Krzysiek Borek08.06.2015
Poprawa żywotności baterii w Androidzie 5.0.2 Lollipop

Teoretycznie aktualizacja do najnowszej odsłony systemu operacyjnego Android powinna poprawić żywotność baterii. Sytuacja wygląda zgoła inaczej i wielu użytkowników skarży się na pogorszenie pracy urządzeń mobilnych na jednym ładowaniu.

Niektórzy zbytnio nie odczują zmiany, ale w niektórych przypadkach żywotność baterii urządzenia działającego na Androidzie Lollipop spada o połowę. Pomimo zmiany środowiska uruchomieniowego na ART i dodanie Project Volta, problemy mogą pojawiać się z powodu braku optymalizacji systemu przez producentów.

Nie przejmujcie się, poniżej przedstawię pare prostych operacji, które pomogą wam wykrzesać więcej z baterii. Szczególnie, jeśli macie najnowszą wersję systemu operacyjnego Google na swoim urządzeniu mobilnym.

Ponowne uruchomienie

Jedna z najprostzych i najefektywniejszych metod, zapobiegająca drenażu baterii, podczas użytkowania Lollipop to uruchomienie sprzętu ponownie.

Jednym z błędów Androida 5.0 jest nieodpowiednie zarządzanie pamięcią operacyjną, co może powodować szybsze rozładowanie baterii. Raz na 24 godziny powinniśmy uruchomić urządzenie ponownie, aby zniwelować efekty tego błędu.

Wyłączenie dostosowania ekranu do otoczenia

Wraz z wydaniem Lollipopa Google wprowadziło funkcję, która wcześniej dostepna była tylko dla użytkowników sprzętu mobilnego Motoroli. Pozwala ona na podświetlenie wyświetlacza w momencie otrzymania powiadomień z zainstalowanych obecnie aplikacji, podczas gdy nie używamy urządzenia. Funkcja ma sens, jeżeli posiadacie wyświetlacz AMOLED taki, jak w Nexusie 6, Galaxy Note 4 lub Moto X. Jeśli macie wyświetlacz LCD najlpiej wyłączyć tę funkcje, która powoduje rozładowanie baterii w większym stopniu.

12 kwietnia 2015 113832 CEST

Dostosowanie ekranu do otoczenia podświetla tylko określoną część wyświetlacza urządzenia mobilnego, co w połączeniu z czarnym tłem wyświetlacza zabiera bardzo mało zasilania z baterii.

Funkcję wyłączymy, przechodząc do Ustawienia -> Wyświetlacz, po czym wyłączamy „Ekran dostosowany do otoczenia.”

Wyłączamy WiFi, Bluetooth i inne

Niektóre operacje, pozwalające na przedłużenie pracy na jednym ładowaniu są takie same dla większość urządzeń i systemów operacyjnych. Jeżeli nie używamy WiFi, Bluetooth, 3G i innych metod łączności/wymiany danych, najlepiej je wyłączyć. Zrobicie to w Usatwieniach lub w miejscu, gdzie macie dostęp do skrótów ustawień.

Usunięcie starszych aplikacji/gier

Być może starsze aplikacje, które znajdują się na naszym urządzeniu nie są kompatybilne z najnowszą odsłoną Androida.Czego rezultatem jest większe zapotrzebowanie na zasoby systemowe i zasilanie, podczas działania w tle. Jeżeli chcecie sprawdzić, jak dana aplikacja się zachowuje, przejdźcie do Ustawienia -> Bateria.

Screenshot_2015-04-12-11-35-35

Uruchamiamy oszczędzanie baterii

12 kwietnia 2015 113853 CEST

Jeżeli powyższe operacje nie przynoszą oczekiwanego skutku, należy urchomić oszczędzanie baterii, aby działała dłużej, niż zazwyczaj. Po uruchomieniu trybu, wszystkie animacje systemowe są wyłączone, jasność wyświetlacza zostaje obniżona, a procesor działa z niższym taktowaniem. Dzięki temu zyskamy dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

Czy którakolwiek operacja pomogła wam przedłużyć żywotność baterii w waszym urządzeniu mobilnym działającym na Androidzie Lollipop? Jeżeli tak, to podzielcie się tymi informacjami w komentarzach poniżej.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek