Krzysiek Borek03.09.2015
Nowe trio Sony, poznajcie Z5, Z5 Compact i Premium

Niespecjalnie śledzę poczynania producentów urządzeń mobilnych na tegorocznych targach IFA, ale trudno było przejść obojętnie obok prezentacji Sony, na której zaprezentowano trzy nowe smartfony z rodziny Xperia Z5. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy, a niektóre z nich ujrzymy w każdym z zaprezentowanych przez Japończyków modeli.

Pierwszą różnicą, która bez wątpienia rzuci się w oczy to przekątna i rozdzielczość wyświetlacza i tak model Z5 ma 5,2 – calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości 1080p, Compact to wyświetlacz o przekątnej 4,6 – cala i rozdzielczości 720, a model Premium to prekursor w świecie mobilnych technologii. Sony postawiło bowiem na 5,5- calowy wyświetlacz o rozdzielczości 4K. Każdy z modeli posiada matrycę IPS LCD, kolejnymi różnicami są ilość pamięci operacyjnej po 3GB dla Z5 i Premium, podczas gdy Compact posiada jedynie 2GB. Nie zapominajmy również o pojemności baterii, największą może poszczycić się model premium (3430mAh), potem mamy Z5 (2930mAh) i Z5 Compact z baterią o pojemności zaledwie 2700mAh. Implementacja pojemnej baterii w modelu Premium to logiczny krok, w końcu wyświetlacz o rozdzielczości 4K będzie potrzebował odpowiedniego zasilania.

Xperia_Z5_Compact_Colour_RangeWymienione przeze mnie różnice to jedyne, jakie znajdziemy w każdym z wymienionych modeli. Reszta specyfikacji wygląda dokładnie tak samo. Za sprawne działanie odpowiedzialny jest Snapdragon 810 wraz z GPU Adreno 430, każdy z modeli ma 32GB pamięci na dane użytkownika i czytnik kart microSD (obsługują do 200GB), taka ilość dodatkowej pamięci na pewno przyda się użytkownikom Z5 Premium. Cała trójka nadal ma wodo i pyłoszczelną konstrukcję, która jest obecnie znakiem wyróżniającym produkty z kraju kwitnącej wiśni na tle konkurencji. Wszystkie zaprezentowane Xperie korzystają z technologii szybkiego ładowania baterii (Qualcomm Quick Charging 2.0), co w połączeniu z niewymiennymi ogniwami okaże się pomocne podczas jej ładowania. Każdy smartfon działa na podstawie Androida 5.1.1, ale możemy spodziewać się aktualizacji do Marshmallow.

Tym razem Japończycy skupili się również na aparacie głównym. Jego przysłona to teraz f/2.0 i nadal korzysta z obiektywów z serii G, pozwoli to na poprawę jakości zdjęć wykonywanych w niesprzyjających warunkach oświetleniowych i podczas codziennego pstrykania fotek. Według producenta każdy smartfon z serii Z5 posiada najszybszy autofocus na świecie, z prędkością 0.037s. Maksymalna rozdzielczość zdjęć wykonanych tylnym aparatem wyniesie 23MPix, a z przodu mamy do dyspozycji aparat z 5,1MPix matrycą, który jest zdolny do rejestrowania wideo w Full HD.

Xperia_Z5_Colour_Range-1024x409

Interesującym dodatkiem jest czytnik linii papilarnych, umieszczony w przycisku zasilania, dzięki czemu łatwiej będziemy mogli odblokować urządzenie. Każdy ze smartfonów będzie posiadał NFC, Z5, Z5 Premium ukażą się w wersjach DualSIM obok regularnych, Z5 Compact nie.

Jesteście ciekawi, jak wygląda sprawa z wariantami kolorystycznymi? Z5 będzie dostępna w następujących kolorach: białym, czarnym,zielonym i złotym. Z5 Compact będzie dostępna w kolorze białym, czarnym, różowym i żółtym. Z5 Premium to czerń, srebro i złoto. Każdy z zaprezentowanych smartfonów będzie dostępny w sprzedaży od października bieżącego roku, w Polsce powinny pojawić się w przytoczonym przeze mnie miesiącu lub w listopadzie, więc nie będziemy długo czekać na nowości od Sony.

Xperia_Z5_-_Colour_Range

Pomimo znaczących braków pod postacią nowego wzornictwa, mam wrażenie, że zaprezentowane przez Sony nowości są interesujące. Jestem ciekaw, jak poradzi sobie Z5 Premium podczas intensywnego użytkowania i czy nadal każdy z modeli będzie cierpiał przez zastosowanie Snapdragona 810, który zbyt szybko się nagrzewa i można to odczuć na własnej skórze, czego sam doświadczyłem podczas testów Z3+ i Z4 Tablet. To jak będą zachowywać się smartfony będę mógł sprawdzić dopiero podczas testów każdego z osobna, o co oczywiście się postaram. W październiku pojawi się jedynie Z5 i Z5 Compact, a na model Premium musimy poczekać do listopada.

Polskie ceny wyglądają następująco:

  • Xperia Z5 (DualSIM i Single) – 2999zł
  • Z5 Compact – 2599zł
  • Z5 Premium (DualSIM i Single) – 3999zł
Źródło: IFA
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek