Łukasz Bogacz24.02.2014
Nokia, robisz to źle – Telefony Nokia X zaprezentowane

Plotki, jakie krążyły po internecie napawały mnie niepokojem. Informacje jakoby Nokia miała w planie wypuścić na rynek telefon z Androidem okazały się nieprawdą. Nokia zamiast wypuścić jeden dziwny telefon, wypuściła 3.

15

Od wielu miesięcy internet w Polsce i na świecie rozbrzmiewał od plotek o telefonie Nokia X – Fińskim smartfonie, który zamiast systemu operacyjnego firmy Microsoft miałby posiadać na pokładzie znany wszystkich system Android. Pojawiały się też zdjęcia rzekomego urządzenia. Telefon wyglądał bardzo podobnie do pierwszych modeli Lumia, jedyną różnicą był przycisk pod ekranem. W dniu dzisiejszym kończy się czas plotek, a zaczyna czas analizy. Oto bowiem Nokia zaprezentowała 3 telefoy z systemem operacyjnym Android – Nokia X, X+ oraz XL

Nokia X/X+

nokia-x

Ten Telefon to właśnie urządzenie które pojawiało się w przeciekach jakimi karmiły na „Pudelki” świata technologii. Komponenty Nokii X to dwurdzeniowy procesor 1GHz, 4-calowy ekran IPS o rozdzielczości 800 na 480 pikseli, aparat 3MP, 4GB wbudowanej pamięci i 512RAM. Z koleji Nokia X+ będzie oferować dodatkowo slot na kartą microSD. Na pokładzie znajduje się mocno zmodyfikowany system Android, uzupełniony o usługi firmy Microsoft: OneDrive, Skype, MapyHERE i Outlook. System do złudzenia przypomina ten używany na telefonach z systemem firmy Microsoft. Główną cechą są oczywiście wszechobecne kafelki. Możemy je przesuwać po całym ekranie, a także zmieniać ich rozmiar. Duży nawiązaniem do porzuconego MeeGo jest duża ilość gestów, które posłużą do obsługi tego urządzenia. Ważną informacją jest także slot na kartę pamięci. Czyżby nie było pamięci wbudowanej? Z obowiązku wspomnę tylko o module Wi-Fi oraz możliwości połączenia z innymi urządzeniami poprzez wbudowany moduł Bluetooth.

33

Nokia w przypadku telefonów z serii X poszła podobną drogą co Amazon ze swoim tabletem Kindle Fire. System jest zamknięty, Finowie dodali do niego własne usługi i sklep. Dokładnie, Nokia Store będzie miejscem z którego na nowe telefony finów będzie można pobierać aplikacje i gry. Nokia udostępni developerom odpowiedni pakiet aby mogli oni łatwo przenieść swoje aplikacje ze sklepu Google Play do jego fińskiego odpowiednika. Na szczęście, dla fanów piractwa przygotowano możliwość instalowania aplikacji spoza sklepu Nokii.

Nokia XL

4

W pogoni za ogólną modą na ogromne telefony Nokia przygotowała także większy model swojego Androidowego urządzenia. Specyfikacja Nokii XL niewiele się różni od swoich mniejszych braci. Telefon oprócz 5-calowego ekranu posiadać będzie na pewno inne aparaty – tylny o rozdzielczości 5-megapikseli, oraz przedni który będzie posiadał 2 MPix.

6

Telefony te nie są jakimiś potworami o nie wiadomo jak rozbudowanych podzespołach. Dzięki temu cena tych urządzeń nie jest wygórowana. Nokia X będzie dostępna w cenie 89 Euro, X+ to wydatek wyższy o 10 Euro. Z kolei cena modelu XL to szalone 109. Stephen Elop na początku konferencji powiedział wprost, że ten telefon ma być idealny dla osób które chcą kupić swojego pierwszego smartfona. Najtańszy model kupić będzie można już teraz, pozostałe dwa pojawić się mają dopiero w 2 kwartale bieżącego roku.

Jeśli chcecie znać moje zdanie to uważam ruch Nokii za błąd. Mają bardzo dobre portfolio telefonów z systemem Windows Phone. Lumia 520 to obecnie najlepiej sprzedający się model. Lepszym rozwiązaniem byłoby skupienie się na jak najlepszym wykorzystaniu potencjału systemu firmy Microsoft, zamiast trwonieniu pieniędzy na kiepski telefon z systemem Android.  Z drugiej strony Nokia wciąż ma dość silną pozycję na rynku. Być może atak na średnią półkę cenową ma sens?

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Upierdliwy, niewychowany i szczery.
@lukaszbogacz