Krzysiek Borek17.06.2016
SmartWoods Sunset Active, czyli etui dla iPhone’a 5/5S/SE – test i recenzja

Podczas testów urządzeń mobilnych producenci zazwyczaj nie dodają do zestawu etui, ale w ciągu 2 tygodni ciężko uszkodzić wypożyczony sprzęt. Inaczej sprawa wygląda podczas użytkowania prywatnego smartfona, wtedy zazwyczaj kupuję folię na ekran/szkło hartowane i etui, które przynajmniej teoretycznie uchroni sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Przez ostatnie tygodnie miałem przyjemność testować etui SmartWoods z serii Active, które nie tylko poprawia doświadczenia związane z użytkowaniem urządzenia mobilnego, ale również chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, choć nie wydaje mi się, żeby uchroniło ekran iPhone’a 5S przy spotkaniu z chodnikiem.

IMG_0616

Etui jest gumowe, a na tyle można zauważyć naklejony drewniany panel z logiem producenta, który dodaje elegancji gumowej bazie i wyróżnia ją na tle konkurencji. Okala ono praktycznie całą konstrukcję urządzenia z wyjątkiem wyświetlacza, ale wszystkie boki produktu wystają nieco ponad ekran, co teoretycznie powinno pomóc przed jego uszkodzeniem. Niestety, ale nie próbowałem rzucać swoim iPhone’em 5S w etui, bo to mój jedyny telefon i byłoby mi go szkoda.

IMG_0020

Bez etui iPhone 5S nie leży źle w dłoni, ale etui zdecydowanie poprawia chwyt i nie boję się, że w najbardziej nieoczekiwanym momencie wypadnie mi z dłoni. Można by powiedzieć, że telefon przylepia się wtedy do niej i tylko rozkojarzenie użytkownika może spowodować upadek. Telefon łatwo włożyć i wyjąć z etui SmartWoods, więc nic nie stanie na przeszkodzie, żeby zmienić je na inne w dogodnym dla nas momencie.

IMG_0026

Prawa strona etui nie ma żadnych wycięć na porty lub przyciski, ale z prawej umieszczono wycięcie na przycisk, a przyciski regulacji głośności są zamaskowane wewnątrz, na szczęście producent nie zapomniał o tym, żeby zaznaczyć je na etui. Nie miałem żadnych problemów, żeby zwiększyć lub zmniejszyć głośność podczas odtwarzania ulubionych utworów ze Spotify, lub Apple Music. Na górze również znajduje się maskownica, pod którą leży przycisk zasilania/blokady, z jego używaniem również nie miałem problemów. Miejsce, w którym ulokowano gniazdo słuchawkowe, mikrofon, port Lightning i głośnik multimedialny ma wycięcia, które powodują, że użytkownik ma dostęp do wszystkich komponentów.

IMG_0110

Najbardziej interesowało mnie czy posiadane przeze mnie kable Lightning i słuchawki wejdą w porty bez problemów, ponieważ z etui korzystałem cały czas, więc to najważniejsza kwestia. Każdy z wypróbowanych przeze mnie kabli (Innergie Magicable Duo i ttec) pasują, podobnie jest ze słuchawkami (EarPods, Sony), więc producent stanął na wysokości zadania i bez przeszkód można używać sprzętu podczas ładowania baterii, wymiany danych lub słuchania ulubionej muzyki.

IMG_0024

Nie zapomniano również o wycięciu na aparat, mikrofon i dwutonową diodę doświetlająca. W ich przypadku sprawdziłem, czy w każdej chwili mogę zrobić zdjęcia lub nagrać wideo. Na szczęście wycięcie jest idealnie wyprofilowane i nie przeszkadza w obydwu procesach, więc bez przeszkód możemy robić zdjęcia lub nagrywać wideo.

IMG_0029

 Do etui mam dwa zastrzeżenia, jednym z nich są wycięcia, które powodują, że wraz z upływającym czasem kurz zalega w tych miejscach i od czasu do czasu trzeba wyjąć iPhone’a z etui, aby wyczyścić te punkty. Kolejnym, aczkolwiek jeszcze niepotwierdzonym może być drewniany panel, wydaje mi się, że po jakimś czasie może się odkleić, choć w tym przypadku wolałbym się mylić.

Podsumowanie

Czas spędzony z produktem SmartWoods z serii Active pokazał mi, że można zrobić ciekawe etui wykonane z dwóch, różnych materiałów wykończeniowych, które wzajemnie się uzupełniają. Jednak nie mam wątpliwości, że nie poradzi sobie ono z ekstremalnym użytkowaniem urządzenia mobilnego. Niemniej jednak sprawdzi się świetnie, jeżeli chcecie poprawić chwyt urządzenia i jego walory estetyczne. Zdaję sobie sprawę, że daleko mu do etui Lunatik Taktik Extreme lub Strike, ale to zupełna inna półka i cena, co nie zmienia faktu, że warto sięgnąć po produkt rodzimego producenta i czekać na jego kolejne wersji (o ile się ukażą).

Produkt do testów dostarczył sklep SmartWoods.pl, możecie kupić go tutaj.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek