Krzysiek Borek09.10.2014
Przegląd alternatywnych klawiatur dla iOS 8

Jedną z najbardziej intrygujących funkcji iOS 8 jest wsparcie dla klawiatur third party. Android ma tę funkcję od dłuższego czasu, a Apple dopiero teraz postanowiło ją dodać do oprogramowania urządzeń mobilnych. Jedną z ciekawszych klawiatur jest Swype, dzięki niej możemy wklepywać tekst bez potrzeby naciskania liter.

To nie jedyna dostępna w App Store klawiatura dla iOS, jest ich wiele. Większość z nich niestety nie posiada wsparcia dla języka polskiego, ale z czasem sytuacja ulegnie zmianie. Kolejną sprawą jest nie do końca znane nam działanie klawiatur, niektóre z nich potrzebują większości naszych danych, przechowywanych w urządzeniu.

Konfiguracja

Pewnie słyszeliście o alternatywnych klawiaturach dla iOS. Każda z nich ma dedykowaną aplikację, dzięki której będziemy mogli skonfigurować zainstalowaną przez nas klawiaturę. Pobraliśmy klawiaturę z App Store i co dalej ?

Niestety nie włączymy klawiatury przy pomocy dedykowanej aplikacji, choć tak było dużo szybciej. Aplikacja jedynie pokazuje nam, jak to zrobić.

Klaw

Aby działała, jak należy musimy jeszcze włączyć pełen dostęp.

Do czego służą dedykowane aplikacje, skoro nie możemy z ich poziomu aktywować klawiatury ? Zazwyczaj zawierają one szereg ustawień do wyboru, jak i wybór motywu. W niektórych jest nawet miejsce dedykowane na testy klawiatury.

Czym jest pełen dostęp?

kl1

Większość klawiatur innych firm wymaga uruchomienia pełnego dostępu. Robimy to w następujący sposób : będąc w menu, gdzie dodaliśmy klawiaturę klikamy na nią i przesuwamy suwak. Pojawi się komunikat ostrzegawczy, po czym uruchamiamy pełen dostęp.

Bez uruchomienia pełnego dostępu nie będziemy mieli dostępu do wszystkich funkcji. Przykładem może być klawiatura PopKey, zamiast wyświetlać GIFy, będzie wyświetlać emotki. SwiftKey z wyłączonym pełnym dostępem nie pozwoli na autokorektę i inne funkcje.

Użytkowanie klawiatur innych firm

Jesteśmy już po konfiguracji wybranej przez Nas klawiatury, więc teraz można rozpocząć pracę. Uruchamiamy np. notatnik, po czym wywołujemy klawiaturę, a następne przyciskamy globus. Po przytrzymaniu globusa pojawi się lista dostępnych klawiatur. Wybieramy jedną z nich, aby ją uruchomić.

Tutaj pojawia się kolejna kwestia, jak przełączać się pomiędzy wieloma klawiaturami innych firm? Apple w swoich wymaganiach zawarło odpowiednią klauzulę, aby każda z klawiatur była uruchomiona w charakterystyczny sposób.

W rezultacie przełączanie się pomiędzy nimi jest problematyczne:

  • Fleksy: naciskamy i przytrzymujemy globus
  • PopKey: naciskamy globus
  • SwiftKey: naciskamy globus
  • TextExpander: stukamy w ikonkę uśmiechu
  • Swype: naciskamy i przytrzymujemy ikonę Swype, po czym przesuwamy palcem po globusie

Im więcej mamy klawiatur, tym ciężej będzie nam się przełączać pomiędzy nimi. W końcu każda uruchamia się w inny sposób. Nie tylko metoda może być inna, ale także umiejscowienie odpowiedniego przycisku.

Jak Apple może je ulepszyć?

To dopiero początek dla tego typu klawiatur. Osobiście korzystam jedynie z systemowej, ale nic nie stało na przeszkodzie, aby wypróbować coś innego.

Po pierwsze, należy zmienić mechanizm odpowiedzialny za przełączanie się między klawiaturami, aby działało to płynniej. Gigant z Cupertino powienien dać deweloperom dostęp do tego mechanizmu. Mechanizm powinien zawierać nazwę, ikonę i miejsce przycisku, gdyby było to dostępne byłoby dużo łatwiej.

Druga sprawa to funkcje, Apple powinno dostarczać je fabrycznie. Niestety autokorekta i inne funkcje muszą być pisane od nowa przez deweloperów, pracujących nad klawiaturami. Przez to działanie klawiatur innych firm różni się od działania systemowej. Można to osiągnąć, dzięki aplikacji która brałaby za przykład systemową i dodawała funkcje alternatywnej.

Chciałbym również zobaczyć lepszą ochronę prywatności. Nie chcę, aby jakiekolwiek dane magazynowane na urządzeniu szły do Apple, czy twórców klawiatur. Obecnie możemy jedynie wyrazić zgodę lub nie na zbiór tychże danych. Jeżeli się na to nie zgodzimy zainstalowana przez nas klawiatura traci na funkcjonalności.

Moje rekomendacje: Pozwoliłem sobie podzielić je na dwie grupy. Jedną z nich są klawiatury zamienne,a drugą narzędziowe. Według mnie pierwsza grupa to klawiatury, które zmieniają doświadczenie wprowadzania tesktu na urządzeniu mobilnym. W tej grupie na pewno znajdzie się SwiftKey, Fleksy i Swype.

Druga grupa to klawiatury, które mają więcej funkcji, niż systemowa i alternatywne. Może to być np. dodawanie GIFów zamiast tekstów.

Postanowiłem podzielić je na dwie grupy, aby rozpocząć wybór od klawiatury systemowej. Dalej wybór padnie na jedną lub dwie klawiatury narzędziowe. Oczywiście nie musicie pobierać wszystkich klawiatur i dodawać ich do systemu, najlepiej wybrać tylko te, z których na pewno będziecie korzystać.

Konfiguracje, które wybrałem, wyglądają następująco:

1. Klawiatura systemowa – emoji, PopKey
2. Klawiatura systemowa – Swype, TextExpander

Trudno znaleźć dobrą klawiaturę, która zastąpi systemową. Obecnie Apple ją poprawiło i wprowadzanie tekstu jest szybsze. Jeżeli potrzebujecie alternatywy najlepszym wyborem będzie Swype. Jest to obecnie najlepsza alternatywna klawiatura w App Store. Kolejnymi, interesującymi klawiaturami są Fleksy i Minuum. Dziwnie się czułem, gdy z nich korzystałem, choć to kwestia gustu.

W zamyśle alternatywne klawiatury mają nam pomóc w szybszym wpisywaniu tekstu, ale nie do końca. Każda z osobna różni się od konkurencyjnej. Oczywiście każdy użytkownik potrzebuje czasu, aby zaaklimatyzować się z nową klawiaturą. Obecnie nie działają one wszędzie i z tym jest największy problem, więc przyzwyczajając się do jednej i przełączając na systemową, możemy być zdenerwowani.

SwiftKey

SwiftKey.onetech.pl

Poświęcę dłuższą chwilę na opisanie SwiftKey, w końcu na systemie Android jest ona od dłuższego czasu i posiada wiele ciekawych funkcji.

Osobiście nie ufam tej klawiaturze, mam na to wytłumaczenie:

  • Darmowość, producenci głównie zarabiają na motywach i dodatkowych funkcjach poprzez płatności wewnątrz aplikacji. Przynajmniej na ten moment nie znajdziemy tego w iOS. Pojawił się temat dodania reklam do aplikacji, choć nie pozwala na to App Store.
  • Bez włączenia pełnego dostępu nie mamy nawet po co jej używać

„Pomaga” w rozpoznaniu stylu pisania poprzez dodanie konta z Facebooka i Google+

PopKey

PopKey.onetech.pl

Bardziej do gustu przypadł mi PopKey. Klawiatura posiada dużą bazę animowanych plików GIF. Według mnie są to rozszerzone emotki. Niestety i ta klawiatura posiada wadę, musiałem się zalogować i podać nr. telefonu, aby móc z niej korzystać. Rejestracja jest potrzebna, jeżeli chcemy dodawać własne GIFy. Podanie nr. telefonu to szybsza możliwość rejestracji, na numer dostaniemy kod aktywacyjny.

Riffsy

GIF.onetech.pl

Podobną metodą wprowadzania tekstu może być Riffsy, choć jest ona gorsza od PopKey’a. Obrazki nie są odpowiednio posegregowane. Obydwie potrzebują pełnego dostępu do działania. W tym przypadku mnie to nie boli, w końcu co ktoś może wyciągnąć z animowanego pliku ?

TextExpander

TextExpander3.onetech.pl

TextExpander to kolejna klawiatura, która mi się spodobała, pomimo że jest płatna. Osobiście nie poleciłbym jej, jako zastępstwa dla klawiatury systemowej. Nie zapewnia ona przewidywania wprowadzanego tekstu. Oczywiście jest to kolejne rozwiązanie wymagające pełnego dostępu, abyśmy cieszyli się wszystkimi funkcjami klawiatury.

Przed alternatywnymi klawiaturami dla iOS jeszcze długa droga do ideału,choć to dopiero początek. Z biegiem czasu będą one co raz lepsze i być może, któraś z nich na dłużej zamieni systemową klawiaturę, której na ten moment nie odpuszczę. Obecnie są one opcjnonalne, więc możemy je zainstalować na próbę, jeżeli nie będą nam odpowiadać szybko je odinstalujemy. Bardzo spodobało mi się podejście Apple do kolejnej wersji iOS, dzięki której dodano wsparcie dla akternatywnych klawiatur.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek