Michał02.02.2015
OSX 10.10.2 Yosemite i problemów z WiFi ciąg dalszy

Gościnny wpis Dominiki Stanisławskiej.

Apple 28 stycznia 2015 r. udostępniło użytkownikom Maców kolejną aktualizację swojego systemu operacyjnego oznaczoną numerem 10.10.2, która przede wszystkim miała rozwiązać problemy z połączeniem Maca po sieci WiFi.

O problemach z WiFi na Yosemite toczą się dyskusję na oficjalnym forum Apple Support Community od dnia premiery OSX Yosemite, kiedy to użytkownicy, którzy zdecydowali się na instalację najnowszego systemu operacyjnego firmy Apple w dniu jego premiery, napotkali pierwsze problemy z łączeniem się swoich komputerów z siecią po WiFi. Bardzo szybko wspomniane wątki na forum Apple zaczęły liczyć po kilkadziesiąt stron wpisów posiadaczy komputerów Mac, których urządzenia zaczęły odmawiać połączenia z domową siecią WiFi. Problem, jak można było tego oczekiwać, nie umknął uwadze firmy Apple, która już w pierwszych opisach zmian jakie miała wnieść beta OSX 10.10.1, wskazywała na naprawę połączenia poprzez sieć WiFi.

Wifi1

Niestety OSX 10.10.1 nie wyeliminował problemów z WIFI, a wątki na Apple Support Community niezmiennie puchły o posty osób, którym WIFI pomimo poprawek w tym zakresie nadal nie działało poprawnie oraz posty tych, którym WiFi przestało działać, mimo że do wersji 10.10.1 nie narzekali na kłopoty z połączeniem bezprzewodowym. Użytkownicy uskarżali się na brak połączenia z siecią WiFi po wybudzeniu Maca z uśpienia, remedium dla części z nich stanowił albo restart Maca lub wyłączenie i ponowne włączenie sieci WiFI celem wyszukania domowej sieci Użytkownika i ponowne z nią połączenie. Aby było ciekawej opisany powyżej problem, nie występowały zawsze po wybudzeniu Maca z uśpienia, bowiem użytkownicy w swoich wpisach podkreślali, że czasami Mac od razu i bezproblemowo łączył się z siecią WiFI po wyjściu z uśpienia.

Tym, których Mac bezproblemowo łączył się z WiFI po przebudzeniu, dolegała przypadłość nagłego rozłączania połączenia z siecią bezprzewodową podczas surfowania w sieci, co podczas pobierania plików poprzez przeglądarkę Safari kończyło się komunikatem: „Połączenie sieciowe zostało przerwane”.

W sieci pojawiła się cała masa mniej lub bardziej skutecznych rozwiązań dla osób, które z uwagi na brak złącza Ethernet w swoim Macu lub stosownej doń przejściówki skazane są na kaprysy połączenia po WiFI. Były zatem rozwiązania przewidujące wyłączenie Bluetooth na czas korzystania z sieci bezprzewodowej, usuwanie bieżącej lokalizacji sieciowej i konfigurowanie jej na nowo, czy w końcu uciekanie się do komend w terminalu. Nie mniej jednak Użytkownicy czekali na kolejną wersję OSX, która ostatecznie rozprawi się z problemami związanymi z połączeniem po WiFI.

Wifi2

Upragnione, jak mogło się wydawać rozwiązanie, miało nadejść 28.01.2105 roku wraz z pojawieniem się OSX w wersji 10.10.2., w której Apple podobnie jak w 10.10.1 wskazywało na rozwiązanie problemu z rozłączaniem połączenia po WiFi. Czy zatem do dwóch razy sztuka? Otóż nie. Co więcej pojawiła się grupa Użytkowników którym dopiero od OSX 10.10.2 WiFI zaczęło działać nieprawidłowo.

Jak do tej pory można wskazać na 2 typowe problemy z połączeniem WiFI, które nadal czekają na rozwiązanie:

01. Powolne działanie połączenia po WiFI przy włączonym Bluetooth, które objawia się długim ładowaniem stron internetowych oraz wolniejszym, niż by to wynikało z parametrów łącza internetowego użytkownika, pobieraniem plików. Rekomendowanym w sieci rozwiązaniem jest wyłączanie BT na czas korzystania z sieci WiFi, co dla użytkowników urządzeń peryferyjnych opartych na komunikacji BT (magic mouse, magic trackpad, słuchawki BT, klawiatura BT) jest rozwiązaniem nieakceptowalnym.

02. Brak łączności po WiFI po wybudzeniu Maca z uśpienia lub przerywanie połączenia z siecią po WiFI w trakcie pracy Maca. Rozwiązaniem, które może pomóc jest wskazywana powyżej ponowna konfiguracja lokalizacji sieciowej oraz ponowne ręczne ustawienie DNS, na te które otrzymaliśmy od naszego dostawcy usług internetowych lub na te której oferuje Google. Niestety powyższe rozwiązanie, o ile w ogóle skuteczne, jest często jedynie doraźne.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że znajdziemy w sieci i na portalach społecznościowych wypowiedzi osób, którym Yosemite od pierwszej swej wersji nie sprawiał najmniejszych problemów jak chodzi o połączenie z siecią po WiFi. Pozostaje mieć nadzieję, że do trzech razy sztuka i Apple wyeliminuje ostatecznie kłopoty z WiFi. w OSX 10.10.3.

A czy u Was WiFi działa prawidłowo?

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.

@michal_rz
 • Spark

  U mnie jest wszystko ok od samego początku Yosemite

 • tragediaaaa

  U mnie jest fatalnie. Raz działa, raz nie. Nie da się korzystać. Musiałem zakupić przejściówkę na thunderbold za 120zł i używać kabla żeby móc korzystać w ogóle z internetu.

 • Marek

  W mnie właśnie po najnowszej aktualizacji zaczęły się problemy z losowym rozłączaniem się z Wi-Fi…

  • prouse

   dokładnie mam to samo, i zrobilem czysta instalacje z pendrive, i nic. moze poza pisaniem artykulow jakas pomoc od admina ?

 • onlinemaster

  U mnie na mac-u A1425 nie było żadnych problemów z WiFi, były inne drobne (nie pamiętam już niestety jakie) i wróciłem do Maverics, teraz chyba zainstaluję Yosemite, mam nadzieję że będzie już działał poprawnie bo w końcu muszę wykorzystać możliwości jakie daje w połączeniu z iOS 8.x