Krzysiek Borek07.06.2015
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanego iPada 

Podczas zakupu używanego iPada warto mieć na uwadze pare kwestii. Za chwilę przyjrzymy się tym najważniejszym.

Podejrzewam, że większości użytkowników trudno wydać horrendalną kwotę, którą trzeba zapłacić za nowego iPada. Wtedy na ratunek przychodzi zakup używanego sprzętu, który często jest znacznie tańszy od nowego. To bardzo dobre posunięcie ze strony przyszłego nabywcy, choć nie pozbawione ryzyka. Zakup musi być przemyślany, abyśmy nie kupili podstawki pod kubki.

Na pierwszy rzut oka najłatwiej zauważyć uszkodzenia wizualne, to normalna sytuacja podczas przeglądania ofert na Allegro, czy OLX. Kwestie estetyczne wg. mnie nie są aż tak ważne, najważniejsze, aby sprzęt był sprawny w 100% i nie miał wad ukrytych. Przede wszystkim nie kupujcie kradzionego sprzętu mobilnego Apple, ponieważ może posiadać blokadę iCloud.

Tak, czy owak warto mieć na uwadzę parę spraw, a pierwszą z nich jest…

Stan

To oczywista, oczywistość, warto sprawdzić pod tym kątem iPada. Drobne rysy tu i ówdzie nie powinny być dla was problemem, ale stłuczony panel dotykowy na pewno. Aby sprawdzić, czy iPad upadł sprzedawcy warto rzucić okiem na jego rogi, wtedy będziemy pewni czy tak się stało, czy nie.
To nie jedyna oznaka upadku, kolejną jest sprawdzenie panelu dotykowego, czy nie ma żadnych pęknięć. Rysy na pierwszy rzut oka są trudne do zauważenia, szczególnie w niesprzyjających warunkach oświetleniowych, więc to sprawdzamy za dnia.

Cena

Ceny zdecydowanie będą się różnić, wszystko zależy od sprzedawcy. Na pewno będzie ona niższa w porównaniu do nowego sprzętu z salonu. Przeglądając oferty możemy się natknąć na ceny niższe od reszty ofert, które znajdziemy na portalach aukcyjnych.
W tym przypadku warto przejrzeć Allegro, OLX lub eBay. Na każdym z tych portali ceny mogą się od siebie diametralnie różnić. Warto wybrać sprzęt, który nie będzie was sporo kosztował, ale będzie w odpowiednim dla was stanie.
Uważajcie na ceny niższe do średniej, może to oznaczać, że sprzedawca, sprzedaje kradzionego iPada lub jego urządzenie ma poważne problemy z działaniem. Niektórzy piszą o tym w ofertach, a inni niekoniecznie, więc warto zadać parę, dodatkowych pytań i dokładnie obejrzeć urządzenie, które zamierzacie nabyć.

Blokada iCloud

Najważniejsze przed zakupem, to upewnienie się, czy sprzęt, którym jesteśmy zainteresowani nie jest kradziony.

Od momentu wydania iOS 7, Apple wprowadziło blokadę aktywacyjną swoich urządzeń mobilnych. W praktyce oznacza to, że po kradzieży lub zgubieniu sprzętu możemy go zdalnie zablokować, o ile posiada połączenie z internetem poprzez WiFi lub sieć komórkową. Po wymazaniu zawartości sprzętu, przy kolejnym uruchomieniu posiadacz będzie poproszony o wpisanie Apple ID i hasła.

Apple wprowadziło również stronę internetową, na której możemy sprawdzić stan blokady. Wystarczy wejść na stronę icloud.com/activationlock, nie musicie nawet logować się do iCloud, aby mieć dostęp do tego narzędzia. Wtedy wpisujemy numer seryjny lub IMEI iPada, znajdziemy je w Ustawienia -> Ogólne -> To urządzenie. Wpisujemy dane na stronie, przepisujemy kod z obrazka i mamy pewność, czy sprzęt jest zablokowany, czy nie.

Nie będziecie długo czekać na rezultaty operacji, dzięki której można stiwerdzić, czy sprzęt rzeczywiście został skradziony. Nawet, jeżeli blokada jest uruchomiona, nie oznacza to, że sprzęt jest skradziony. Możecie poprosić poprzedniego użytkownika o wyłączenie tej funkcji i odłączenie jego Apple ID z urządzenia, które zamierzacie nabyć. Z drugiej strony, jeżeli nie są w stanie wyłączyć blokady, oznacza to, że iPad jest kradziony.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek