Krzysiek Borek22.07.2015
Najlepszy moment na zakup flagowego smartfona to?

Bycie fanem urządzeń mobilnych nie należy do łatwych, szczególnie gdy źle wybieramy moment zmiany smartfona na nowszy, lepszy model: nie wcześniej, niż 2 lata po wygaśnięciu umowy z obecnym, który nadal daje sobie radę, a może chwila przemyśleń i rozpoczęcie poszukiwań nowego?

W tym momencie zaczyna się kolejna zagwozdka, czy są tutaj jakiekolwiek możliwości podejścia? Powinniśmy kupić Samsunga podczas wiosny, czy może Sony w lecie? Czy sierpień to dobry moment na zakup używanego iPhone’a? Dziś zajmę się właśnie tym tematem i pomogę wam w odpowiedzi na pytanie, kiedy jest najlepszy moment na zakup lepszego smartfona od obecnego.

Wszystko sprowadza się do kompromisu w poszukiwaniach, targi Mobile World Congress, odbywające się w Barcelonie to święto dla fanów urządzeń mobilnych, zazwyczaj na nich większość producentów pokazuje najnowsze krzyki mody w świecie mobilnych technologii. Zazwyczaj każdy z producentów ma własną konferencję prasową podczas lub przed targami, aby jak najwięcej osób zebrało się na sali i podziwiało nowości na najbliższy rok lub pół.

Możemy również śledzić poczynania danego producenta, który wydaje interesujący nas sprzęt co roku, jeżeli jesteście gotowi kupić go od razu warto obecny wystawić na Allegro, OLX lub eBay’a, zazwyczaj miesiąc przed rozpoczęciem sprzedaży nowszego wariantu. Czekacie ze sprzedażą obecnego? Lepiej zróbcie to szybko, cena szybko spada i możecie mieć problem z kupnem wymarzonego urządzenia, które zastąpi obecne.

Apple

Nie trudno przewidzieć wydanie kolejnego modelu iPhone’a w ofercie giganta z Cupertino, przez pierwsze 4 lata każdy, nowy iPhone pojawiał się co roku w wakacje, ale od 2011 roku termin wrześniowy odgrywa kluczową rolę. Od momentu wprowadzenia modelu 4S, każdy kolejny pojawił się tego samego miesiąca (wrzesień). Model 6S prawdopodobnie również pojawi się we wrześniu bieżącego roku.

 • Obecny flagowiec: iPhone 6
 • Data wydania: Wrzesień 2014
 • Cena (bez simlocka): 3199 zł (za model z 16GB pamięci)
 • Data wydania kolejnego: prawdopodobnie wrzesień 2015

HTC

Pierwszy model z serii One został zaprezentowany w lutym 2013 roku, a jego sprzedaż rozpoczęto miesiąc później. Jego następca (M8) w momencie prezentacji od razu trafił na półki sklepowe (marzec 2015), podobnie było z modelem One M9. Pokazuje to, że prawdopodobną datą debiutu kolejnego modelu z serii One będzie marzec przyszłego roku.

HTC uwielbia prezentować swój sprzęt podczas targów MWC lub parę dni przed ich startem. Zleciał miesiąc, zanim One M9 trafił na półki sklepowe po premierze na tegorocznych targach MWC w Barcelonie, choć One M8 był dostępny od razu. Jest to dowód, że czas prezentacji i sprzedaży nieznacznie może się różnić w przypadku kolejnego produktu HTC.

 • Obecny flagowiec: One M9
 • Data wydania: Marzec 2015
 • Cena: 2819 zł
 • Data premiery kolejnego: prawdopodobnie marzec 2016

Samsung

Lider rynku urządzeń mobilnych uwielbia różnorodność, czego dowodem jest około 100, różnych wariantów ich produktów. Każdy ma wybór i tak możemy dostać sprzęt dla użytkowników, żyjących pod wodą lub nie wierzących, że Mars istnieje. Jednakże najważniejszy produkt wydawany jest mniej, więcej w tym samym momencie co roku.

Od czasu prezentacji Galaxy S4, każdy, kolejny model został zaprezentowany w marcu lub lutym, a do sprzedaży trafił w kwietniu. Samsung bez wątpienia wydaje najlepszy sprzęt w swojej ofercie co rok. Sprzęt mobilny tego producenta zazwyczaj pokazywany jest dzień przed startem targów Mobile World Congress, a sprzedaż rusza miesiąc później. Tym razem kolejny model z serii S powinniśmy ujrzeć w lutym przyszłego roku, podczas targów MWC.

 • Obecny flagowiec: Galaxy S6/S6 Edge
 • Data wydania: kwiecień 2015
 • Cena: 2250 zł (S6)/2825 zł (S6 Edge)
 • Data premiery kolejnego: kwiecień 2016

Google

Preferujecie sprzęt z czystym Androidem, bez TouchWiza lub Sense? Jeżeli tak to warto zainteresować się sprzętem Google, w szczególności serią Nexus. W przypadku tych urządzeń również łatwo przewidzieć datę ich debiutu.

Pierwszy Nexus pojawił się w styczniu 2010 roku, a jego następcy co roku w listopadzie. Jednakże istnieje możliwość, że Nexus opracowywany we współpracy z Huawei pojawi się w momencie premiery Androida M, która prawdopodobnie nastąpi we wrześniu, wtedy warto zainteresować się tematem.

 • Obecny flagowiec: Nexus 6
 • Data wydania: Listopad 2014
 • Cena: 1970 zł
 • Data premiery kolejnego: wrzesień 2015

Sony

To zdecydowanie odstępstwo od corocznego wydawania flagowców, a producent z Kraju Kwitnącej Wiśni raczy nas flagowcem, co pół roku. W tym przypadku nie musicie długo czekać na kolejny produkt Japończyków.

Model Z1 pojawił się we wrześniu 2013 roku, a Z2 była dostępna w kwietniu 2014 roku, a we wrześniu uraczono nas modelem Z3. Jednakże Sony prawdopodobnie poszło po rozum do głowy i Z3+ pojawiła się dopiero w czerwcu bieżącego roku, co powoduje 9 miesięczny odstęp, choć niezbyt świeży.

Przez tego rodzaju „taktykę” trudno przewidzieć moment debiutu i początek sprzedaży nadchodzącego modelu Z5. Podejrzewam, że możemy ujrzeć go za pół roku, ale równie dobrze w takim samym odstępie, jak Z3+. Choć ostatnio Sony prezentuje nowości podczas targów IFA, czyli logicznym typem byłby wrzesień bieżącego roku.

 • Obecny flagowiec: Xperia Z3+
 • Data wydania: Czerwiec 2015
 • Cena: 2330 zł
 • Data wydania kolejnego: listopad lub grudzień 2015

LG

LG ma różne daty wydań urządzeń mobilnych, G4 pojawił się w maju bieżącego roku, a G3 w czerwcu ubiegłego roku, choć z drugiej strony G2 był dostępny od września 2013 roku.

Kolejny flagowiec tego producenta powinien pojawić się w maju przyszłego roku, choć podejrzewam, że nadejdzie on wcześniej, żeby lepiej konkurować z kolejnym smartfonem z Galaktycznej serii i One od HTC. Oznaczałoby to premierę w marcu lub kwietniu przyszłego roku.
Tak czy owak, zbyt szybko nie ujrzymy kolejnego modelu z serii G, więc najlepszym rozwiązaniem jest zakup G4 lub czekanie.

 • Obecny flagowiec: G4
 • Data wydania: Maj 2015
 • Cena: 2480 zł
 • Data wydania kolejnego: maj 2016
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek