Krzysiek Borek10.06.2015
Nowe funkcje iOS 9 inspirowane Jailbreak

Po wielu miesiącach doniesień i spekulacji Apple w końcu wydało wersję rozwojową iOS 9. Kolejna wersja systemu operacyjnego dla iUrządzeń pojawiła się na keynote, poprzedzającym tegoroczne WWDC.

Co roku Apple czerpie inspirację z aplikacji i rozszerzeń dostępnych po wykonaniu Jailbreak, tym razem było podobnie. Za chwilę przedstawię Wam, niektóre z funkcji i dodatków w iOS 9, które pojawiły się dzięki Jailbreakowi na te urządzenia mobilne.

01. VideoPane

1

Apple wprowadziło sporo poprawek, pozwalających na lepsze wykorzystanie trybu wielozadaniowości w iPadzie. Jedną z nich jest Picture in Picture, która pozwala na odtwarzanie materiałów wideo w rogu wyświetlacza iPada, po przyciśnięciu przycisku początek. Funkcja nie tylko pozwala na odtwarzanie materiałów wideo, ale również widerozmowy poprzez Facetime. W praktyce oznacza to, że możemy nadal korzystać z innych aplikacji podczas rozmowy lub oglądania materiałów wideo.
VideoPane to rozszerzenie systemowe, wykonane przez Ryana Petricha, które pozwala na to samo, mając iOS 8. Przewagą rozszerzenia jest wsparcie dla apliakcji firm trzecich (YouTube), podczas gdy rozwiązanie Apple jest ograniczone do Facetime i systemowej aplikacji Wideo. Nie mam pewności, co do specjalnego API, które pozwoli na wdrożenie tej funkcji deweloperom, piszącym aplikacje dla iOS. Rozszerzenie jest również kompatybilne z iPhone’em, czego nie można powiedzieć o rozwiązaniu Apple, które ze smartfonem nie będzie kompatybilne.

02. SwipeSelection

2

Kolejne zmiany zaszły w systemowej klawiaturze iPada, jedną z nich jest wykorzystanie klawiatury, jako touchpada (przytrzymanie dwóch palców na klawiaturze). Gest ten pozwala na wybranie części tekstu, który potem możemy skopiować i wkleić w inne miejsce.
Zdecydowanie widać tutaj inspirację SwipeSelection, dostępnego w Cydii. Rozszerzenia, które pozwala na kontrolę nad kursorem, przy użyciu dwóch palców. SwipeSelection pozwala również na użycie gestu trzech palców, wykorzystywanego na początku wprowadzanego tekstu,końcu, itp. Ten ostatni nie jest obecnie dostępny w iOS 9.

03. Podzielony ekran (Multitasking)

3

Obok picture in picture, mamy jeszcze dwa typy wielozadaniowości na iPadzie, są nimi Split View i Slide Over. Ostatnie pozwalają na użytkowanie dwóch aplikacji na raz w czasie rzeczywistym.
W przeszłości pojawiło się sporo rozszerzeń, które na to pozwalają, są to Quasar, OS Experience i Multify. Każde z nich pozwala na uruchomienie wielu aplikacji na raz. ReachApp również na to pozwala i obecnie jest najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników smartfonów Apple.

04. BattSaver

iOS 9 jest bardziej energooszczędny od poprzedniej wersji, Apple zarzeka się, że nowy tryb oszczędzania energii potrafi wykrzesać dodatkową godzinę pracy na baterii.
Tryb oszczędzania energii wyłącza push w aplikacji Mail,odświeżanie aplikacji w tle,animacje systemowe i animowane tapety. Dodatkowo zmniejsza wydajność sprzętu i jasność wyświetlacza, ostatecznie można uzyskać nawet dodatkowe 3 godziny dłuższej pracy na jednym ładowaniu.

05. ShowCase

5

Apple wreszcie postanowiło ułatwić życie użytkownikom, w końcu dodali małe litery do systemowej klawiatury. Dzięki temu zabiegowi nie będziemy się zastanawiać, czy wprowadzamy duże lub małe litery, podczas wprowadzania tekstu. W iOS 9 małe litery są wyświetlane po wprowadzeniu pierwszej, dużej i, gdy wyłączymy Shift. Przed wydaniem iOS 9, duże litery były wyświetlane bez względu na to, czy Shift był włączony/wyłączony.
Dopiero rozszerzenie ShowCase zmieniło sytuację i dostaliśmy mniejsze znaki, o ile wykonaliśmy Jailbreak iUrządzenia, które posiadamy.

06. SearchSettings

6

Nareszcie, Apple zdecydowało się na dodanie wyszukiwarki do systemowych Ustawień. Wreszcie nie będziemy musieli przesuwać ich w dół, aby znaleźć, to co nas obecnie interesuje. Rozszerzenie o nazwie SearchSettings dodaje tę funkcję w iOS 8, pod warunkiem, że macie Jailbreak i zainstalowaną Cydię.

07. LastApp

7

Cieszę się, że Apple wprowadziło możliwość powortu do poprzednio uruchomionych aplikacji. Powrót do Facebook/Powrót do wyszukiwania pozwala nam na uruchomienie poprzednio używanch przez nas aplikacji lub wyszukiwarki. Oczywiście, już wcześniej w tę funkcję został wyposażony iOS 8, dzięki wydaniu LastApp.
Opisane powyżej rozszerzenia przyczyniły się bezpośrednio do rozwoju systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych Apple. Jeżeli pominąłem któreś z nich, dajcie znać w komentarzu.

Apple poszło dobrą drogą i powyższe nowości w iOS reklamują Jailbreak i twórczość deweloperów, którzy w pocie czoła pracują nad poprawieniem systemu operacyjnego Apple, dodając do niego nowe funkcje.

W praktyce oznacza to mniej argumentów za wykonaniem Jailbreak, ostatecznej wersji iOS 9. Jednakże wydaje mi się, że nie zmieni to podejścia do tematu osób, które korzystają z Jailbreaka. Tym zajmę się w przyszłości, o ile Jailbreak dla iOS 9 w ogóle powstanie.
Macie zamiar wykonać Jailbreak iOS 9, w momencie gdy ostateczna wersja systemu będzie dostępna? 


http://www.iphonehacks.com/2015/06/jailbreak-inspired-ios-9-features.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Źródło: http://www.iphonehacks.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
  • Sebastian

    „iOS 9 jest bardziej energooszczędny od poprzedniej wersji, Apple zarzeka się, że nowy tryb oszczędzania energii potrafi wykrzesać dodatkową godzinę pracy na baterii.”

    Czy to przypadkiem nie jest tak, że dodatkową godzinę pracy zyskujemy poprzez wdrożenie Metal do obsługi systemu iOS 9, a dodatkowe trzy przy użyciu trybu oszczędzania energii?

  • tutifruti

    Pytanie odnosnie 02. SwipeSelection – czy ktos wie czy oprocz zaznaczania pozwala on na zwykle przesuwanie kursora na tekscie w lewo i w prawo tak jak aplikacja z JB? Metoda z JB jest 1000 razy wygodniejsza niz najezdzanie palcem na tekst i korzystanie z lupy. Poki mialem JB korzystalem z tego czesto przy wprowadzaniu tekstu w roznych aplikacjach lub adresow stron w safari i licze na taka funkcjonalnosc w iOS9.