Michał05.07.2016
Opaska Xiaomi MiBand 2 – pierwsze wrażenia

Autorem wpisu jest Paweł Kordos (c0p0x)

Od jakiegoś czasu jestem wielkim fanem wszelkiego rodzaju urządzeń wearable. Nie używam jednak Apple Watch – głównym powodem jest konieczność zdejmowania go z ręki co najmniej raz na dobę.

Problem ten rozwiązuje najtańsze urządzenie na rynku które potrafi wytrzymać ponad tydzień i spełnia większość oczekiwań jakie stawiam od tego typu urządzeń.

Wygląd

opaska1

Urządzenie Xiaomi jest niezwykle małe, chodź w porównaniu do poprzednich modeli nieco urósł – czuć to na ręce, zwłaszcza jeśli chodzi o grubość urządzenia.

Sam moduł wykonany jest z aluminium, przednia cześć pokryta jest plastikiem wykonanym na wysoki połysk (coś na wzór samochodowego Piano Black). Po kilku dniach używania nie zaobserwowałem żadnych rys, ale należy się domyśleć, ze raczej takowe się pojawią). Przycisk dotykowy ulokowany jest w dolnej części urządzenia, łatwo daje się wyczuć pod palcem i jego użytkowanie nie sprawia większego problemu.

Użytkowanie

miband2

Podczas użytkowania na ręce zasadniczo nie czuć jego obecności. Zasadniczo, ponieważ w odróżnieniu do poprzednich generacji jest nieco grubszy przez co często opiera się o niego nadgarstek koszuli lub marynarki. Nie sprawia to jednak większego problemu ani nie powoduje dyskomfortu.

Nowości

opaska4

Najwiekszą nowością tego modelu w odróżnieniu do poprzednich generacji jest zastosowanie ekranu do wyświetlania rożnych informacji dostępnych do tej pory jedynie z poziomu, dość średniej, aplikacji. Nie zagłębiłem się w szczegóły techniczne, mogę jedynie powiedzieć, ze jest on bardzo czytelny nawet w pełnym słońcu. Przełączanie pomiędzy rożnymi opcjami realizowane jest poprzez zastosowany przycisk.

Ciekawostką jest możliwość aktywowania opcji która automatycznie aktywuje ekran po podniesieniu nadgarstka celem odczytania jego wskazań, nie działa to jednak zbyt rewelacyjnie.

Aplikacja

1

Z poziomu aplikacji mamy możliwość zdefiniowania rownież podstawowych powiadomień które przesyłane są do opaski. Możemy otrzymać notyfikacje o przychodzącym połączeniu oraz nowej wiadomości. Aplikacja umożliwia więcej integracji, jednakże osobiście nie używam żadnej z pozostałych aplikacji. W momencie kiedy otrzymujemy wiadomość na ekranie opaski wyświetlana jest koperta oraz uruchamiana jest dyskretna wibracja. Nie otrzymujemy żadnej informacji o nadawcy ani treści wiadomości.

2

Jeśli chodzi o samą dokładność pomiaru kroków oraz pulsu – mam wrażenie, ze MiBand tradycyjnie zawyża ilośc kroków które przebywam, dodatkowo dość sporo ich dodaje podczas jazdy np. samochodem. Osobiście wychodzę jednak z założenia, że ilośc kroków traktuję bardziej referencyjne i staram się utrzymać ogólny trend i dzienną ilośc ruchu (nawet jeśli pomiar jest błędny to błąd ten jest dość stały ), w końcu kosztuje to kilkanaście dolarów

Bateria

Jeśli chodzi o baterie – nie potrafię jeszcze powiedzieć dokładnie jaką ilośc czasu jest ona przepracować, przez 5 dni jakie miałem przyjemność nosić ją na ręce z włączonymi wszystkimi możliwymi opcjami – poziom baterii spadł z 57 do 41%. Jest więc zupełnie OK.

Podsumowanie

Podsumowując, najnowsze urządzenie Xiaomi to świetny produkt dla osób które nie oczekują medycznej ale chciałby posiadać pewną wiedzę na temat podstawowych informacji o swojej aktywności. A przy okazji, jest to niemalże najtańsze urządzenie na rynku, o praktycznie pełnym wachlarzu możliwości.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.
@michal_rz
 • mat

  Czyli jest możliwość w iOS ustawiania powiadomień? No to duzy krok do przodu, brakuje mi tego w mibandzie 1 gen. Czy mógłbyś rozwinąć temat powiadomień, jakie jesteśmy w stanie otrzymywać na opasce?

  • Przyłączam się do pytania.. Jakie powiadomienia z iOS możemy przekazać na opaskę?

   • krzysiekb92

    połączenia przychodzące i budzik.

    • Marian Błaszkiewicz

     połaczenia przychodzące z identyfikacją numeru / wpisu w książce telefonicznej? czy po prostu ikonka tel?

     • krzysiekb92

      Tylko ikona, ekran jest za mały, żeby wyświetlać nazwę lub numer telefonu.

  • krzysiekb92

   Nie ma szans, jest to samo, co na 1gen.

   • mat

    Co prawda nie znam włoskiego, ale na tym filmie dokładnie w 2 minucie, gość przedstawia możliwości powiadomień, trzymając iPhone w ręce.

    https://www.youtube.com/watch?v=labgq96F1AY

    • krzysiekb92

     Jailbreak i instalacja Mi Band Alert lub Notify. Dopiero wtedy masz powiadomienia z aplikacji.

     • mat

      Oglądałeś film, czy będziesz uparcie przy swoim? :) Moim zdaniem nie masz racji, chociaż mibanda 2 nie miałem w ręce, więc na 100% nie jestem pewien. Moje informacje są poparte tym filmem, na którym widać, ze istnieje możliwość powiadomień z takich aplikacji jak: Mi Fit, Mi talk, WeChat, Facebook, Twitter, Snapchat oraz WhatsApp.
      Najlepiej byłoby jakby autor wpisu się wypowiedział, bo we wpisie nie jest zawarta informacja z jakiego systemu korzysta.

     • krzysiekb92

      Oglądałem i w to nie wierzę. Watpię,żeby Apple dało odpowiedni dostęp aplikacji firmy trzeciej,czego zazwyczaj nie robi.

 • Hju

  mat, Krzysztof -> czytać, czytać internet… ale oto kilka podpowiedzi. Opaska robi furorę ze względu na swoją cenę do możliwości. Po połączeniu ze swoim ‚jabłuszkiem’ wiem, kiedy przychodzi sms, ktoś pisze na fejsie czy kiedy ktoś dzwoni – mi band lekko wibruje. Są i inne możliwości podpięcia informacji z takimi aplikacjami jak twitter czy whatapp czy inne wybrane przez Was. ale najważniejsze – NIE TRZEBA ŁADOWAĆ CODZIENNIE!!! wychodzi, że raz na dwa tygodnie starczy (biorąc pod uwagę pulsometr wykorzystywany na siłowni i basenie to niezły wynik)

  • krzysiekb92

   Nie ma na Mi Bandzie z iOS powiadomień z innych aplikacji niż Mi Fit, bo Apple na to nie pozwala.

 • Paweł

  A jak z pomiarem tętna jest ciagle co jakiś czas sie aktywuje czy samemu trzeba włączyć ?? I jaka jakość tego pomiaru ??

  • krzysiekb92

   nadal ręcznie trzeba uruchomić w aplikacji.

   • Witam. Też byłem zawiedziony tym, że trzeba ręcznie uruchamiać pomiar, ale w AppStore znalazłem tą aplikację. Zasada jest taka, włączacie aplikację MiFit, później aplikację z linku na dole a następnie aplikację która ma zapisywać odczyt z pulsometru np. Runtastic, Strava czy SportsTracker (itp.) Testowałem z Mi Band 1s i działa, nie wiem jak będzie z MiBand 2.
    https://itunes.apple.com/pl/app/mi-heart-rate-continuous-monitoring/id1074341151?mt=8