Krzysiek Borek30.10.2016
Połowa portów Thunderbolt 3 w MacBooku Pro ma niższą przepustowość danych i zasilania

Nie zagłębiałem się jeszcze w specyfikację MacBoków Pro, ponieważ wiem, że i tak żadnego z nich nie kupię, ale w sieci pojawiła się bardzo interesująca wiadomość na temat podstawowego modelu.

Wygląda na to, że przepustowość danych w portach Thunderbolt 3 jest niższa w porównaniu do modeli z panelem dotykowym i czytnikiem linii papilarnych.

Według oficjalnej dokumentacji wszystkie porty dostępne w 13 i 15 – calowym MacBooku Pro mają wysoką przepustowość danych (tylko 2), podczas gdy porty w tańszym modelu legitymują się tą samą przepustowością (maksymalną). Porty umieszczone z prawej strony nie wykorzystują pełnej przepustowości.

Late-2016 MacBook Pro models vary slightly in the data speeds they provide to each Thunderbolt 3 port.

MacBook Pro (15-inch, Late 2016) delivers full Thunderbolt 3 performance on all four ports.

MacBook Pro (13-inch, Late 2016, Four Thunderbolt 3 Ports) supports Thunderbolt 3 at full performance using the two left-hand ports. The two right-hand ports deliver Thunderbolt 3 functionality, but have reduced PCI Express bandwidth.

MacBook Pro (13-inch, Late 2016, Two Thunderbolt 3 Ports) delivers full Thunderbolt 3 performance on both ports.

W przypadku USB-C jest zdecydowanie lepiej, ponieważ wszędzie wykorzystano 3.1 Gen2, które pozwala na przesyłanie danych z prędkością aż 10Gb/s. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do MacBooków podłączyć wiele zasilaczy, jednak naładuje go tylko ten, który ma najwyższą moc. 100W zasilacze mogą trwale uszkodzić laptopa, a niektóre przejściówki mają maksymalnie 60W, więc czas ładowani baterii w 15 – calowym modelu na pewno się wydłuży. W takim przypadku najlepiej korzystać z dołączonego do zestawu zasilacza.

Apple nie zapomniało podać informacji o zasilaniu urządzeń podłączonych do portów Thunderbolt 3, z jednej strony obydwa urządzenia mogą używać 15W, a kolejne maksymalnie 7,5W. Podstawowy model (bez panelu dotykowego) może zasilić jedno urządzenie pobierające 15W lub dwa po 7,5W.

Źródło: macrumors.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek