Michał06.10.2014
Router FRITZ!Box 7490 – recenzja

FRITZ!Box 7490 to router niemieckiej firmy AVM, który kilka miesięcy temu trafił na polski rynek. Jestem w jego posiadaniu od ponad dwóch tygodni i poniżej chciałbym się podzielić z Wami informacjami na temat tego właśnie routera.

Wewnątrz pudełka oprócz samego routera znajdziemy: skróconą instrukcję obsługi dostępną w języku polskim, zasilacz, kabel sieciowy, kabel „Y” DSL/telefoniczny, adapter DSL, adapter telefoniczny.

1

Kształt FRITZ!Box 7490 jest dość futurystyczny. Z przodu routera umieszczono diody informujące o statusie pracy urządzenia. Są to odpowiednio: Power/DSL, Internet, Fixed Line, WLAN i jako ostatnia jest dioda Info.

3

W górnej części routera oprócz otworów wentylacyjnych umieszczono także dwa okrągłe przyciski: DECT i WLAN WPS i dwie „płetwy”, które są antenami routera.

4

Z lewej strony routera znajdziemy port USB 3.0.

5

Tył FRITZ!Box 7490 to: gniazdo zasilania, port USB 3.0, cztery gniazda LAN, trzy gniazda telefoniczne i jedno gniazdo DSL/TEL.

6

Specyfikacja urządzenia wygląda następująco:

 • Wbudowane modemy ADSL2+ i VDSL2 z technologią vectoringu
 • Port WAN Gigabit Ethernet dla połączeń z zewnętrznym modemem kablowym
 • Wysoka wydajność routingu nawet do obsługi szybkich łącz światłowodowych
 • Podwójna i symultaniczna sieć bezprzewodowa AC (z prędkością do 1300 Mbit/s w paśmie 5 GHz) + N (z prędkością do 450 Mbit/s w paśmie 2.4 GHz)
 • 4 gigabitowe porty LAN do podłączenia komputera, konsoli do gier, itp.
 • 2 porty USB 2.0 i 3.0 do podłączenia drukarek, dysków wymiennych, itp.
 • System telefoniczny dla telefonii analogowej, IP oraz ISDN z funkcją faksu i automatycznej sekretarki
 • Stacja bazowa DECT obsługująca do 6 telefonów bezprzewodowych
 • Media serwer dla całej sieci domowej
 • Funkcje NAS (FTP, SMB, UPnP AV)
 • Oprogramowanie Fritz!OS 6.03 lub wyższe
 • Polskie menu
 • Rozbudowana kontrola rodzicielska
 • Bezpieczny hotspot dla gości
 • Prosta konfiguracja przez interfejs przeglądarki
 • Liczne funkcje aplikacji FRITZ!Apps

2

Firma firma AVM wprowadzając na rynek model FRITZ!Box 7490 naprawdę bardzo wysoko podniosła poprzeczkę jeśli chodzi o routery domowe. Opisywany przeze mnie model posiada wbudowane modemy ADSL2+ i VDSL2, dzięki czemu bez problemu mogą go używać takie osoby jak ja korzystające z usług Orange, czyli mające w domu Neostradę.

Sieć bezprzewodowa

Z myślą o połączeniach bezprzewodowych w routerze został wdrożony najszybszy standard bezprzewodowego AC. Trzy niezależne strumienie danych bezprzewodowych sieci WLAN zapewniają bardzo wysoki transfer nawet przy dużych odległościach. Oprócz bezprzewodowego AC z 1300 Mbit/s (działającego w paśmie 5 GHz), w tym samym czasie możemy używać także sieci bezprzewodowej N z 450 Mbit/s (operującej w paśmie 2,4 GHz).

Telefon i jakość połączeń

tel

Nowy FRITZ!Box zapewnia najwyższą jakość połączeń telefonicznych w standardzie HD. Router obsługuje wszystkie rodzaje połączeń z telefonami (analogowymi, DECT, IP, ISDN). Na routerze można skonfigurować także maksymalnie pięć automatycznych sekretarek dla których można ustawić osobne godziny aktywności. Wszelkie odebrane wiadomości odsłuchujemy bezpośrednio w panelu sterowania. Router posiada także bardzo fajną opcję “nie przeszkadzać”, która zapewnia, że nasz sen nie zostanie przerwany dzwonkiem telefonu.

System FRITZ!OS

OS

System FRITZ!OS to bardzo rozbudowany system operacyjny, dzięki czemu FRITZ!Box jest idealnym centrum do zarządzania aplikacjami dla Smart Home. Należą do nich między innymi: serwer mediów do przechowywania plików muzycznych, zdjęć, czy filmów.

FRITZ!OS oferuje również liczne funkcje pomocnicze, takie jak synchronizację kontaktów, funkcję „Wake on LAN” do zdalnego włączania komputerów przez internet, czy wykonywanie rozmów telefonicznych przez smartfony za pośrednictwem Wi-Fi.

Bezpieczeństwo i ochrona dla najbliższych – kontrola rodzicielska

„Kontrola rodzicielka” to świetna opcja za pomocą której można łatwo określić, jak długo i w jakich godzinach, dzieci mogą korzystać z internetu. Za pomocą tej funkcji można także blokować określone witryny lub po prostu zdefiniować listę dozwolonych stron. Interfejs użytkownika wyświetla także informacje o tym, ile czasu każdy użytkownik spędził w sieci. Opcja ta ucieszy i przyda się szczególnie rodzinom.

Panel sterowania i konfiguracja

Kolejną ważną sprawą o której trzeba wspomnieć jest panel sterowania i sama konfiguracja routera. Tutaj zostałem bardzo miło zaskoczony bowiem cały panel dostępny jest w naszym języku polskim. Jeśli chodzi o konfigurację FRITZ!Box 7490, to jest to czysta przyjemność.

3
konf

Po podłączeniu routera do prądu i wpisaniu podstawowych danych, czyli loginu i hasła, router wykonał za mnie całą konfiguracje automatycznie i był gotowy do działania już po 3 minutach.

Dostęp do internetu dla gości

Następną funkcją, która mi się bardzo spodobała jest możliwość udostępnienia internetu gościom, zarówno za pomocą sieci radiowej, jak i stacjonarnej. Taka funkcjonalność umożliwia dostęp do internetu osobom nas odwiedzającym, z zachowaniem ochrony sieci przed niepowołanym dostępem.

tryb ECO

eco

Funkcja Eco Mode routera FRITZ!Box automatycznie zapewnia, że zużywana jest tylko absolutnie niezbędna ilość energii elektrycznej. Moc sygnału DECT czy bezprzewodowej sieci WLAN jest indywidualnie dostosowywana do aktualnych wymagań, a w razie potrzeby redukowana. Sieć WLAN może być opcjonalnie włączana i wyłączana za pomocą funkcji trybu nocnego lub przez naciśnięcie przycisku na obudowie routera.

Podsumowanie

FRITZ!Box 7490 to naprawdę świetny router, posiadający masę znakomitych funkcji, które świetnie sprawdzą się w warunkach domowych.

Po ponad dwóch tygodniach z routerem jestem wręcz zachwycony jego pracą i osiągami. Do tej pory miałem do czynienia z LiveBoxem 3, który co chwilę się zawieszał i zrywał mi połączenie. W przypadku FRITZ!Box 7490 taka sytuacja ani razu nie miała miejsca. Z czystym sumieniem mogę polecić go wszystkim osobom, które szukają niezawodnego, mającego znakomite osiągi i prostego w obsłudze routera.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.
@michal_rz