A.08.02.2014
Optymalizacja OneTech i reklamy na blogu

OneTech istnieje już prawie 3 miesiące. Kto śledził nas od samego początku to wie, jak wiele rzeczy uległo zmianie. Włączyliśmy Push Notifications dla Mavericks, przyjęliśmy wielu ciekawych blogerów oraz pochłonęliśmy Weeblife wraz z podcastem przemianowanym na OneCast.

Blog znacznie się rozrastał i ciężko było utrzymać jego dotychczasową prędkość na takim samym poziomie. Dlatego postanowiłem dziś wdrożyć bardzo dużo ulepszeń w kodzie strony, by korzystanie z bloga stało się jeszcze szybsze i bardziej komfortowe.

1. Obrazki dla nie retinowych ekranów

OneTech już od samego początku projektowałem z myślą o ekranach Retina, z pominięciem tych tradycyjnych. Jednak ze statystyk dowiedziałem się, że znaczna większość ruchu pochodzi z… iPhone, potem z iPada a na końcu z komputera. Nie było więc potrzeby ładowania obrazków przeznaczonych dla Macbooków Pro Retina w iPhone. Dziś zostało to zmienione. Dodatkowo wszystkie obrazki zostały wyrenderowane ponownie z o wiele większą kompresją by przeglądanie strony na mobile zużywało jak najmniej danych. Spadek powinien sięgać aż do 500%!

2. Najpierw tekst, potem reszta

Kolejnym usprawnieniem jest kolejność w ładowaniu się zawartości strony. Od teraz na pierwszy plan idzie tekst, a potem cała reszta strony wraz z wtyczkami facebooka, twittera, pocketa itd. Doskonale to widać to przy szybkim przełączaniu się pomiędzy artykułami, na słabszych komputerach oraz na iPhone.

3. Kompresja HTTP

Przyspieszeniu uległa także komunikacja użytkownika z serwerem oraz większy nacisk na cache. Innymi słowy, strona nie potrzebuje się za każdym razem przeładowywać by wyświetlić kolejny artykuł. Teraz powinno działać to niezwłocznie.

Jeśli macie jakieś inne uwagi lub propozycje to piszcie w komentarzach.

PS Reklamy na blogu

Jak zauważyliście, od pewnego czasu na blogu pojawiły się reklamy. Nie robimy tego, bo lubimy Was spamować, tylko dlatego, że koszta związane z prowadzeniem bloga wzrastają. Jeżeli szanujecie naszą pracę w tworzeniu tak cudownego miejsca w sieci, to nie używajcie AdBlocka. Dziękuję.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

@