Krzysiek Borek26.12.2014
Samsung Galaxy Tab S 10.5 – recenzja

Samsung nie osiada na laurach. Na początku byliśmy świadkami wprowadzenia serii Galaxy Tab, która zapoczątkowała istnienie Koreańczyków na rynku tabletów.

Wraz z nadejściem serii Note zaszły spore zmiany, seria Pro też jest tego przykładem. Pogubiliście się? Trzymajcie się mocno, ponieważ Koreańczycy pokazali kolejną serię tabletów – Galaxy Tab S.

Jak zwykle są dwa rozmiary, jeden z nich jest poręczny i staje w szranki z mniejszymi konkurentami. Model z 10,5” wyświetlaczem to konkurent iPada Air, Samsung wcześniej miał w swoim portfolio tablet z wyświetlaczem SuperAMOLED, był, nim – Galaxy Tab 7.7. Po długiej absencji Sammy postanowił przygotować kolejne urządzenie z tym typem wyświetlacza.

Co znajdziemy w pudełku?

W zestawie z tabletem znajdziemy ładowarkę, kabel USB do wymiany danych i ładowania urządzenia. To nie koniec, dostajemy także wszelkie dokumenty i instrukcje obsługi, no i rzecz jasna słuchawki douszne. Słuchawki, kabel i ładowarka są białe.

Wygląd

Wygl

Spoglądając na przód tabletu trudno zauważyć różnice w wyglądzie względem Taba Pro. Tab S jest dłuższy i szerszy, ale różnica tkwi w wadze (467g) i grubości (6.6 mm) urządzenia. Ciężko zauważyć różnice w rozmiarze, biorąc pod uwagę resztę stawki z tą samą przekątną wyświetlacza. Wygląd tabletu to nic nowego czerpie on garściami z Samsunga Galaxy S5. Znajdziemy tutaj pseudo aluminiową ramkę, tył wykonany z plastiku z małą ilością gumy. Całość nadal wykonana jest z plastiku i nie czuje, aby było to rozwiązanie typu „premium”, co zauważymy w iPadzie Air i Sony Xperia Z2 Tablet.

W przeciwieństwie do mniejszego brata, który nastawiony jest na pracę w pionie, większy najlepiej sprawdzi się w poziomie. Po bokach znajdziemy głośniki, port micro USB i czytnik kart micro SD. Natomiast na górze znajduje się port podczerwieni.

Nie zabrakło także czytnika linii papilarnych, który pojawił się w Galaxy S5. Niestety, dokładności i funkcje są daleko w tyle za rozwiązaniem Apple. Koniec, końców na tyle jest aparat główny z 8MPx matrycą i diodą doświetlającą.

Wyświetlacz

Wysw

Jest to największy wyświetlacz Super AMOLED w urządzeniu mobilnym, cechuje się wysoką rozdzielczością, którą mogliśmy zauważyć w tabletach z serii Pro. Rozdzielczość to jedna z jego zalet, a zaraz za nią są ostrość i wiele innych.

Wyświetlacz posiada 3, różne tryby wyświetlania. Każdy z nich się od siebie różni, wliczając w to reprodukcję kolorów. „Podstawowy” tryb wyświetlania zrobił na mnie dobre wrażenie, odwzorowanie kolorów jest lepsze, niż w Galaxy S5 i Note 3. Reprodukcja kolorów w obydwu smartfonach odbiega od normy. Temperatura kolorów jest bliska normie, co pokazuje, że tym razem Samsung odrobił pracę domowa. Wyświetlacz nie przestaje zadziwiać ma odpowiednie kąty widzenia i maksymalną jasność. Może przesadzam, ale czasem warto pochwalić przesycone kolory.

Oprogramowanie i funkcje

Zagłębiając się w nakładkę Touchwiz, która towarzyszy Androidowi w wersji 4.4.2 zauważymy nie wiele zmian w oprogramowaniu. Biorąc pod uwagę walory estetyczne rownież ich nie zauważycie, ale teraz interfejs jest bardziej czytelny. Pomimo tego znajdziemy wiele przydatnych funkcji w oprogramowaniu przygotowanym przez Koreańczyków.

Inter

Wiele okien: Tej funkcji najbardziej brakuje mi w iPadzie. Dzięki niej możemy uruchomić dwie aplikacje na podzielonym ekranie. Dotyczy to nie tylko aplikacji systemowych, ale też tych pobranych z Google Play Store. Przykładowo możemy uruchomić aplikację YouTube, a w oknie obok Gmail lub inne wedle uznania. Pozwala na to przyjemniejszą pracę z urządzeniem.

Dwa

Interesującą możliwością jest umieszczenie przez producenta skrótu do menedżera plików na pulpicie głównym, dzięki temu nie musimy wchodzić do siatki aplikacji. W nim możemy zarządzać plikami, znajdującymi się na tablecie.

Scr

Tak, jak w większości urządzeń z tym systemem również tutaj znajdziemy Centrum Powiadomień, które połączone jest ze skrótami ustawień. Naturalnie sprawdzimy tutaj powiadomienia z programów i postępy instalacji aplikacji. Wł./wył WiFi, usługi lokalizacji, tryb wielu okien i inne.

Skr

Wydajność

Wyd

Samsung znany jest z wyposażania swoich urządzeń w procesory Qualcomma i własne. Tym raz postawili na własną konstrukcję – Exynosa 5 Octa 5420. Jest to 4 rdzeniowy procesor, taktowany 1,9GHz z GPU Mali-T628 MP6. Procesor wspomagany jest przez 3GB pamięci RAM. Ogólnie system działa płynnie bez żadnych przygód, ale przy bardziej złożonych operacjach zaczyna zwalniać. Można to zauważyć korzystając z trybu wielu okien i SideSync.

W Tabie S użytkownik ma do dyspozycji 16GB pamięci, niestety prawie 5GB przeznaczone jest na system. Co nie zmienia faktu, że możemy dołożyć tutaj kartę micro SD.

At
GB
A

Łączność i przeglądanie internetu

Dzięki niesamowitemu wyświetlaczowi przeglądanie internetu to przyjemność. Wszystko wygląda bardzo dobrze, każda czcionka jest czytelna i urządzenie szybko łączy się z siecią WiFi (taki model otrzymałem do testów). Wato, zaznaczyć, że model z modemem LTE posiada funkcję połączenia sieci WiFi i LTE, aby przyśpieszyć pobieranie plików. Tablet Samsunga wyposażony jest w GPS z Glonass, Bluetooth 4.0, dwu zakresowe WiFi 802.11 a/b/g/n. Niestety, nie znajdziemy tutaj NFC i wyjścia HDMI.
Prz1

Multimedia

Nie spodziewajcie się fajerwerków. Wszystko nadal bazuje na sprawdzonych patentach z Touchwiz. Dźwięk wydobywający się z obydwu głośników po przeciwnych stronach tabletu jest donośny. Basy i jakość dźwięku są w normie.

Gal

Super AMOLED pokazuje swoją siłę w momencie oglądania na nim materiałów wideo. Detale są ostre, a odwzorowanie kolorów nie zawodzi. Bez wątpienia jest to odpowiedni wyświetlacz do oglądania filmów.

Żywotność baterii

Koreańczycy przy produkcji tabletu nie szli na kompromisy, wyposażono go w baterię o pojemności 7,900mAh. W rezultacie pozwala na dzień pracy w normalnych warunkach. Zdaje sobie sprawę, że większość z was spodziewa się więcej, ale bez podpięcia do ładowarki się nie obędzie. Bateria na tle konkurencji wypada średnio, co nie oznacza, że jest źle. Urządzenie przy mocniejszym użytkowaniu wytrzyma 7 godzin, a na pełne naładowanie baterii potrzeba 5 godzin.

Podsumowanie

Galaxy Tab S to bardzo udane urządzenie, choć cena za model z łącznością WiFi jest ciut za wysoka. Jednakże rekompensuje ją świetny wyświetlacz, w miarę dobra wydajność w codziennych operacjach i funkcje, jakie wprowadzono. Na pewno was nie zawiedzie, jedyne czego mu brakuje to prawdziwego statusu „premium”. To obecnie nie problem biorąc pod uwagę jego wagę i grubość.

Trudno stwierdzić, czy tablet Samsunga jest idealny, ale w wielu aspektach zrobił na mnie wrażenie.

Zalety:

  • wyświetlacz
  • tryb wielu okien
  • bardzo dobre odwzorowanie kolorów w „podstawowym” trybie
  • SideSync 3.0

Wady:

  • SideSync 3.0 nie współpracuje z większością smartfonów Samsunga
  • wykonanie
  • przy cięższych operacjach system potrafi zwolnić

Podziękowania dla Samsunga za dostarczenie urządzenia do testów.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek