Łukasz Bogacz18.01.2014
Sony pokazuje jak będziemy grać w chmurze

Pamiętacie Gaikai? Mała firma azjatycka zajmująca się streamingiem gier, którą wykupiło Sony? Teraz już wiemy po co Japończycy wydali 380 milionów. Na konferencji przeprowadzonej podczas targów CES Sony zaprezentowało Playstation Now.

Czym właściwie jest PS Now? Będzie to wirtualna biblioteka najlepszych gier na konsolę Playstation, nie tylko poprzedniej generacji ale także starszych tytułach. Gaikai wyznaczyło drogę, którą teraz podążać będzie Sony. Usługa ta umożliwi nie tylko odpalenie starych gier na konsoli nowej generacji, ale także na PS Vita, Telewizorze Sony, a nawet urządzeniach mobilnych takich jak smartfon czy tablet.

Beta-testy nowej usługi od Sony zostały zapowiedziane na przyszły miesiąc. W pierwszej kolejności usługę otrzymają gracze ze Stanów Zjednoczonych. Testy mają się zakończyć bardzo szybko i już w połowie roku Posiadacze PS4 będą mieć możliwość cieszenia się starszymi tytułami na swojej konsoli. W następnej kolejności streaming gier otrzymają konsole PS Vita, a na samym końcu telewizory.

playstationnowside-2l

Kiedy usługa Now zawita do Europy? Sony otwarcie mówi, że problemy z łączami internetowymi oraz zawiłości prawne jakie spotkali na swojej drodze uniemożliwiają im podanie nawet przybliżonej daty. Musimy więc czekać na to przyniesie sytuacja.

Rodzi się pytanie czy nie zaistnieje kaniblaizacja usług Sony. Moim zdaniem nie ma na to szans. Konsola zawsze będzie miała większą wydajność niż gra odpalona w chmurze. Jako, że gry odpalane w ten sposób to będą przede wszystkim klasyki z poprzedniej generacji, będzie to raczej uzupełnienie obecnej generacji konsol o coś na kształt wstecznej kompatybilności.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Upierdliwy, niewychowany i szczery.

@lukaszbogacz