Krzysiek Borek18.09.2016
Niektóre funkcje iOS 10 są niedostępne dla użytkowników iPhone`a 5 i 5c

Sam niedawno kupiłem iPhone’a 5S i zdaje sobie sprawę, że to dość wiekowe urządzenie mobilne Apple, ale dla mnie jest wystarczające.

Nawet na iOS 10 działa dość dobrze, więc teoretycznie nie mam na co narzekać w przeciwieństwie do użytkowników piątek i 5c.

Od dawna wiadomo, że Apple stara się dostarczyć najnowszą wersję oprogramowania układowego dla jak największej liczby swoich produktów. Najłatwiejszym sposobem byłoby porzucenie wsparcia dla starszaków, ale Apple w pocie czoła pracuje, żeby nowsze wersje systemu operacyjnego działały stabilnie i były dostępne na czas. Jednak wygląda na to, że użytkownicy iPhone’a 5 i 5c mogą pomarzyć o niektórych nowościach.

iOS10

Amerykanie nigdy nie chwalą się, że niektóre lub większość nowych funkcji nie działa na starszym sprzęcie mobilnym i wygląda na to, że użytkownicy piątek powoli zaczynają to zauważać. Jednym z przykładów jest zakładka Osoby w fabrycznej aplikacji Zdjęcia, która automatycznie umieszcza w tym folderze zdjęcia osób, którym zrobiliśmy zdjęcie/a.

Kolejnym nieobecnym jest funkcja Wspomnienia, która automatycznie tworzy pokaz slajdów zawierający ostatnio wykonane fotografie i filmy, dodając ścieżkę dźwiękową dobraną do samopoczucia użytkownika. Mam wrażenie, że wiekowe już układy scalone (32-bitowe) są odpowiedzialne za brak wyżej wymienionych funkcji.

Nie można zapomnieć o funkcji umożliwiającej „odpalenie” wyświetlacza po wykryciu ruchu przez urządzenie mobilne (Podnieś, aby wybudzić), jej też nie ma na piątkach, choć użytkownicy najnowszych modeli (7/7 Plus), 6s/6s Plus i SE mogą z niej korzystać do woli. To nie jedyne braki w iOS 10 dla tych urządzeń, Możecie zapomnieć o wsparciu dla Apple Pay, Night Shift, 3D Touch i Touch ID. Wszystko z powodu braku odpowiednich komponentów, umożliwiających ich działanie. Dopiero po zakupieniu nowszych modeli, będziecie mogli cieszyć się nowościami, jakie daje iOS 10.

Źródło: redmondpie.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
 • Krzysiek, najlepszym dzisiaj wyborem jest iPhone SE najlepiej 64GB, obecnie coraz tańsze (1800).
  Bestia po prostu :-)

  A’propos iOS10, ja osobiście poczekam na jakieś 10.3.4 lub coś w ten deseń :-)

  • krzysiekb92

   Zmiana telefonu dopiero w przyszłym roku ;) i chyba szykuje się powrót do Androida.

   • Hugon

    Uuuuu, to jak nasz szanowny nadający ton wszystkiemu co nowe z Apple – Redaktor myśli o zmianie na Androida,… to ja już pytań nie mam żadnych, poza jednym – … Jak żyć…! Miliiiicja … tu się musiało coś staaać…Miiliiiicja !!!

   • Sebastian Borowski

    Oj, skąd taka straszna decyzja? Miałem nowego Galaxy Note II, wsparcie bardzo kiepskie (jedna duża aktualizacja), a po aktywacji Knox telefon nie do użytku. Jeśli nie będę zmuszony, a nas to się nie zanosi, to nie wrócę nigdy do Androida.

    • krzysiekb92

     Sporo trzeba dać za używki,nie mówiąc o nówkach. Jednak biorę tez pod uwagę iPhone’a 6. Jakoś mi się podoba ten wygląd,choć 5S jest pod tym względem niedościgniony.

 • sokol363

  Czyli tak naprawdę jedynymi funkcjami których brakuje STRICTE w iOS10, to osoby i wspomnienia. Mylący wpis

  • krzysiekb92

   No nie, bo Night Shift tez nie ma, liczenia kroków w aplikacji Zdrowie,to jest dopiero po spakowaniu z którymś z nich Apple Watcha.

   • sokol363

    No ale nie było ich już w iOS 9. Night Shift jest z iOS 9.3. Liczenia kroków nie ma bo nie ma koprocesora M7,M8,M9,M10, więc też już kilka lat. Podając listę zmian uwzględniaj tylko funkcje iOS 10 a nie wszystkie, które były do tej pory.

    • krzysiekb92

     ok, a i zapomniałbym o LPM (oszędzaniu energii). Tego tez brakuje na sprzęcie z 32 – bitowymi SoC.

     • Dorian

      Wprowadziles mnie w bład gdy pytalem ile pozostalo pamieci dla uzytkownika po wgraniu ios10! Napisales ze tyle co na ops 9 …12.9gb. Niestety na mom ip5s mam 700mg mniej . Wtedy podziekowalem za pomoc teraz cofam .

     • krzysiekb92

      Rzeczywiście wprowadziłem Cię w błąd, dla użytkownika jest 12,27GB, a nie prawie 13. Przepraszam.

 • wiejas

  Nie ma się czym podniecać. Dzisiejsze szóstki i siódemki za dziesięć lat też nic ni będą obsługiwać. To się nazywa postęp. A że jest szybki to nie ma co się dziwić.

 • naye666

  Nie działa też animacja pisania wiadomości odręcznej jak i samo jej tworzenie w imsg