Krzysiek Borek13.09.2014
Samsung Galaxy S5 – recenzja

Przygodę z serią Galaxy, rozpocząłem od użytkowania pierwszej generacji Galaxy S. Na przestrzeni lat lider rynku urządzeń mobilnych aktualizował jedną z najbardziej rozpoznawalnych rodzin, korzystających z systemu operacyjnego Google Android. Każda kolejna generacja wprowadzała coś nowego, a jak jest z Galaxy S5?

Nie miałem możliwości korzystać z Galaxy S4, ale po przyjrzeniu się egzemplarzowi kolegi i kolejnej generacji urządzenia Samsunga mam wrażenie, że Galaxy S5, powinien nazywać się S4 Plus. No może poza aktualizacją sprzętową, nowym oprogramowaniem i nowymi dodatkami w postaci pulsometru i czytnika linii papilarnych. Jeżeli potrzebujecie czegoś mniejszego, możecie zapoznać się z Galaxy S5 mini, choć to nie on jest bohaterem recenzji. Mniejszy wariant wygląda zupełnie tak samo , jak pierwowzór, jednakże specyfikacją nie nawiązuje do większego brata.

Wygląd i wykonanie

SG2

Lider rynku urządzeń mobilnych nie musiał szukać daleko, postanowiono wziąć za bazę Galaxy S4 i nieco zmienić wygląd. Bryła omawianego urządzenia wygląda tak samo , jak poprzednia generacja smartfonu Samsunga. Różnica jest widoczna w pokrywie baterii. Wykonana jest z plastiku, który w dotyku wydaje się być gumowy (przynajmniej takie mam odczucia, dotykając go).

SG3

Dzięki takiej fakturze pokrywa baterii, nie zbiera ona odcisków palców. Urządzenie jest dostępne w paru wariantach kolorystycznych.

Przód urządzenia to wyświetlacz Super AMOLED o rozdzielczości Full HD i 5,1” przekątnej. Nad wyświetlaczem znajduje się logo producenta, przednia kamerka do wideo-rozmów.

SG1

Pod wyświetlaczem znajdują się trzy przyciski funkcyjne, są nimi Home, wstecz i przycisk wielozadaniowości. W przycisku Home ulokowany jest również czytnik linii papilarnych. N górze urządzenia mamy 3,5mm gniazdo słuchawkowe, mikrofon i port podczerwieni. Z prawej strony jest przycisk zasilania i blokady urządzenia, a po lewej stronie znalazł się przycisk regulacji głośności, (do, czego nie mogę się przyzwyczaić). Na dole mamy także dobrze znany z Galaxy Note 3 port USB 3.0, Który jest kompatybilny z kablem microUSB, choć tutaj Samsung powinien pójść krok dalej i dodać kabel USB 3.0.

Po zdjęciu pokrywy baterii mamy dostęp do baterii, którą możemy wymienić, a nad nią znajduje się port kart microSIM i microSD. Galaxy S5 posiada certyfikację IP67, więc jest on wodoszczelny i kurzoodporny. Oznacza to, że można zanurzyć urządzenie na 1 metr głębokości na 30 minut.

SG6

Oprogramowanie

Galaxy S5 wyposażony jest w system operacyjny Android 4.4 Z nakładką graficzną Touchwiz, której nadal daleko do ideału. Swoją drogą, nie wiem , co Samsung do niej dodał, że zabiera 1GB pamięci RAM z urządzenia, po uruchomieniu paru aplikacji jest jeszcze ok, ale czasem widać wolniejsze działanie interfejsu. Samsung zmienił oprogramowanie diametralnie w paru aspektach, na początku trudno było stworzyć folder z wieloma aplikacjami, powinno to wyglądać tak , jak wszędzie, czyli poprzez przeciągnięcie i upuszczenie aplikacji na kolejną, w wyniku, czego powstanie folder.

SG7

Po przesunięciu paska statusu w dół zyskujemy dostęp do Szybkich ustawień. Na samej górze mamy skróty do uruchamiania Wi-Fi i innych opcji. Nieco niżej ulokowany jest przycisk szybkiego połączenia i S Szukacz, pod tymi „przyciskami” pojawiają się powiadomienia z zainstalowanych aplikacji. Przesuwając w lewo do oporu, pojawi się Moje Czasopismo, które najpierw pojawiło się w Galaxy Note 3.

Ustawienia także doczekały się zmian w wyglądzie, na modłę Touchwiza. Jednakże moim skromnym zdaniem są one teraz mniej intuicyjne, niż wcześniej. Przyzwyczajony jestem do bardziej klasycznego wyglądu tej aplikacji. Teraz są tam okrągłe ikony, po kliknięciu na nie, dopiero mamy dostęp do klasycznego wyglądu ustawień.

Co znajdziemy w oprogramowaniu?

Zacznijmy od trybu dziecięcego. Musimy go dodatkowo pobrać (58MB), w nim dzieci mają dostęp do wybranych przez Nas aplikacji i aparatu. Do reszty aplikacji nasze pociechy nie będą miały dostępu, jedynie do tych, które sami wybierzemy. Interfejs tego trybu nie przemówi do starszych dzieci, ale młodsze się w, nim odnajdą, czego przykładem może być mój siostrzeniec. Szczególnie spodobał mu się dyktafon, choć myślał, że to gra. Jeżeli macie dziecko ten tryb okaże się przydatny, jeżeli nie wcale nie musicie go pobierać, więc pozostanie tylko ciekawostką.

In2

Jeżeli jesteście fanami skrótów, przyda Wam się przybornik. W, nim znajdziecie skróty do wybranych aplikacji, oczywiście możecie go konfigurować, aby wybrać interesujące was aplikacje. Jest to „latający” po interfejsie okrąg, ze skrótami.

Samsung postanowił dodać do oprogramowania tryb bardzo niskiego zużycia energii. Tryb ten będzie przydatny dla podróżujących, w momencie, gdy nie mają dostępu do ładowarki. Po uruchomieniu nasze urządzenie z kolorowego, przeistacza się w bardziej przyziemne (czarno-szare). Zmienia się liczba aplikacji i metod łączności, oczywiście nadal możemy wykonywać połączenia wychodzące. Mając 10% baterii i uruchamiając ten tryb bateria wg Producenta powinna wystarczyć na 1 dzień pracy.

In1

Kolejną nowością jest przyspieszenie pobierania, po uruchomieniu tej opcji Wi-Fi współpracuje z siecią komórkową, w rezultacie będziemy w stanie szybciej pobrać interesujące Nas treści, programy, czy grę. To jedna z funkcji, z której mało, kto będzie korzystał, ale ważne, że istnieje.

Ostatnią nowością w oprogramowaniu jest S Health, aplikacja monitorująca naszą aktywność fizyczna. Aplikacja posiada również widżet, dzięki któremu nie musimy jej ciągle uruchamiać. Widżet, który od razu na głównym pulpicie podaje nam informacje o liczbie korków, jakie wykonaliśmy. Aplikacji daleko to np. Endomondo, która jest bardziej rozbudowana. Więcej informacji o tym, jak działa aplikacja z Gear Fit możecie przeczytać w jednej z moich, wcześniejszych recenzji.

Czytnik linii papilarnych

SG8

Po wyposażeniu iPhone’a 5S w Touch ID, Samsung nie pozostał dłużny konkurentowi i postanowił wyposażyć S5 w czytnik linii papilarnych. Urządzenie Samsunga może zarejestrować 3 odciski palców, które mogą posłużyć do odblokowania urządzenia, jak i płatności mobilnych i płatności za pośrednictwem PayPal.

Prawda jest taka, że czytnik nie do końca jest dokładny. Podczas testów konfigurowałem różne odciski palców do pewnego momentu było w porządku, potem nawet, gdy dobrze przeciągnąłem palcem po czytniku nie mógł odczytać odcisku palca. Musimy w taki sam sposób przeciągnąć palec po czytniku, aby został zarejestrowany. Kolejną sprawą jest to, że należy przeciągnąć palec po całej, aktywnej przestrzeni czytnika linii papilarnych. Ostatnim krokiem jest suchy palec, inaczej czytnik sobie nie poradzi z odczytem.

Pulsometr

Kolejną nowością w urządzeniu Samsunga jest pulsometr. Znajduje on się w tym samym miejscu, co dioda doświetlająca aparat główny. To jedna z funkcji, której nie używałbym, na co dzień. Zdarza mi się ćwiczyć, ale nie muszę, co chwila mierzyć swojego pulsu. Wszystko odbywało się w porządku do czasu, gdy biegałem na dworze.

Prawdopodobnie przez to , że mój palec był zbyt zimny pulsometr nie był w stanie określić uderzeń serca/sek. Samsung zarzeka się, że czytnik nie powinien zostać wykorzystywany w poważniejszych sytuacjach, związanych z naszym zdrowiem (w szczególności z sercem).

Aparat i kamera

SG4

Omawiane urządzenie wyposażone jest w 16MPx aparat główny, zdjęcia wykonane z trybie automatycznym cechują się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, w szczególności te wykonane w naturalnym świetle. Lider rynku urządzeń mobilnych dodał do aparatu czujnik ISOcell i dodatkowy procesor, dzięki temu poprawiła się, jakość zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych.

S1 S2 S3

Dzięki autofocusowi, możemy wykonać wiele zdjęć po sobie, choć ich, jakość jest daleka od ideału. Często będą one rozmyte, więc nie polecam wykonywania zdjęć w ten sposób. Piętą achillesową Samsunga były zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych, tym razem zaszła poprawa w tej kwestii. Są mniej rozmyte, ziarniste i ciemniejsze, niż na poprzedniej generacji smartfonu.

Materiały wideo możemy rejestrować w rozdzielczości Full HD i 4K. Są one dobrej, jakości i nie zauważyłem żadnych zwolnień animacji podczas ich odtwarzania. Nagrywając poruszające się obiekty, wszystkie ruchy są idealnie odwzorowane.

Oprogramowanie aparatu wyposażone jest w wiele różnych trybów, jak i efektów, które możemy nałożyć po wykonaniu zdjęć. Możemy wykonać zdjęcie nawet dwoma aparatami na raz i wyjdzie, jak jedno. Ciekawym trybem jest HDR w czasie rzeczywistym, dzięki trybowi możemy nadać HDR do zdjęcia jeszcze przed jego wykonaniem. Jest mniej trybów wykonywania zdjęć, niż wcześniej, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać więcej trybów i efektów.

Przy pracy z urządzeniem znalazłem jeden problem z aplikacją aparatu, podczas , gdy uruchamiamy ją z zablokowanego ekranu, nie ma dostępnych niektórych efektów i trybów i uruchomienie aplikacji zajmuje więcej czasu.

Wydajność: LTE, żywotność baterii, płynność działania

SG5

S5 to prawdziwy demon prędkości, wyposażony w 4 rdzeniowe SoC Snapdragon 801, 2GB pamięci RAM, pozwala to zarówno na płynne działanie systemu, na co dzień, jak i na pochwalenie się wynikami testów wydajnościowych urządzenia. Najbardziej wymagające gry będą działać bez wolnień animacji, nawigacja po interfejsie S5 jest przyjemna brak tutaj jakichkolwiek spowolnień animacji, aplikacje uruchamiają się od razu bez zbytniego opóźnienia.

Jeżeli chodzi o LTE, wszystko było w porządku. Obecnie korzystam z usług sieci Play i transfery dla pobierania oscylowały pomiędzy 15, a 20MB. Prędkość wysyłania również była wysoka.

Bateria o pojemności 2,800mAh, średnio radzi sobie z długim odtwarzaniem materiałów wideo na YouTube, ale w stanie czuwania w nocy było w porządku. Postanowiłem wykonać jeden test i włączyłem wideo, aby sprawdzić, kiedy urządzenie się wyłączy. S5 wytrzymała 15h i 18 minut do momentu wyłączenia się.

Jakość połączeń

13467686504_864488822e_o

Podczas jednej z rozmów, która trwała ponad godzinę rozmówcę słyszałem głośno i wyraźnie, nawet dźwięki w tle nie przeszkadzały Nam w prowadzeniu komfortowej rozmowy. Nie uświadczyłem żadnych zniekształceń i drugą osobę było słychać wyraźnie.

Jeżeli chodzi o tryb głośnomówiący to inna para kaloszy. Urządzenie umieściłem na wysokości bioder, niestety głośność spadła w przypadku obydwóch osób. Głos było słychać, jakby był w oddali.

Powinniście go kupić? (Podsumowanie)

Po 2 tygodniach z urządzeniem Samsunga mogę stwierdzić jedno, jest warte wydanych pieniędzy. Zmiany względem S4 są minimalne, ale pozwalają na przyjemniejsze korzystanie ze smartfonu Samsunga. Na pewno nie będziecie zawiedzeni, jakością wykonywanych, nim zdjęć, z wyświetlacza również będziecie zadowoleni, posiada bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Pomimo , że wykonany jest z plastiku, to jest on wodoszczelny, więc przyda się, jeżeli spędzamy czas aktywnie w wodzie na basenie, czy na plaży.

Jeżeli weźmiecie to wszystko pod uwagę, a, poza tym jesteście fanami urządzeń Samsunga popędźcie po niego do sklepu. Mało tego, jeżeli posiadacie któreś z urządzeń naręcznych lider rynku urządzeń mobilnych, S5 na pewno będzie z nimi współpracować.
Z drugiej strony odpuściłbym S5, jeżeli szukam urządzenia wykonanego z aluminium lub innego stopu. Sytuacja dotyczy również oprogramowania, jeżeli wolicie coś lżejszego i tańszego to odpuśćcie, to rozwiązanie.

Zalety:

 • żywotność baterii
 • wyświetlacz Super AMOLED
 • wydajność

Wady:

 • brak zmian w wyglądzie
 • niepotrzebny pulsometr
 • powolne uruchomienie braku ostrości tła

Podziękowania dla Samsung Polska za udostępnienie urządzenia do testów.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
 • Klez

  Lipa z pocztą prywatną nie można jej uwierzytelnić – dno :(

 • 2112

  Recenzja dlatego taka dobra bo szajsung zapłacił jak zwykle

  • Krzysiek Borek

   Samsung nic mi nie zapłacił za recenzję. Każda z nich jest obiektywna.

 • Andzia W

  jakkolwiek ten telefon nie był by dobry, do androida nigdy się nie przekonam.