Krzysiek Borek19.02.2016
Procesor Apple A9 w iPhone 5se, a A9X w iPadzie Air 3

Choć mają zostać wycenione jako produkty średniej klasy, to najnowszy iPhone i iPad będą miały układy scalone najnowszej generacji tak samo, jak sztandarowe modele producenta.

Bloomberg dotarł do informacji mówiących o wyposażeniu modelu 5se w 64 – bitowy układ scalony A9, podczas gdy trzecia generacja iPada Air otrzyma A9X, który obecnie zastosowano w modelu Pro.

Zrzut ekranu 2016-02-16 o 17.53.56

Jeżeli informacja się potwierdzi, to wychodzi na to, że 4 – calowy model będzie wydajniejszy od iPhone’a 6. Warto wspomnieć, że obecna cena szóstki wynosi około 2000 zł (na portalach aukcyjnych), a za tę kwotę otrzymujemy układ scalony A8 i 1GB pamięci operacyjnej.

A9, która siedzi w obydwu wariantach modelu 6s ma 2GB RAM-u, który pozwala na dłuższe działanie aplikacji w tle. Warto również wspomnieć, że najnowszy (obecnie) układ scalony w teście wydajności operacji wielowątkowych jest o 50% wydajniejszy od poprzednika (A8), a o 60% w operacjach jednowątkowych.

Oprócz jednostki obliczeniowej dostępny jest koprocesor M9, który pozwala na zbieranie danych związanych z aktywnością fizyczną użytkownika. Poza tym jest również odpowiedzialny za ciągłe działanie komendy głosowej „Hey Siri”, która pozwala na wydawanie komend głosowych bez dotykania telefonu.

Jeżeli w 4 – calowym modelu pojawi się najnowszy układ scalony, to nie wiadomo jak Apple go wyceni. Początkowe doniesienia mówiły o cenie niższej od 500$ (1970 zł bez podatku/cła) i obniżeniu ceny szóstki do 549$ (2165 bez podatku/cła).

Warto również przyjrzeć się układowi scalonemu A9X, ma dwa rdzenie i 12 rdzeniowy układ graficzny. Tak wykonany SoC zdecydowanie przewyższa A9 pod względem możliwości graficznych, dodatkowo ma 4GB pamięci operacyjnej, więc to dwa razy więcej niż w iPhonie 6s i iPadzie Air 2gen. Wydajność wspierana jest również dzięki nowemu kontrolerowi pamięci wewnętrznej, który znacznie poprawia prędkość odczytu i zapisu danych.

Według ostatnich doniesień debiut iPhone’a 5se i iPada Air trzeciej generacji powinien odbyć się 15 marca bieżącego roku podczas spotkania prasowego. 3 dni później powinna rozpocząć się ich oficjalna sprzedaż.

Źródło: appleinsider.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek
 • Bart

  1. Czy aby napewno A9x posiada 2GB RAM? :/ Czy te kosci sa w procesorze czy osobno na pl. gl.?

  2. Na A9x nie ma co liczyc w Air 3 – dopiero co pojawil sie iPad Pro – za duza konkurencja.

  Wogole to juz za duzo kombinacji Apple ktora za duzo produktow wciska az mozna sie zamotac – do tego dochodza ceny poprzednich generacji sprzetu ktore Apple sprzedaje (np. nadal sprzedaje iMac z 2013 itp.)

  • krzysiekb92

   1. A9x ma 4GB RAM, A9 ma połowę, choć może pojawić się A9X z 2GB RAMu.

   2. Czas pokaże, co wymyślą, ale skoro wiele przecieków mówi o Air 3, jako mniejszym Pro to wszystko by się zgadzało.

   Weź pod uwagę, że nie każdego stać na najnowszy sprzęt, więc może dlatego decydują się na sprzedaż 3 letniego już sprzętu. Poza tym, powoli zaczyna się robić fragmentacja w iPhone i iPad (co raz więcej wariantów).

   • Bart

    Fragmentacja iPhone iPad? Znaczy sie iOS? Wydawany jest w roznych opoznieniach?

    Wogole jakikolwiek inny sprzet Apple ma update w innym czasie?

    • krzysiekb92

     Nie to mam na myśli, a wiele modeli iPada, iPoda i iPhone, które nadal są w sprzedaży. Każdy z nich w tym samym momencie otrzymuje aktualizacje. Fragmentacja nie musi się odnosić jedynie do procentowego udziału danej wersji oprogramowania układowego.