Krzysiek Borek08.12.2015
Nitrous – przyśpiesz przeglądarki internetowe firm trzecich

Nitrous to aplikacja dedykowana mobilnemu systemowi operacyjnemu Apple (iOS), która znacznie przyśpiesza działanie Google Chrome lub Dolphin Browser. Wszystko za sprawą włączenia skryptu Nitro wchodzącego w skład JavaScript, z którego natywnie na iOS korzysta tylko i wyłącznie Safari.

Na ogół przeglądarki witryn internetowych firm trzecich korzystają jedynie z WebKit (podstawowy silnik), dopiero instalacja Nitrous poprawia wydatnie działanie przeglądarek i poprawia ich wydajność działania. Teoretycznie dodatek poprawia wydajność o 50 lub 70%, ale wyniki z testów wydajności pokazały mi, że w przypadku iPada 3 to po prostu niemożliwe. Tak czy owak, głównie chodziło mi o przyśpieszenie wczytywania stron i po instalacji wczytują się 2 lub 3 razy szybciej, niż domyślnie.

IMG_1692

IMG_1726

Obecnie Chrome działa tak samo, jak Safari, choć zdecydowanie bardziej wolę aplikację Google, to nie mam nic do programu Apple. W końcu wcześniej w głównej mierze tylko nią się posługiwałem, bo działanie Chrome’a wołało o pomstę do nieba.

Po instalacji w panelu preferencji możemy włączyć/wyłączyć Nitrous, a także wybrać, w których aplikacjach ma działać i to wszystko. Niczego więcej tutaj nie znajdziemy. W każdej chwili możemy wybrać aplikacje lub wł./wył. dodatek bez konieczności ponownego uruchamiania Springboardu.

IMG_1684

W końcu mogę komfortowo przeglądać internet dzięki mojej ulubionej aplikacji, nie muszę już posiłkować się Safari. W przeszłości korzystanie z przeglądarki firmy trzeciej odbywało się z wielkim bólem, strony zbyt długo się wczytywały, w szczególności, gdy było wiele obrazów. Początkowo myślałem, że za problemy odpowiedzialny jest iPad i jego 1GB pamięci operacyjnej, ale nie miałem racji.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek