Marek15.08.2016
Podsumowanie tygodnia 32, czyli WW 32/2016

No i mamy kolejny poniedziałek, więc zapraszam gorąco do podsumowania minionego tygodnia.

Kolejny tydzień przed zbliżającą się konferencją przywitał nas ponownymi, nieco odświeżonymi plotkami.

Apple Watch – podejście drugie: z dubeltówki

Podobno podczas konferencji możemy spodziewać się następcy Apple Watch’a. To nie wszystko: następca będzie występował w liczbie mnogiej. Apple ma zamiar wypuścić dwa urządzenia naręczne, z których pierwsze będzie update’m obecnej wersji, drugie zaś będzie wyposażone w GPS, barometr i tego typu podobne funkcje.

Pierwszy update nie będzie wnosił raczej nic nowego do bryły urządzenia, która pozostanie prawie identyczna, zaś największe zmiany mają dotknąć wnętrze, m. in. nowy szybszy procesor od TSMC w technologii 16 mm. Wodoodporność ma także zostać nieznacznie poprawiona.

Drugie urządzenie, wyposażone w GPS, ma zawierać pojemniejszą baterię. Analityk KGI uważa, że takie odświeżenie będzie wystarczające, by Apple mogło wprowadzić zmiany w wyglądzie urządzenia dopiero w 2018 roku, zaś w 2017 zaktualizować ponownie wnętrzności. Czyżby bryła urządzenia odbywała 3-letnią kadencję? Brzmi to całkiem znajomo…

Tim Cook, zapytany czy projekt Apple, związany w ostatnimi wzbogaceniami i rozbudową aplikacji i usług takich jak ResearchKit czy HealthKit, wspieranymi i w dużej mierze skierowanymi dla Apple Watch’a, wejdzie w głębszą fazę/zaawansowanie produkcyjne, odpowiedział, że jest to dla nich najważniejsza rzecz z wszystkich. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na to, co na myśli ma CEO firmy Apple.

1

Co do iPhone se7en..

Oprócz podwójnego obiektywu aparatu, usunięcia złącza audio-jack i przeprojektowaniu pasków antenowych doszła następna, powtarzająca się już plotka. Kolejna generacja ma charakteryzować się dotykowym przyciskiem Home, który rozpoznawałby siłę z jaką na niego naciskamy w odróżnieniu od obecnego fizycznego kliku. Ma być upodobniony do trackpad’a zastosowanego w najnowszych MacBookach a wrażenie kliku ma imitować odpowiednio silniczek wibracyjny.

2a

Pojawiły się także zdjęcia w wysokiej rozdzielczości ukazujące nadchodzące komponenty słuchawek. Przedstawiają one przednie panele/moduły składające się z wyświetlacza i warstwy dotykowej, z których możemy na pierwszy rzut oka wnioskować, że powyższe plotki i rozwiązanie, Apple najprawdopodobniej wprowadzi w życie – przycisk Home rozpoznający siłę nacisku – gdyż na zdjęciach nie widnieje otwór na fizyczny klawisz. Tak mogłoby się jednak tylko wydawać, ale gdy odwrócimy zdjęcie o 180 stopni możemy jednak zauważyć, że widoczne jest za taśmą łączącą moduł z pozostałymi podzespołami.

4

5

6

Inne plotki jakie do nas dochodzą, mówią także o zastosowaniu w nadchodzącej generacji rozdzielczości ekranu na poziomie 1080p w obu wariantach urządzenia. Co więcej,  urządzenie z 5,5 calowym wyświetlaczem ma oferować troszkę większą rozdzielczość – 2K, występować z minimum 32GB pojemności dyskowej i 3GB pamięci RAM.

Na kolejnych zdjęciach, nie tyle co już nadchodzących telefonów, a jego podzespołów, widzimy jeden z najważniejszych, czyli płytę główną. Proszę teraz poszukać czy kolejna generacja będzie wyposażona w złącze jack 3,5 mm czy jednak nie. A może kryje coś innego o czym do tej pory nikt nie wspominał?

7

8

Czy ktoś myślał, że usunięcie złącza audio-jack poskutkuje tym, że Apple doda nam zamiast niego drugi głośnik? Jeśli tak, to niestety, ale muszę zmartwić te osoby. Z ujawnionych ostatnio dokumentów wynika, że niestety, ale otwory, które zostały umieszczone w miejscu po złączu jack, będą tylko „wirtualne”. Nie ma żadnej wzmianki i nic w dokumentach nie odnosi się to tego, że ma zostać tam umieszczony jakikolwiek głośnik. Najprawdopodobniej pozostanie tak jak w obecnej wersji, czyli swoje miejsce zachowa tylko mikrofon, a otwory zostaną utworzone tylko do celów „widowiskowych”.

9

New MacBook Pro

Plotki także nie ominęły lini MacBook Pro. Odświeżony sprzęt, oprócz złącz USB-C i Thundelbolt 3, ma charakteryzować się przyciskiem Power wyposażonym w TouchID. Do tego ma być także wyposażony w dotykowy panel OLED, który zastąpiłby dobrze znany wszystkim użytkownikom, pierwszy rząd klawiszy Fn. TouchID jak i panel OLED mogą być miłymi dodatkami dla użytkowników MacBook’ów Pro. Linia ta nie doczekała się znaczących aktualizacji już od około 450 dni, nie wspominając już, że minione aktualizacje w zasadzie nie przyniosły nic wspaniałego, i myślę, że takie dodatki w postaci TouchID i panelu OLED, skuszą do zmiany obecnych właścicieli sprzętów Pro a może i nie tylko ich…

10

„Little” Titan

Pojawiły się także informacje, że Apple rozpoczęło współpracę z firmą z Południowej Korei, odnośnie technologii ładowania, jak i samych baterii. Nowe ogniwa litowo-jonowe mają cechować się lepszą pojemnością w stosunku do mniejszej objętości, pozwalać na lepsze rozłożenie komór z substancjami chemicznymi i lepiej zarządzać chłodzeniem ogniw podczas ich pracy i ładowania. Obecnie wytworzone w nowej technologii ogniwa mają wielkość „dwóch palców” i niestety nie są podane żadne inne ich dane techniczne… Plotka głównie dotyczyła prac nad projektem Titan, ale ze względu na rozmiar nowych ogniw sugerowałbym jednak kierunek urządzeń mobilnych…

11

Amatorzy cudzej własności

Pewnych trzech panów próbowało obrabować biura Apple. W godzinach porannych wybili szybę w jednym z pomieszczeń w Cupertino, lecz ochrona ich przepłoszyła. Po krótkiej ucieczce za samochodami tamtejszej Policji, panowie zdecydowali się opuścić cztery koła i uciekać na piechotę. Świadkowie zeznają, że auto opuściło trzech panów, z czego władzom udało się schwytać tylko kierowcę. Po bezowocnych poszukiwaniach, nawet po pobliskich domach, pozostałych dwóch panów rozpłynęło się w powietrzu. Do informacji publicznej zostało podane, że zabezpieczono kilka sztuk komputerów MacBook w porzuconym przez uciekających pojeździe, ale nie poinformowano czy pochodziły one z dokonanego wcześniej rabunku.

Foxconn otrzymuje zielone światło na kupno Sharpa

Stało się. Po miesiącach negocjacji i załatwiania dokumentów, Foxconn w końcu może legalnie i bez zastrzeżeń kupić Sharpa. Tym biegiem zdarzeń Foxconn jeszcze bardziej wzmocni współpracę z Apple i zwiększy swoją wartość. Kwota zapłaty za firmę Sharp oscyluje w granicach 3,8 miliarda baksów. Jak dobra będzie to współpraca okaże się w przyszłości a owoce zobaczymy zapewne dopiero za jakiś czas…

12

iPadOS?

Odnosząc się do ostaniej reklamy Apple, prezentującej iPad Pro jako „nowy” komputer, zapraszam do obejrzenia filmiku w tym LINKU. Tak właśnie widziałbym iPada, a nie tak jak Apple próbuje go zaprezentować. Dla mnie największym problemem iPada jest jego system – iOS. Czy tylko dla mnie połączenie iPad + macOS oznaczałoby urządzenie prawie idealne? Myślę, że takich osób jak ja jest sporo więcej…

13

A Wy co sądzicie o tych i innych sprawach w świecie Apple? Czy jakaś ważna informacja przykuła bardziej Waszą uwagę? Zapraszam do komentowania.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Interesuję się technologią, lubię gadżety…

@buhh6969