Wacław Niezgoda21.05.2015
Nowy font w iOS 9 i OS X 10.11

Helvetica Neue jest obecnie używanym fontem w systemach Apple, firma nie chce jednak przestoju w swoich produktach i już w kolejnych wydaniach obu systemów, zarówno OS X 10.11 jak i iOS 9, ma zostać użyty nowy font.

San Francisco, bo tak nazywa się czcionka, o której mowa, została specjalnie zaprojektowana przez inżynierów z Cupertino z myślą o Apple Watchu, skaluje się ona dużo lepiej w porównaniu do innych i jest bardziej czytelna na tak małych wyświetlaczach jakie oferuje Watch.

Cupertino było wielokrotnie oskarżane o użycie typografii, która przedkłada prostotę i estetykę nad czytelność. San Francisco ma rozwiązać ten problem. Ma zarazem zapewnić drobne odświeżenie interfejsu w iOS i OS X.

ios_9_sf_2

Jednak wdrożenie nawet tak banalnej rzeczy jaką jest font, nie jest takie łatwe jakim się wydaje. Wymaga to pracy nad każdym programem instalowanym razem z systemem. Należy się upewnić, że jej zastosowanie nie będzie przeszkadzać w używaniu niektórych funkcji lub ich nie utrudni przy zastosowaniu powiększonej czcionki. Nadal jednak pozostają aplikacje firm trzecich, których deweloperzy potrzebują czasu aby dostosować je do nowych wymagań, Apple nie ma jednak problemu z utrzymywaniem porządku w swoich sklepach z aplikacjami.

Należy pamiętać, że zastosowanie nowej czcionki przez Cupertino jest jedynie pogłoską, która nie została i nie zostanie potwierdzona oficjalnie, aż do czasu WWDC, które odbędzie się 8 czerwca. Sam jednak z chęcią zobaczyłbym takie drobne odświeżenie systemów od Apple

Źródło: 9to5mac.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS