Krzysiek Borek29.09.2014
Sony Xperia T3 – recenzja

Xperia T3 to smartfon z cienką obudową i Androidem na pokładzie. Dzięki wydajności na poziomie Motoroli Moto G to dosyć interesujące urządzenie.

Wygląd i możliwości

1

Sony kolejny raz nie zawodzi, pomimo że urządzenie wykonane jest z plastiku, nie zmienia to faktu, że jest ono atrakcyjne. Modelowi T3 daleko do jakości wykonania Z2, ale nie jest tragicznie. Z przodu mamy do czynienia ze szkłem, chroniącym wyświetlacz o przekątnej 5,3”, a pokrywa baterii wykonana jest z plastiku. Urządzenie dostępne jest w wielu wariantach kolorystycznych (biały, czarny, fioletowy). Sony zarzeka się, że jest to najcieńsze urządzenie z 5,3” ekranem.

Model T3 jest niezwykle lekki i cienki. Urządzenie dobrze leży w ręce. Oczywiście znjadziemy w, nim wszystkie potrzebne przyciski i złącza. Po lewej stronie znajdują się kolejno port kart microSIM i micro SD, niżej znajdziemy przycisk zasilania/blokady, kolejnym będzie przycisk regulacji głosności i przycisk spustu migawki. Z prawej strony urządzenia znajdziemy jedynie port microUSB, a na górze 3,5mm gniazdo słuchawkowke. Aparat i głośnik znajdują się z tyłu, jeżeli jesteśmy już przy porcie kart micro SD, T3 posiada 8GB pamięci wbudowanej, którą rozszerzymy przy pomocy wspomnianych już przeze mnie kart pamięci.

Szkoda, że Sony nie pokusiło się tutaj o wodoszczelność modelu T3. Jest to jeden z czynników lepszej sprzedaży niektórych urządzeń japończyków, ale próżno szukać tego w omawianym smartfonie.

Wyświetlacz

7

Z wielkim rozmiarem smartfonu Sony idzie wielka przekątna wyświetlacza, wynosząca 5,3”. Rozmiar wyświetlacza jest większy od testowanego przeze mnie niedawno Samsunga Galaxy S5. Dzięki temu smartfon Sony wygląda na drogie urządzenie.

Takie uczucie towarzyszy nam do momentu poznania rozdzielczości wyświetlacza (720p), więc nie jest to Full HD. Wyświetlacz nada się do komfortowego oglądania materiałów wideo i uruchamiania gier. Japończycy dodali do T3 Bravia Engine i Triluminous, co w rezultacie daje lepszą jakość wyświetlanej zawartości.

Oczywiście jest to panel IPS, więc kąty widzenia są bardzo dobre. Jest też na tyle jasny , że będziemy w stanie odczytać z niego wiele nawet w świetle słonecznym.

Oprogramowanie

T3

Tutaj wszystko wygląda, jak w droższych i tańszych produktach Sony. Model T3 pracuje na systemie operacyjnym Android w wersji 4.4.2 (Kitkat). Interfejs użytkownika to żadna nowość i optymalizacja wykonana przez Sony nie zmienia doświadczeń płynących z użytkowania urządzenia. Choć znajdzie się tutaj parę zmian, w menu wielozadaniowości pojawiła się belka ulubionych aplikacji. Możemy dodać do 5 skrótów dla wybranych przez nas aplikacji i uruchamiać je bezpośrednio z tego menu. Niektóre z nich działają w mniejszych okienkach, co pozwala na uruchomienie paru na raz. Sony nie byłoby sobą, gdyby nie dodało własnych aplikacji do systemu operacyjnego smartfonu. Aplikacje Sony są przemyślane i każda z osobna spełnia swoją funkcję. Nie znajdziemy tutaj aplikacji, która pozwala używać Xperie T3, jako pilot do telewizora. Związanie jest to z brakiem portu podczerwieni w tym urządzeniu.

WALKMAN i inne tego typu aplikacje są jednymi z najbardziej przydatnych. Reszta aplikacji jest wykonana w bardzo przejrzysty sposób i każda jest łatwa w obsłudze. Jeżeli posiadacie inne urządzenia Sony na pewno docenicie to , co oferuje ten smartfon.

Wydajność

6

Xperia T3 wyposażona jest w SoC snapdragon 400. Posiada ono 4 rdzeniowy procesor, który jest energooszczędny. Pomimo słabych wyników w Geekbench 3 (1340 na dwóch rdzeniach) nie zauważycie zwolnień animacji w codziennym użytkowaniu. Schody zaczynają się w momencie uruchomienia bardziej wymagających gier. Na urządzeniu Sony uruchomiłem Real Racing 3 i w paru miejscach zwolnienia animacji były widoczne.

Niestety, Sony nadal nie naprawiło problemu z nagrzewaniem się urządzenia, w przypadku tego modelu jest podobnie. Grając dłużej lub oglądając filmy T3 zaczyna się nagrzewać. Nie jest to tak uciążliwe , jak na Z2, ale mniejsza to komfort użytkowania Xperii T3.

Aparat

3

Jeżeli spodziewacie się jakości zdjęć na poziomie Xperii Z2 srogo się zawiedziecie. Pomimo unifikowania przez Sony wykonywania zdjęć urządzeniami mobilnymi będziemy mogli się pochwalić zdjęciami jedynie znajomym. Na pewno nie zamieniłbym aparatu kompaktowego na ten smartfon.

Aparat główny to 8MPx matryca z diodą doświetlającą, która może posłużyć za latarkę podczas wykonywania zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych. Z przodu mamy do czynienia z aparatem o rozdzielczości 1,1MPx, który wystarczy do świetnych selfie w odpowiednich warunkach oświetleniowych.

Na pochwałę zasługuje interfejs aparatu. Mamy dostep do wielu trybów wykonywania zdjęć i w dość prosty sposób możemy się pomiędzy nimi przełączać. Z drugiej strony jest ich zbyt wiele, jeżeli chcemy wykonać zdjęcia w pełnej rozdzielczości lub HDR. Dla bardziej doświadczonych fotografów Sony dodało tryb ręczny, gdzie możemy ustawić czułość, balans bieli i inne. Większość użytkowników będzie robić zdjęcia w trybie automatycznym, ale to dobrze , że japończycy pomyśleli o bardziej doświadczonych osobach.

Aparat działa nieco wolniej, niż w poprzednio testowanych przeze mnie urządzeniach. Szczególnie widać to podczas używania autofocusa. Zdjęcia wykonane w oddali przy pomocy smartfona wyglądają bardzo dobrze. Kolory są żywe, a zdjęcie bogate w szczegóły. Zdjęcia obiektów w bliższej odległości wyglądają w porządku, choć nie są pozbawione szumów.

Ogólnie aparat nadaje się tylko do zdjęć, które pokażemy znajomym, czy rodzinie. Mając ten model nie wykonamy tak dobrych zdjęć , jak przy użyciu modelu Z2. Jeżeli chodzi o nagrywanie materiałów wideo aparat główny potrafi zarejestrować materiał w rozdzielczości 1080p, a przednia kamera w 720p. Podczas rejestrowania materiału możemy włączyć HDR lub korkecję drgań.

Materiały wideo zarejestrowane przez Xperię T3 nie zawierają zwolnień animacji, niestety ostrość jest daleka od ideału, ale kolory są żywe. Na pewno nie zmienicie kamery na smartfona, ale, żeby czasem coś nagrać kamera urządzenia powinna być wystarczająca.

Żywotność baterii

2

Sony wyposażyło model T3 w baterię o pojemności 2,500mAh. Biorąc pod uwagę połączenie energooszczędnego układu i wyświetlacza o rozdzielczości 720p dzień pracy na urządzeniu to normalka. Jeżeli zagłębimy się w zarządzanie zasilaniem, możemy uruchomić tryb STAMINA lub tryb oszczędzania energii. Dodatkowo możemy ustawić uruchamianie WiFi w pobliżu zapamiętanej sieci WiFi.

Podczas jednego z testów, gdzie włączyłem materiał wideo w rozdzielcości 720p urządzenie wytrzymało 9 godzin do momentu rozładowania baterii. Jeżeli używacie urządzenia rozważnie możecie przebić barierę 1 dnia pracy. Ładowanie baterii nie jest długie po 30 minutach bateria naładowania jest w 40%. Wynik jest satysfakcjonujący biorąc pod uwagę, że nie będziemy musieli zostawiać smartfona na noc, aby się naładował.

Sony pokazało, że potrafi dostosować oprogramowanie i inne kompnenty smartfonu, aby działał, jak najdłużej na jednym ładowaniu.

Dźwięk i jakość rozmów

6

Głośnik, z którego odtwarzamy muzykę znajduje się z tyłu. Trzymając urządzenie poziomo możemy zasłonić głosnik i dźwięk będzie cichszy, niż zazwyczaj. Jakość dźwięku nie jest najgorsza, ale daleko jej do Bommsound z HTC. Im głosniej, tym bardzej głosnik harczy.

Jakość rozmów stoi na wysokim poziomie nawet, jak na urządzenie ze średniej półki cenowej. Szkoda, tylko że nie ma drugiego mikrofonu do redukcji szumów. Głos rozmówcy jest czysty i wyraźny, jednakże głosność moglaby być wyższa.

Podsumowanie

Bez wątpienia Xperia T3 to piekne urządzenie ze średniej półki cenowej. W poszczególnych aspektach nie zrobi na was wrażenia, ale jako całość jest to odpowiednie urządzenie na mniejszą kieszeń. Podczas testów doszedłem do wniosku, że jest to cienki, stylowy smartfon, który was nie zawiedzie. Żaden z poszczególnych aspektów niekoniecznie zrobi na większości użytkowników wrażenie.

Zalety:

  • jakość wykonania
  • cienka budowa
  • dobry wyświetlacz 720p
  • żywotność baterii i odpowiednie opcje oszczędzania energii

Wady:

  • tańsze alternatywy są wydajniejsze
  • słaba wydajność podczas grania
  • nie wyróznia się poszczególnymi cechami na tle konkurencji

Podziękowania dla Sony Mobile Polska za udostępnienie urządzenia do testów.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek