Wacław Niezgoda28.05.2015
Nowe możliwości w iOS 9

Premiera iOS 9 coraz bliżej, niecałe 2 tygodnie dzielą nas od konferencji WWDC, na której zostanie zaprezentowany całemu światu nowy iOS.

System mobilny z Cupertino ma otrzymać, według najnowszych plotek wiele usprawnień, wspomagających użytkownika w życiu codziennym. Funkcja nazywająca się „Proactive” ma zastąpić wyszukiwarkę Spotlight. Proactive to połączenie Siri, Map, Kontaktów, Kalendarza, Passbooka i aplikacji firm trzecich, w całość.

Nowa funkcjonalność nie zmieni swojego wyglądu, a co za tym idzie nadal będzie pozwalać, na przeszukiwanie zawartości naszego iPhone’a, jak i informacji w sieci. Otrzyma ona jednak usprawnienia, pozwalające nazwać Proactive jako inteligentnego asystenta.

Jeśli użytkownik ma zaplanowany lot w kalendarzu i zapamiętaną kartę pokładową w programie Passbook, zostanie on wyświetlony o odpowiedniej porze za pomocą Proactive.

W przypadku umówionego spotkania w restauracji, Mapy powiedzą, o której godzinie należy wyruszyć, uwzględniając obecne natężenie ruchu. Użytkownik zobaczy również powiadomienia o nadchodzących wydarzeniach zapisanych w Kalendarzu.

Proactive, ma mieć możliwość integracji aplikacji firm trzecich. Tak więc aplikacje, z których korzystamy w sposób określony zostaną wyświetlone dokładnie wtedy kiedy ich potrzebujemy. Tak więc, jeśli ktoś sprawdza swojego maila zaraz po przebudzeniu, zostanie mu ona wyświetlona w sugestiach nowej funkcji. Tak samo zachowywać będzie się na przykład regularny trening z aplikacjami fitness lub połączenia telefoniczne wykonywane o podobnych porach.

Mapy mają być bardzo ważnym elementem w Proactive. Aplikacja ma dostarczać informacji na temat natężenia ruchu w kierunkach w jakich użytkownik zamierza się udać według swoich codziennych nawyków. Rozszerzona rzeczywistość, która niestety nie będzie gotowa wraz z premierą iOS 9, ma umożliwiać wyszukiwanie informacji na temat danego lokalu jedynie przez „spojrzenie” na nią obiektywem aparatu. Tak więc nakierowując naszego iPhone’a na restaurację, nasz smaprtphone wyświetli na jej menu.

Deweloperzy firm trzecich będą mogli udostępnić dla swojej aplikacji Siri, w ograniczonym stopniu przez obostrzenia dotyczące aplikacji dla iOS, lecz jest to postęp względem otwarcia iOS.

Czy informacje zostaną potwierdzone, czy wszystkie funkcje zostaną wprowadzone w iOS 9; nie dowiemy się do momentu oficjalnej premiery tego systemu na WWDC 2015, które odbędzie się 8 czerwca.

Źródło: macrumors.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS