Marek09.05.2016
Podsumowanie tygodnia 17&18/2016

Ubiegły tydzień uciekł z powodu przedłużonego weekendu, więc zapraszam za podsumowanie minionych 14 dni…

Nowe generacje, stare plotki

Ostatnie plotki nadchodzących kolejnych słuchawek z Cupertino, mówią, że będą one w pełni pyło i wodoodporne. Podobno Apple testuje także rozwiązanie w którym przycisk HOME byłby wbudowany w przedni panel. Pojawiają się tutaj powiązania z przyznanym kiedyś Apple patentem na przycisk z płynnego metalu. W związku z tym, że następna albo kolejna generacja nie zawierałaby przycisku HOME, chodzą plotki, że Apple może porzucić S w nazwie i zaprezentować iPhone 8 – zamiast iPhone 7s, pozbawiony właśnie tego przycisku. Dla przypomnienia – nadchodzące słuchawki mają być pozbawione 3,5 mm jack, posiadać głośniki stereo, złącze Smart Connector, przeprojektowane paski antenowe, podwójny tylny obiektyw aparatu, bezprzewodowe ładowanie i większą baterię. Ciekawe jak będzie działał Touch ID, gdy nie będzie on jako fizyczny button. Kolejne informacje o iPhone 7 pokazują już nawet schematy urządzenia. Najszybciej można na nich zauważyć, że będzie on cechować się podwójną tylną kamerą i złączem Smart Connector. Nie uświadczymy także wejścia jack 3,5mm. Wymiary urządzenia pozostaną takie same jak w obecnej generacji co pozostawia pewną furtkę, jeśli chodzi o zastosowanie podzespołów i o umieszczenie pojemniejszej baterii.

Zegarek Apple v.2

Apple pracuje nad dodaniem do kolejnej generacji swojego zegarka możliwości łączenia się z siecią komórkową i włożenia do niego mocniejszego procesora. Pracują także nad poprawieniem baterii, która teraz ma wytrzymać jeden pełny dzień tzn. 24 godziny (obecna wersja zapewnia 18h działania).

Jak dla mnie Apple raczej nie doda możliwości łączenia się zegarka z siecią komórkową. Ubiją w ten sposób swoją kurę, która znosi złote jajka. Bo kto zabierałby ze sobą iPhone skoro zegarek spełniałby większość zadań, do których potrzebujemy iPhone?

Apple Watch w swoim debiutującym roku sprzedał się w stosunku 2 do 1 w porównaniu z debiutującym iPhone. Nie ma co się dziwić. iPhone w swoim debiucie, uważany był za coś co się nie przyjmie wśród użytkowników. Natomiast w swoim debiucie Apple Watch kojarzony był z już wielką firmą, która sprzedaje miliony urządzeń i użytkownicy niejako żądali takiego sprzętu. Apple Watch zarobił także dużo więcej w ubiegłym roku niż Rolex, który uchodzi za jednego z najlepszych producentów urządzeń naręcznych. Prawda jest też taka, że zegarek Rolex można podarować w spadku, z pokolenia na pokolenie, a Apple Watch raczej tyle nie przetrwa. Chyba, że jako ciekawostka…

S.O.S. w Indiach

Rząd indyjski wprowadzi od przyszłego roku wymóg, w którym każdy telefon, włącznie z iPhone, będzie musiał posiadać dodatkowy przycisk, który służyłby do wzywania pomocy i przesyłania naszego położenia odczytanego za pomocą GPS do odpowiednich służb. Wymagania mówią o utworzeniu dodatkowego przycisku lub zapewnieniu innym znajdującym się już przyciskom takich możliwości. Jeśli chodzi o Apple to wątpię, aby zdecydowali się na wypuszczenie innego rodzaju urządzenia tylko na rynek indyjski. Wymóg może także zostać spełniony przy pomocy modyfikacji oprogramowania. Mówi się o wykorzystaniu w tym celu przycisku POWER. Dla przykładu: szybkie potrójne jego wciśnięcie przekazywałoby nasz alarm i pozycje do najbliżej znajdujących się służb.

Gorący iPhone SE

iPhone SE sprzedaje się jak świeże bułeczki. Tim Cook powiedział, że niedługo problemy z dostępnością SE zostaną rozwiązane. Powiedział także, że są zachwyceni tym jak SE został przyjęty przez rynek i, że są zaskoczeni także tym, że cieszy się on taką popularnością.

Straty Apple

Apple ogłosiło wyniki finansowe za Q2 2016. Po raz pierwszy od 13 lat odnotowano spadek sprzedaży wszystkich produktów w porównaniu do poprzedniego roku. Największy spadek, bo aż o 19% zanotował iPad. Sprzedaż Mac spadła o około 12%. Najważniejszy w tym zestawieniu i jednocześnie główne urządzenie firmy, czyli iPhone, zanotował 16% spadek sprzedaży – tutaj nie wliczany jest iPhone SE. 16% to całkiem sporo, ale pamiętajmy, że mówimy tu o ilościach sprzedanych urządzeń na poziomie ponad 50 milionów i przy czym w Q2 2016 Apple zarobiło około 10 miliardów zielonych. W porównaniu do 13,6 miliarda w ubiegłym roku to spadek w zyskach o około 14%. Oczywiście wszyscy mówią, że skoro Apple zaliczyło spadki po raz pierwszy od 13 lat to powoli się kończy… Ale prawda jest taka, że Apple nie musi zarabiać w takim stopniu jak do tej pory. Mogą, w pewnym sensie, pozwolić sobie na takie wyniki. Oczywiście inwestorom i akcjonariuszom się to nie podoba, ale tak czy siak mówimy tutaj o morzu pieniędzy…

FBI pomaga?

FBI nie zamierza podzielić się sposobem odblokowania iPhone 5c zamachowca z San Bernardino. FBI powiedziało, że nie wie w jaki sposób działa metoda, którą zakupili, ale może ona im się jeszcze przydać w przyszłości. FBI poinformowało także Apple o lukach w ich systemie, zgodnie z rozporządzeniem, które mówi o informowaniu firm o takich dziurach w oprogramowaniu, ale jak się okazało, luki zostały załatane już kilka miesięcy wcześniej, sprawiając tym samym, że te informacje są raczej bezużyteczne dla Apple.

RIP

Niestety, ale w siedzibie Apple zostało odnalezione ciało pracownika w jednym z pomieszczeń sal konferencyjnych. Odnalezione ciało miało ranę w głowie i blisko niej znajdował się pistolet. Nie są znane dodatkowe informacje. Wiemy tylko, że był to 25 letni Edward Thomas Mackowiak i, że był on pracownikiem Apple. Nie są podane oficjalne powody śmierci.

Apple Car/Titan

Plotki o nadchodzącym samochodzie od Apple przybierają cały czas na sile. Apple poszukuje około 800 tyś stóp kwadratowych ziemi dla swojego projektu. Firma zarządzająca ziemią na zachodnim wybrzeżu, mówi, że obecnie ziemia ta jest bardzo poszukiwana przez gigantów z branży tech. Biorąc pod uwagę to, że niedaleko położona fabryka Tesli zajmuje 5,3 miliona stóp kwadratowych, to poszukiwana przez Apple powierzchnia może raczej stanowić pewnego rodzaju magazyn lub laboratorium niż miejsce na pełnoprawną fabrykę produkującą auta.

Kultowy iPhone

Czy wiecie jaki jest najbardziej wpływowy gadżet w historii w/g magazynu Time? Zgadliście – to iPhone! Co prawda to prawda. Nie można powiedzieć, że iPhone nie jest swego rodzaju kultowym urządzeniem, które zmieniło na stałe nasze postrzeganie telefonu. Nie bez powodu Steve Jobs powiedział podczas prezentacji pierwszego iPhone, że wymyślili oni telefon na nowo. Tak rzeczywiście było. Co ciekawe, na najniższym stopniu podium znalazł się Apple Macintosh. Przedzielił ich, wskakując na drugie miejsce, telewizor Sony Trinitron. Zaraz poza podium uplasował się Sony Walkman.

Patenty

Apple otrzymało patent w którym widnieje informacja o obudowie z wbudowanym złączem jack 3,5mm. Apple uzasadniło to tym, że obudowy telefonów stają się coraz to mniejsze i zaczyna brakować w nich miejsca na odpowiednie porty i rozszerzenia. Czyżbyśmy jednak zobaczyli iPhone bez wejścia audio jack? A jeśli chcielibyśmy zachować możliwość podłączenia urządzeń poprzez ten port to w grę wchodziłaby obudowa albo przejściówka? Tym akurat nie byłbym zdziwiony. Usunięcie portu to dla użytkowników pewna bolączka a do tego jeszcze musielibyśmy dokupić przejściówkę. Czysta kasa dla Apple, bo przejściówki muszą przecież posiadać certyfikat MFI…

Apple otrzymało także patent na logowanie się do urządzeń przenośnych za pomocą komend głosowych. Użytkownik podawałby swoją nazwę i odpowiednie hasło podczas próby logowania. Jeśli te próby zawiodłyby, zostałby poproszony o ręczne wpisanie kodu lub o użycie Touch ID.

Apple pomoże?

Apple zostało poproszone o odzyskanie danych z telefonu pewnego nastolatka, który wraz ze swoim kolegą zaginął na morzu w ubiegłym roku. Ich łódka została odnaleziona po 8 miesiącach i na niej właśnie znaleziono iPhone 6 jednego z nastolatków. Podczas wędkowania wysłali wiadomość do swoich znajomych, że „mają prze……ne”. Najprawdopodobniej mieli na myśli to, że w ich stronę zmierza sztorm. Rodzice nastolatków nie mogli dojść do porozumienia co do tego co zrobić z tym urządzeniem i udali się do sądu. Sąd nakazał odesłanie urządzenia do Apple z prośbą o wydobycie wszelkich możliwych danych. Ile to potrwa – tego nie wiemy. Może tygodnie a może nawet miesiące. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko trzymanie kciuków, aby coś wyjaśniło się w tej sprawie. Problemem jest także to, że podobno urządzenie nigdy nie wykonało żadnej kopii zapasowej do iCloud.

Killer feature

Tim Cook udzielił ostatnio wywiadu dla telewizji CNBC, w którym powiedział, że nadchodzący iPhone 7 będzie miał takie niepowtarzalne funkcje, przez które obecni użytkownicy nie będą się mogli oprzeć by dokonać wymiany swoich urządzeń. Cóż by to miało być? Czyżby mówił o podwójne kamerze? O bezprzewodowym ładowaniu? O wodoodporności urządzenia? A może o zmianach w oprogramowaniu? A może mówi tak, żeby uspokoić inwestorów po ostatnich wynikach finansowych? Nie pozostaje nam raczej nic innego jak poczekać do premier urządzeń.

Kosztowny posiłek

Jeśli ktoś miałby ochotę na lunch z CEO Apple, powinien wysupłać ponad pół miliona zielonych. Coroczna licytacja obiadu z prezesem zakończyła się kwotą 515 tysięcy dolarów. Cała kwota zostanie przekazana na cele charytatywne. Jest to druga najwyższa kwota za taki lunch. W 2013 roku licytacja zakończyła się na 610 tysiącach $.

LAPD vs FBI

Policja Los Angeles odblokowała iPhone 5s pomimo, że ten posiada Secure Enclave. Chodziło o urządzenie żony pewnego aktora, który został oskarżony o jej zamordowanie. Niestety, ale nie został podany sposób w jaki został odblokowany. Chodzą plotki, że był zabezpieczony kodem i LAPD zakontraktowało „specjalistę” od zabezpieczeń, któremu udało się odblokować urządzenie. A może to ten sam specjalista, który stoi za złamaniem zabezpieczeń iPhone 5c zamachowca z San Bernardino?

iPhone – telefon czy torba

Apple straciło prawa na wyłączność do używania nazwy iPhone w Chinach po niekorzystnym wyroku tamtejszego sądu. Apple miało zarezerwowaną nazwę dla rynku urządzeń elektronicznych a firma, która także korzystała z tej nazwy, zajmuje się produkcją asortymentu wykonanego ze skóry. Apple co prawda zgłosiło nazwę iPhone w 2002 do rezerwacji, ale nie została ona uznana aż do 2012 roku. Ta druga firma zarezerwowała tą nazwę w 2007 roku i dostała pozytywną decyzję w 2010 roku. iPhone wszedł do sprzedaży w Chinach dopiero w 2009 roku. Apple odwołało się od tej decyzji w 2012 roku, ale została ona odrzucona z powodu tego, że firma z Cupertino nie potrafiła udowodnić, że nazwa iPhone była już kojarzona z nią w 2007 roku. No cóż, dla mnie nazwa iPhone i tak kojarzy się tylko z jednym…

Apple jako główny dostawca narzędzi pracy w firmach

Apple ogłosiło rozpoczęcie współpracy z SAP. Możemy już więc wkrótce zobaczyć więcej iPhone’ów w firmach, które korzystają z dobrodziejstw systemu SAP. Tim Cook podkreślał, że jest to współpraca, która ma umocnić pozycję obu firm na runku. Możemy także spodziewać się specjalnego SDK przeznaczonego właśnie do współpracy z systemami SAP i stworzenie odpowiednich aplikacji zintegrowanych właśnie z tymi systemami, które powstaną w oparciu o język programowania Swift.

Zapraszam do komentowania.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Interesuję się technologią, lubię gadżety…

@buhh6969
  • Waldemar Sinicki

    Merci. Bardzo mi się podobało.