Krzysiek Borek10.10.2014
Porównanie iOS 8 z iOS 7

Minął niespełna miesiąc od debiutu iOS 8 dla urządzeń mobilnych giganta z Cupertino. Wielu użytkowników jeszcze czeka z aktualizacją, więc postanowiłem przygotować porównanie obydwu wersji iOS.

Z każdą spędziłem trochę czasu, więc wyłapanie różnic nie było trudne.. Postaram się także odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, czyli czy warto aktualizować nasze iUrządzenie do nowszej wersji oprogramowania układowego.

Wielu użytkowników zarzuca 8 odsłonie iOS, że spowalnia starsze urządzenia Apple, jakimi bez wątpienia są iPhone 4S, iPad 2 i iPad 3. Posiadam dwa z tych urządzeń i na obydwu nie miałem większych problemów z pracą na iOS 8.

Na iPhone 4S niektóre aplikacje uruchamiały się dłużej, co mnie denerwowało i postanowiłem wrócić na iOS 7.1.2 (teraz jest to niemożliwe). Jeżeli chodzi o iPada 3ej generacji, wydaje mi się że działa on nawet lepiej, niż na 7.1.2 może być to spowodowane małą ilością zainstalowanych gier, czy aplikacji. Nie zmienia to faktu, że działanie systemu na tym tablecie jest zadowalające. Żeby zbytnio nie przedłużać przejdźmy do rzeczy.

Wygląd interfejsu

iOS8

Największą zmianą podczas wydania iOS 7 była zmiana wyglądu interfejsu systemowego. Stał się „płaski”, kolorowy i bardziej abstrakcyjny, niż to co oferował iOS 6. Dla wielu użytkowników był to twardy orzech do zgryzienia, w końcu przez większość czasu Apple nie zmieniało wyglądu interfejsu.

Biorąc pod uwagę iOS 8 mam dla was dobrą i złą wiadomość zależną od waszego punktu widzenia. Dobra jest taka, że nie zauważymy tutaj żadnej zmiany względem iOS 7, a zła że 8 odsłona systemu oepracyjnego dla urządzeń mobilnych Apple czerpie pełnymi garściami z poprzedniej wersji systemu. Znajdą się miejsca, które się od siebie różnią, ale nie jest ich dużo.

Continuity

Con

Skoro nie poczyniono zmian w interfejsie, wszystko powinno być takie samo. Jeżeli tak myślicie to jesteście w błędzie, iOS 8 posiada wiele nowych funkcji, których nie znajdziemy w poprzedniej wersji. Obecne funkcje również doczekały się zmian, ale skupmy się na nowościach.

Continuity to jedna z nowości, która zespala dwa urządzenia (iOS 8 z OS X Yosemite), aby ich współpraca była nie naganna. Handoff pozwala na wykonywanie połączeń wychodzących z Macbooka i dokończenie ich na urządzeniu mobilnym i na odwrót. Funkcja ta ma więcej możliwości, jeżeli zaczynamy pisać maila na iPadzie, możemy go dokończyć na Macu.

Continuity pozwala również na odbieranie połączeń przychodzących i wysłanie SMSów, dzięki temu łatwiej postawić hotspot z naszego Maca.

Urządzenia z iOS 7 nie mogą korzystać z tej funkcji. Jeżeli nie korzsytacie z komputerów Apple lub nie zamierzacie aktualizować swojego do Yosemite nic nie stracicie.

Zdrowie i Healthkit

Zdrowie

Zanim zobaczliśmy iOS 8 na tegorocznym WWDC z wielu przecieków dowiedzieliśmy się o aplikacji Zdrowie. Jest to aplikacja, która magazynuje wszystkie dane, związane z naszym zdrowiem i aktywnością fizyczną. Dzięki aplikacji możemy je również porównywać. Jest to interesująca funkcja, ale zastanawiam się jak będzie działać w róznych krajach, a nie tylko w Stanach Zjednoczonych i Zjedonoczonym Królestwie.

Widgety

Wreszcie zmierzamy do funkcji na, której wielu użytkownikom jabłuszek zależało. Widżety to aplikacje, które znajdziemy w Centrum Powiaodmień, dostarczą Nam one wiele róznych wiadomości. Apple postanowiło je zintegrować z Centrum Powiadomień ze względów bezpieczeństwa systemu.

Po pobraniu aplikacji, która zawiera widżet, możemy wybrać kolejność ich wyświetlania w CP. Za przykład może posłużyć tutaj program iMonitor, który ma widżet. Po instalacji i konfiguracji mamy dostęp do inforamcji o tym, jak obciążone jest urządzenie, ile mamy wolnej pamięci dyskowej i RAM, a także transfer wysyłania i pobierania.

Interaktywne powiadomienia

Jeżeli jesteśmy przy Centrum Powiadomień warto wspomnieć o interaktywnych powiadomieniach. Na iOS 7 po przesunięciu Tweeta byliśmy przenoszeni do aplikacji. W nowej odsłonie iOS możemy odpowiedzieć na Tweeta będąc w innej aplikacji, niż ta potrzebna. Po przesunięciu lekko w dól powiadomienia pojawi się klawiatura i będziemy mogli wklepać odpowiedni tekst. Działa to również z iMessage, Facebookiem i Kalendarzem.

Jest to jedna z najlepszych funkcji, które Apple dodało. Wreszcie nie musimy uruchamiać aplikacji, aby odpowiedzieć na wiadomość, itp.

Quicktype

Klaw (1)

iOS w pewnej kwestii był daleko za Androidem, mam na myśli alternatywne klawiatury. Tym razem Apple postanowiło dodać dla nich wsparcie. W iOS ma do czynienia z Quicktype, nie mam tutaj na myśli przewidywania tylko tych słów, które kończymy już wprowadzać. Funkcja dodaje odpowiednie słowa wyłapując je z kontekstu pisanej przez nas wiadomości. Każde słowo pojawi się nad klawiaturą.

Mało tego Apple obiecuje, że iOS nauczy się najbardziej wykorzystywanych przez nas słów, przewidywać je z kontekstu i wiele więcej. Oczywiście na to wszystko potrzeba czasu.

iCloud

iCloud Drive to kolejna nowość w systemie iOS. Teraz jest to skonfigurowane z plikami tekstowymi w chmurze Apple. Dzięki temu mamy dostep do każdego pliku tesktowego, jaki tam zapiszemy. iCloud Drive pozwala nam na rozpoczęcie pisania tekstu na jednym urządzeniu, a skończeniu na kolejnym. Zaletą iCloud Drive jest to, że chmura działa z wszystkimi aplikacjami w iCloud.

Chmura rodzinna

chmura

 

Macie rodzinę i wszyscy korzystacie z iOS ? Ta funkcja wam się przyda.

Do jednego konta dla App Store możemy przypisać maksymalnie 6 osób. Dzieki temu możemy się dzielić wszystkimi pobranymi rzeczami z App Store lub iTunes Store. Działanie jest proste, jedna osoba coś kupuje, a reszta też może tego używać bez potrzeby ponownego uiszczania odpowiednich kwot za grę, program, czy albumy z muzyką. Niestety jest tutaj kontrola rodzicielska.

Mail

Aplikacja ta doczekała się wielu zmian. Terraz możemy używać gestów do oflagowania i usunięcia wiadomości. Po przesunięciu po wiadomości pojawi nam się parę możliwości do wyboru. Przesuwając od prawej do lewej usuniemy wiadomość. Są także inne gesty, które służą do reszty funkcji aplikacji mailowej.

Safari

Fabryczna przeglądarka internetowa również zyskała parę nowości. Teraz możemy korzystać z DuckDuckGo, jako wyszukiwarki. Możemy przeglądać otwarte karty z „lotu ptaka”. DuckDuckGo pozwala użytkownikowi wyszukiwać informacje bez śledzenia użytkownika.

Wiadomości

Wiado

iMessage to kolejna część oprogramowania gdzie ujrzymy wiele zmian. Większość skupia się na rozmowach grupowych. Możemy teraz wyciszyć całą grupę lub jedną osobę, z którą prowadzimy rozmowę. Dostępne są nawet rozmowy głosowe, które można mogą być usunięte zaraz po przesłuchaniu ich. Takie wiadomości możemy przechowywać dowolną ilość czasu, wszystko zależy do tego, jaki okres czasu wybierzemy w ustawieniach.

Aparat

Aplikacja aparatu także doczekała się paru nowości i poprawionych, obecnych funkcji. Teraz możemy nagrać po klatkowy materiał wideo i ustawić samowyzwalacz. Wcześniejsze urządzenia dostały również tryb zdjęć seryjnych, które wcześniej dostępny był jedynie na modelu 5S.

Zdjęcia

zdj (1)

A co z wykonanymi przez Nas zdjęciami ? Terazm zostają one od razu zapisane w chmurze i mamy do nich dostęp na każdym urządzeniu z iOS. Możemy je nawet edytować od razu po ich wykonaniu.

Siri

Teraz Siri może rozpoznawać piosenki, których słuchamy. To dzięki integracji z Shazam. Asystentka głosowa nie tylko rozpozna to, czego słuchamy ale zaproponuje nam pobranie piosenki. Dodatkowo Apple wprowadziło 22 nowe języki dla ich asystentki głosowej.

App Store

Idąc z duchem czasu Apple dodało nowe funkcje do App Store. Pojawiły się materiały wideo prezentujące gry, oczywiście zrzuty ekranowe nie zniknęły. Co ciekawe dodano również paczki z programami, dzięki nim możemy taniej kupić interesujące nas aplikacje. Możliwe, że będzie nawet możliwość testów aplikacji, jeżeli deweloperzy wydadzą na to zgodę.

Nowe narzędzia deweloperskie

Osobiście nie piszę nic na iOS, ale nie mogłem pominąć tego aspektu. Jak widzicie iOS 8 dodaje wiele nowości, które w dużej mierze bazują na poprzedniej odsłonie systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych z nadgryzionym jabłuszkiem. Mamy tutaj wiele nowości takich, jak:

  • Rozszerzenia
  • Alternatywne klawiatury
  • Dostęp do Touch ID
  • Healthkit
  • Homekit
  • Możliwość płacenia BitCoinami
  • Swift
  • Metal

To co macie powyżej to jedynie wierzchołek góry lodowej. Dopiero za jakiś czas odczujemy zmiany w kolejnej odsłonie iOS.

Mając iOS 7 powinienem aktualizować do iOS 8?

Szczerze powiedziawszy, użytkownicy chcący zaktualizować swoje urządzenia dużo nie stracą zostając na iOS 7. Wizualnie to te same systemy. Pewnie pomyślicie, po co mi aktualizacja, racja ?

Powinniśmy wziąć pod uwagę wydajność, czyli codzienne użytkowanie systemu. Niektórzy użytkownicy, w szczególności starszych urządzeń twierdzą, że nowy iOS je spowalnia. Niestety tak jest, system ma większe wymagania względem starszych urządzeń i możecie mieć problemy z codziennym korzystaniem. Najbardziej narażone na to są iPhone 4S i iPad 2, co jest widoczne. Na iPadzie 3 nie jest źle, choć kolejne wersje iOS 8 pewnie go spowolnią. Jeżeli posiadacie, któreś z wymienionych urządzeń zastanówcie się dwa razy przed aktualizacją. Chcecie nowe funkcje, ale wolniejszą pracę ? Czy na odwrót ?

Jeżeli znajomy ma to samo urządzenie warto sprawdzić najpierw na innym, jak to będzie wyglądało. Żeby nie okazało się, że nasze urządzenie straci swój urok. Spowolnienie pracy na nowym systemie może być większe, niż zakładamy przed aktualizacją.

Pamiętajcie, że na ten moment nie można wrócić z iOS 8 do poprzedniej wersji. Apple przestało wspierać iOS 7, jeżeli chodzi o ponowną instalację tej wersji oprogramowania układowego. Jeżeli zdecydujecie się na aktualizację nie będzie powrotu, więc zastanówcie się co robicie, żeby potem nie pluć sobie w brodę.

Podsumowanie

Czy na pewno powinniście aktualizować wasze urządzenia ? Do przemyślenia mamy 3 kwestie, wygląd systemu, wydajność i funkcje. iOS 8 od 7 wyglądem się nie różni, więc jeden problem mamy z głowy. Nowa odsłona iOS w tej kwestii pozostaje niezmieniona, zamiast wyglądu skupiono się tutaj na nowych funkcjach. Jeżeli o nie chodzi są one dobrze przemyślane, a przede wszystkim przydatne. Nie są wrzucone na siłę. Jedyna sprawa, która nie pozwoli Wam przeprowadzić aktualizacji to wydajność systemu na starszych urządzeniach. Jeżeli macie jedno z 3 wymienionych przeze mnie urządzeń warto się zastanowić, aby potem nie mieć wyrzutów sumienia i nie rzucać słowami na k. itp. Jeżeli skupiacie się na rodzinie, czy zdrowiu warto dać szansę iOS 8, w innym przypadku odpuściłbym tę wersję oprogramowania Apple. W końcu można powiedzieć, że to iOS 7 z dodatkowymi funkcjami, które już dawno powinny się pojawić.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek