Na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanego smartfona? poradniki, polecane, ciekawostki zakup używanego telefonu, zakup używanego iPhone, używany smartfon, na co zwrócić uwagę przy kupnie iPhone, Na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanego smartfona?, iPhone, Apple  Zakup używanego smartfonu wiąże się z oszczędzeniem gotówki, ale wraz z zakupem narażeni jesteśmy na wiele niebezpieczeństw. Zanim dokonamy zakupu musimy sprawdzić kondycję sprzętu, który chcemy nabyć i upewnić się, że nie jest kradziony. iPhone61 1300x700

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanego smartfona?

Zakup używanego smartfonu wiąże się z oszczędzeniem gotówki, ale wraz z zakupem narażeni jesteśmy na wiele niebezpieczeństw. Zanim dokonamy zakupu musimy sprawdzić kondycję sprzętu, który chcemy nabyć i upewnić się, że nie jest kradziony.

Co roku, każdy producent urządzeń mobilnych wydaje nowsze modele. Tak, czy owak, co jakiś czas jesteśmy zmuszeni do wymiany starszego sprzętu na nowszy. W tym momencie warto spojrzeć na rynek wtórny i rozpocząć poszukiwania nowego. Najnowszy i najlepszy nie zawsze spełni nasze oczekiwania.

Pośpiech to zły doradca podczas zakupu używanego sprzętu, więc warto wszystko przemyśleć na chłodno. Dla jednego użytkownika najważniejsza jest gwaranacja (nawet krótka), poza tym musimy się upewnić, czy całość działa, jak powinna. Na końcu najważniejsza jest cena sprzętu, za który będziemy zmuszeni zapłacić.

Ustalamy pułap cenowy

Główny cel zakupu używki, to lepsza cena względem nowego sprzętu prosto ze sklepu. Zanim wybierzemy odpowiedni model warto ustawić sobie pułap cenowy, żeby nie przesadzić. Najlepiej sprawdzić ile osób sprzedaje wybrany przez nas smartfon i w, jakiej cenie. Pomoże nam w tym Allegro, eBay i OLX (wcześniej Tablica.pl). Na pewno przekopiecie sporo ogłoszeń, ale na uwadze warto mieć.

  • brak blokady simlock. Na każdym z wymienionych przeze mnie portali użytkownicy sprzedają niektóre smartfony taniej. Powodem jest owa blokada. 
  • Sprawdzamy tylko ceny Kup Teraz, licytacja nie ma sensu, ponieważ pokazuje ile dany użytkownik jest w stanie zapłacić za sprzęt. Pod uwagę bierzcie urządzenia z ustalonego pułapu cenowego. Kolejną sprawą jest rzeczywisty stan smartfonu, należy odpowiednio przeczytać opis aukcji, aby się nie naciąć na produkt niezgodny z opisem.
  • sprawdźcie cenę nowego sprzętu z podobną specyfikacją techniczną. Jeżeli kupujecie rocznego smartfona, a w takiej samej cenie jest nowy, to wybierzcie ten drugi. Zakup używki nie ma sensu, ponieważ zazywczaj jesteśmy pozbawieni gwarancji.
  • upewniamy się, że akcesoria są sprawne. Jeżeli nie są, należy wziąć pod uwagę ich koszt, aby dokupić je osobno.

Gdzie należy kupić smartfona?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanego smartfona? poradniki, polecane, ciekawostki zakup używanego telefonu, zakup używanego iPhone, używany smartfon, na co zwrócić uwagę przy kupnie iPhone, Na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanego smartfona?, iPhone, Apple  Zakup używanego smartfonu wiąże się z oszczędzeniem gotówki, ale wraz z zakupem narażeni jesteśmy na wiele niebezpieczeństw. Zanim dokonamy zakupu musimy sprawdzić kondycję sprzętu, który chcemy nabyć i upewnić się, że nie jest kradziony. Allegro

Ciężko wybrać odpowiednie miejsce do zakupu używanego smartfona. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Najlepiej kupować osobiście, wtedy przed zakupem sprawdzimy, czy wszystko się zgadza z opisem wybranego przez nas produktu. Z drugiej strony kupując na portalach aukcyjnych, mamy większy wybór.

Portale społecznościowe

Osobiście kupiłem wiele smartofnów i pomogłem znajomym w zakupie. Jednym z lepszych miejsc są portale społecznościowe. Co nie oznacza, że nie znajdziemy perełki na portalach aukcyjnych. Jednakże przy wyborze używanego sprzętu mamy lepszy kontakt ze sprzedawcą, który procentuje zaufaniem. Działa to w obydwie strony. Pamiętajcie, dobry sprzedawca chce sprzedać sprzęt na odpowiednich dla niego warunkach, nie chce abyście byli zawiedzeni z zakupu. Wiąże się to również ze zwrotem gotówki za kupionego smartfona.

Zakup na Allegro/eBay

Zakupu warto dokonać na portalu aukcyjnym, za ich pośrednictwem zgłosimy, że telefon jest kradziony, ma uszkodozny wyświetlacz, itp. Pomoże nam to w odzyskaniu gotówki, jaką za niego zapłaciliśmy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się, czy sprzęt jest kradziony. Poza tym eBay/Allegro dość szybko odda wam pieniądze za zakupione przedmioty, których stan nie był zgodny z opisem.

Jeżeli nie możecie kupić urządzenia osobiście warto pamiętać o możliwości jego zwrotu, gdyby coś się nie zgadzało. Pozwala to nie tylko na zwrot produktu, ale pokazuje, że sprzedawca jest wobec nas w porządku.

Odbiór osobisty

Gdyby ktokolwiek z czytelników był moim przyjacielem/przyjaciółką doradzał bym zakup z odbiorem osobistym wybranego sprzętu. Tak najlepiej dobić targu.

Podejrzewam, że większość z was woli sprawdzić produkt przed zakupem, niż kupować kota w worku. Dobre zdjęcia lub wideokonferencja nie odda w 100% rzeczywistego stanu wybranego urządzenia mobilnego. Na eBay/Allegro jest sporo oszustów, którzy wiedzą, jak osłodzić opis produktu, aby potencjalny nabywca kliknął Kup Teraz, co w połowie czyni ich czystymi

Jeżeli znajdziecie odpowiedni sprzęt proście o spotkanie, najlepiej rano i w odpowiednim miejscu. Powinno wam zależeć na bezpieczeństwie, ale również na możliwośc sprawdzenia urządzenia przed oddaniem sprzedawcy gotówki. Najważniejsza jest inspekcja produktu, nic nie może umknąć waszej uwadze, więc nie róbcie tego przy świetle latarki.

Negocjacja ceny

Zanim spotkacie się ze sprzedawcą wynegocjujcie cenę, nie bierzcie pod uwagę funkcji, a wygląd zewnętrzny. Lekkie zarysowania na obudowie nie są poważne, ale rysy na wyświetlaczu pozwolą wam zbić cenę.

Poinformujcie sprzedawcę, że będziecie chcieli sprawdzić sprzęt przed zakupem, tyczy się to używania własnej karty SIM, sprawdzenia okablowania, itp. Warto szczegółowo opowiedzieć o inspekcji urządzania, łatwiej będzie wyczuć oszusta od zaufanego sprzedawcy.

Pamiętajcie, że cena wyjściowa jest zależna od opisu sprzętu, a może się zmienić po sprawdzeniu przez was produktu. Należy o tym wspomnieć podczas spotkania, nie myślcie, że pomoże wam to drastycznie obniżyć cenę.

Jak sprawdzić wybrane urządzenie mobilne?

Na spotkanie ze sprzedawca warto zabrać:

  • ładowarkę (jeżeli jej nie mamy, pożyczamy do znajomego/znajomej)
  • laptopa
  • kartę SIM (zapytajcie sprzedawcę o typ karty SIM, żeby się nie okazało, że przyjdziecie z
  • microSIM, a smartfon wymaga nano)
  • słuchawki
  • kartę pamięci

W momencie otrzymania smartfonu, rozpoczynamy jego inspekcję:

  • kondycja obudowy: sprawdzamy, czy na obudowie znajdziemy rysy, peknięcia lub ślady wody. Skupcie się na rysach na tyle i obiektywie aparatu głównego. Nie róbcie tego w pośpiechu, poświęćcie na to ok. 10 minut. Jeżeli kupujecie sprzęt z obudową unibody, naklejka odpowiedzialna za uszkodzenia spowodwane przez wodę znajduje się w porcie na kartę SIM.
  • otwieramy wszystko: szukamy wszystkich portów, które znajdują się pod zaślepkami, to samo robimy z pokrywą baterii. Otwieramy wszystko, co się da i sprawdzamy, czy nic nie lata.
  • sprawdzenie wszystkich portów: wpinamy własne słuchawki do gniazda słuchawkowego i odtwarzamy muzykę, aby sprawdzić, czy działają. To samo tyczy się ładowarki lub kabla USB i sprawdzenie pod laptopem, czy sprzęt się ładuje. Potem sprawdzamy to samo na akcesoriach sprzedawcy.
  • wkładamy kartę SIM: wykonujemy połączenie wychodzące, wysyłamy SMS, uruchamiamy przeglądarkę witryn internetowych. To najlepszy sposób na sprawdzenie podstawowych funkcji przed zakupem. Jeżeli smartfon ma blokadę simlock, od razu zostaniecie o tym poinformowani.

Zakup

Wszystko sprawdzone? Nadszedł czas na zapłatę za towar i ostateczną negocjację ceny. Jak do tego podejść? Najlepiej obniżyć cenę o koszt etui dla kupowanego przez nas smartfonu. Będzie to najlepsze posunięcie z naszej strony.

Biorąc pod uwagę, że sięgamy po używany sprzęt, mogą być problemy z gwarancją (nawet jej brak). Wtedy najlepiej zainwestować w etui, które będzie go chroniło. Ilość gotówki, o którą chcemy obniżyć cenę jest wtedy zależna od kosztu etui. Jeżeli sprzedawca sam dodaje etui, mamy to z głowy.

Ważne, żeby nie przesadzić z negocjacjami. Na pewno nie uda wam się zbić ceny o 200 zł za etui z najwyższej półki (bez przesady !). Trzeba ustalić odpowiednią kwotę, aby obydwie strony wyszły na tym dobrze. Pomoże to w późniejszym kontakcie, gdyby coś było nie tak ze smartfonem, który zakupiliście.

Pamiętacie, jak wspominałem o portalach społecznościowych? Może się okazać, że razem ze sprzedawcą mamy wspólnych znajomych, w tym przypadku należy ostrożnie podejść do negocjacji. Wtedy sprzedawca być może pozwoli wam na parodniowe testy przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Średnia ocena 0 / 5. Gł: 0

Brak głosów! Bądź pierwszy i oceń ten post.

Udostępnij
Facebook
Twitter
E-Mail
Dołącz do nas
Czytaj również
Polecamy
Scroll to Top