Krzysiek Borek08.06.2014
Nokia Lumia 1520 – recenzja

Kwestią czasu było pojawienie się phableta z Windows Phone 8 na rynku. Dzięki temu Microsoft i Nokia pokazują, że chcą podjąć walkę w każdym segmencie urządzeń mobilnych z konkurencja.

Lumia 1520 idealnie wpasowała się w niszę, jaką bez wątpienia są phablety. Tutaj bardziej liczy się rozmiar, aniżeli ergonomia użytkowania. Jest,to także pierwsze urządzenie z Windows Phone wyposażone w wyświetlacz FullHD.

Co znajdziemy w pudełku?

Lumia1

Wraz z pierwszym phabletem wyposażonym w Windows Phone otrzymamy, ładowarkę, kabel USB, słuchawki w kolorze urządzenia, dokumenty, a także haczyk do wyciągania tacki na karty nanoSIM.

Wygląd

Lumia2

Urządzenie jest duże, jednak po jakimś czasie da się przywyknąć do rozmiarów,1520 mieści się nawet w kieszeniach spodni, dopóki nie są,to rurki. Lumia posiada obudowę typu unibody, ale zamiast aluminium wykorzystano tutaj poliwęglan. Jedyne do czego można się przyczepić to port nanoSIM, lepszym wyjściem byłby port microSIM, ale wygląda to,jak kontrast, gdzie duże urządzenie, wspiera najmniejsze karty SIM.

Z przodu dominuje 6″ wyświetlacz IPS, zaraz nad, nim znajduje się głośnik rozmów i przednia kamerka. Pod wyświetlaczem są 3 charakterystyczne przyciski dla Windows Phone, są to przycisk wstecz, szukaj i przycisk powrotu do głównego pulpitu.

Na górze urządzenia jak zwykle znajduje się 3,5mm gniazdo słuchawkowe. Po prawej stronie mamy 3 przyciski, kolejno są to przycisk regulacji głośności, przycisk wybudenia/uśpienia i spust migawki. Zazwyczaj smartfony z Windows Phone lewą stronę mają czystą, tutaj znalazł się port kart microSD i nanoSIM.

Na dole jest jedynie port microUSB. Natomiast z tyłu jest kolejny mikrofon, głośnik, a także aparat wraz z podwójną diodą doświetlającą.

Wyświetlacz

Lumia6

Niestety,Lumia 1520 nie jest wyposażona w wyświetlacz AMOLED, jak poprzednie flagowe odsłony Nokii, jest to wyświetlacz IPS. Posiada on rozdzielczość FullHD. Biel prezentowana przez wyświetlacz jest niemalże idealna, jednakże używając przeglądarki biały kolor w tle staje się szary.

Wyświetlacz jest również czytelny w świetle słonecznym co należy pochwalić. Dzięki tak dużej powierzchni roboczej praca z pakietem Office jest niemal idealna. Mało tego, możemy korzystać z wyświetlacza mając rękawiczki zimowe (teraz tego nie sprawdzałem zważywszy na pogodę). Czernie i kolory może nie są aż tak dobre, jak na ekranach AMOLED, jednakże Lumia 1520 w tej kwestii nie jest daleko w tyle.

Wydajność i oprogramowanie

Lumia11

Lumia 1520 posiada 4 rdzeniowy procesor Snapdragon 800, taktowany 2,2GHz na rdzeń. Wszystko to współpracuje z 2GB pamięci RAM, dzięki czemu system działa niewiarygodnie płynnie. Lumia 1520 posiada aktualizację Lumia Black. Sam Windows Phone nie różni się niczym od wersji na mniejsze urządzenia. Jedyną różnicą jest trzeci rząd kafelków, który dla reszty pojawi się dopiero przy aktualizacji do 8.1.

Niestety, próżno szukać tutaj aplikacji, które wykorzystywałyby tak duży ekran urządzenia,a szkoda ,bo przez to Nokia i Microsoft podcinają skrzydła Lumii. Nawet najbardziej wymagające gry działają bez gubienia klatek animacji, jednakże grając nawet w proste gry po paru minutach urządzenie zaczyna się nagrzewać to nie do pomyślenia, jak przy tak prostych grach mozna bylo na to pozwolic.

Ciekawą możliwością jest wybudzenie wyświetlacza po dwukrotnym stuknięciu na niego, więc nie musimy wybudzać go poprzez przycisk z boku urządzenia. Samo oprogramowanie odstaje nieco od Androida i iOS, np, jeżeli chcemy włączyć WiFi należy przejść do Ustawień i tam znaleźć odpowiednią opcję, szkoda ze już teraz w tym systemie nie ma Centrum Sterowania. Sam system ma potencjał, którego Microsoft nie wykorzystuje. Przy mniejszych urządzeniach można to zrozumieć, ale przy takim kolosie i mocnej specyfikacji system powinien wyglądać nieco ,inaczej, względem reszty urządzeń.

Autorskie aplikacje Nokii

Lumia10

Nie sposób o nich nie wspomnieć, aplikacje te wyróżniają produkty Nokii spośród reszty, które pracują pod nadzorem Windows Phone. Tak,więc mamy tutaj, Nokia MixRadio, HERE Maps, HERE Drive i inne interesujące aplikacje. Największym uznaniem cieszą się mapy Nokii, możemy je pobrać na urządzenie i korzystać z nawigacji bez połączenia z internetem. Z kolei Nokia MixRadio odpowiada za stream muzyki, ale możemy także zapisywać muzykę i odtwarzac ją offline.

Aparat

Lumia4

Nokia posiada aparat o rozdzielczości 20MPx, który wykorzystuje technologię Pureview. Dzięki aplikacji Nokia Camera możemy przeprowadzić konfigurację przed zrobieniem zdjęcia. Możemy ustawić balans bieli, ostrość, czułość,czas migawki, jasność lub wyłączyć/włączyć lampę błyskową. Zdjęcia prezentują się znakomicie, szczególnie w dobrym oświetleniu, kolory są dobrze odwzorowane. L1520 wykorzystuje oversampling, w wyniku czego mamy dwa zdjęcia jedno w rozdzielczości 5MPx, a drugie 19. Dzięki temu możemy łatwiej udostępniać zdjęcia na Facebooku, czy Instagramie. Aparat posiada także optyczną stabilizację obrazu (OIS).

Żywotność baterii

Lumia5

Lumia posiada baterię o pojemności 3400 mAh, ale niech Was nie zwiedzie duża pojemność. Prawie zawsze trzeba ją zostawić na noc, aby naładować baterię. Wiadomo, że wszystko zależy od użytkowania urządzenia przez daną osobę, ale dzień na jednym ładowaniu to normalka.

Jakość rozmów i muzyki

Jakość rozmów przy użyciu Lumii jest niesamowita, wszystko działa precyzyjnie i głośno, nie uświadczymy tutaj żadnej kompresji dźwięku. Podczas testów ,gdy rozmawiałem ze znajomymi czy rodziną, wszystko było w porządku. Każdego słychać nawet ,jeżeli jest hałas wokół Nas.

Co do głośnika z tyłu jest on słabiutki, nie mamy co słuchać z niego muzyki, już nie wspominając o włączeniu trybu głośnomówiącego.

Podsumowanie

Lumia 1520, jeżeli spojrzymy na specyfikację sprzętową ,to kawał dobrego sprzętu. Jest to jedno z najlepszych urządzeń z Windows Phone, byłem zadowolony z użytkowania. Jednakże nie każdemu będzie odpowiadał rozmiar . Szkoda, że Nokia nie pokusiła się o wsparcie dla rysika, czy jakieś dodatkowe aplikacje, które pokazałyby, że to rzeczywiście phablet, jak reszta na rynku. Niestety, jest to dosyć proste urządzenie tego typu, ale korzystanie z niego jest intuicyjne, wszystko to dzięki systemowi Windows Phone.

  • Zalety : – dobry aparat, – płynnie działający system, – czytelny w świetle słonecznym wyświetlacz, – autorskie aplikacje od Nokii
  • Wady : – rozmiar, – grzanie się urządzenia podczas gry, – brak aplikacji, które pokazałby potencjał urządzenia, – mała ilość aplikacji w sklepie Windows, względem iOS i Androida

Podziękowania dla Microsoft Mobile Devices za udostępnienie urządzenia do testów.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek