany wcześniej plik z aktualizacją i klikamy na Otwórz.
 7. Rozpocznie się proces powrotu do iOS 9.

Metoda powyżej pozwoli wam zachować większość danych i układ ekranu głównego, ale proces może trwać dłużej niż czysty powrót.

Jeżeli zainstalowaliście profil upoważniający was do testów iOS 10, możecie go zostawić, wtedy w każdej chwili będziecie mogli zaktualizować urządzenie/a do wersji testowej. Jeżeli nie zamierzacie używać bety i czekacie na ostateczną wersję, możecie usunąć profil. Wystarczy przejść do Ustawienia → Ogólne → Profile i usunąć profil.

Pamiętajcie, że trzeba zrobić to szybko (powrót), ponieważ nie wiadomo, jak długo Apple będzie weryfikować iOS 9.3.2. Poza tym niedługo powinien pojawić się 9.3.3, który będzie prawdopodobnie ostatnią wersją przed wydaniem 10.

Źródło: 9to5mac.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek