Krzysiek Borek22.01.2015
Sony Xperia Z3 Tablet Compact – recenzja urządzenia

Sony wraz z kolejną generacją Xperii Z3 i jej mniejszego wariantu zaprezentowało tablet pod nazwą Xperia Z3 Tablet Compact. Po tablecie można spodziewać się specyfikacji z najwyższej półki i wodoodpornej konstrukcji. Na papierze tablet prezentuje się wręcz idealnie, ale czy rzeczywiście tak jest?

Wygląd i jakość wykonania

S8

Sony przy okazji produkcji większego tabletu z serii Xperia pokazało, że można zrobić wielkie urządzenie, a zarazem cienkie (6,4mm grubości). Tylko iPad Air 2 jest cieńszy od produktu Sony. Z3 Tablet ma taką samą grubość, co poprzedni model. Tablet jest poręczny dzięki niskiej wadze (270g) i łatwo to zauważyć. Produkt japończyków jest wysoki i szeroki, pomimo kompaktowej budowy. Dodatkowo jest on wodoodporny (certyfikaty IP65 i IP68), co w rezultacie daje nam możliwość zanurzenia urządzenia na głębokość powyżej 1,5 metra na 30 minut.

S9

Tablet to tak naprawdę większa Xperia Z3. Nadal mamy do czynienia z wzornictwem charakterystycznym dla Sony (Omnibalance), pomimo że tył nie jest pokryty taflą szkła, jak ma to miejsce w smartfonach. Tym razem aluminium i szkło hartowane zostało zastąpione matowym tworzywem sztucznym, które nie zbiera odcisków palców, ale łatwo je ubrudzić. Japończycy zarzekają się, że rogi ramki wykonane są ze stali nierdzewnej, łatwo to dostrzec pomiędzy szarym plastikiem, który również został wykorzystywany w ramce. Niestety, boki nie leżą odpowiednio w dłoni, w przeciwieństwie do tyłu. Przód oczywiście pokryty jest taflą szkła hartowanego. Praca na tablecie wykonanym w taki sposób to miłe doświadczenie.

S7

Nad i pod wyświetlaczem znajdziemy głośniki stereofoniczne, na prawym boku mamy przycisk zasilania i pod, nim regulację głośności. Nad, nim znajduje się również gniazdo słuchawkowe (3,5mm). Obydwa nieco wystają z obudowy i łatwo je odnaleźć mają miły skok i mniejsze luzy względem tych samych przycisków z telefonów. Na dole pod jedną z zaślepek znajduje się port micro USB, a na lewym boku czytnik kart micro SD i nanoSIM, również pod zaślepką. Zaraz nad nią jest port magnetyczny wykorzystywany ze stacją dokującą. Łatwo dostrzec, że to nie urządzenie klasy premium, biorąc pod uwagę jego cenę.

W orientacji poziomej ciężko używać tabletu jedną ręką, trzymać tak lekki urządzenie obiema rękoma to czysta przyjemność. Co najważniejsze w orientacji pionowej można go trzymać w jednej ręce i zbytnio się tym nie zmęczymy.

Wyświetlacz

S3

Z3 Tablet posiada wyświetlacz o przekątnej 8 – cali i rozdzielczości 1920×1200. Przekłada się to na zagęszczenie pikseli na poziomie 283/cal, względem konkurencji to słaby wynik. Jednakże ciężko zauważyć pojedyncze piksele.

Nadal mamy do czynienia z technologią Live Color LED, dzięki niej kolory mają szerszy zakres. Kolory są zbyt chłodne, to samo da się zauważyć w smartfonach z tej serii. Odwzorowanie kolorów nie należy do najlepszych i Sony jest daleko za konkurencją.

Technologia X-Reality nadal dostarcza odpowiednią ostrość i kontrast. Nawet po jej wyłączeniu trudno nie zauważyć dominacji niebieskiego koloru. Kolejnym problemem jest balans bieli, dlaczego Sony nie zrobi tego, jak trzeba, tylko użytkownik musi wprowadzić własną konfigurację?

Wyświetlacz odbija światło słoneczne, jednakże maksymalna jasność pozwala na komfortową konsumpcję treści nawet w świetle słonecznym. Najniższa wartość jasności męczy oczy, szczególnie w nocy. Co do kątów widzenia, są one idealne, trudno zauważyć zmianę kolorów wyświetlacza.

Interfejs i funkcjonalność

S6

Nie zauważycie tutaj większych zmian, to nadal niezmieniony od wielu lat interfejs bazujący na Androidzie w wersji 4.4.4 Kitkat. Jego niebywałą zaletą jest wygląd przypominający czystą wersję zielonego robocika. Wszystko działa bez żadnych zwolnień animacji, choć od czasu do czasu się zdarzą. Niestety, interfejs Sony jest daleko w tyle za konkurencją, jeżeli weźmiemy pod uwagę funkcjonalność.

Jak w większości przypadków tutaj również znajdziemy menu wielozadaniowości, które pozwala na wyłączanie lub przełączanie się pomiędzy uruchomionymi aplikacjami/grami. Sony poszło nieco dalej i dodało drobne aplikacje (możemy uruchomić parę naraz). Są to m.in. Gmail,przeglądarka internetowa,kalendarz,kalkulator,minutnik i wiele innych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać dodatkowe aplikacje z Google Play Store. Nawet widżety można konwertować na „mniejsze aplikacje”.

S5

Rozwiązanie japońskiego koncernu ma jedną przewagę nad resztą konkurencji. Są nią motywy, które możemy zmienić po pobraniu. Nie zabrakło również systemowych aplikacji, jak Album, Filmy, czy WALKMAN, znajdziemy również większość domyślnych aplikacji od Google. Ciekawą funkcją jest wybudzenie wyświetlacza przez podwójne stuknięcie, zamiast naciskanie przycisku zasilania. Ogólnie nie ma zbyt wielu zmian i ciężko o tym pisać, jednakże wszystko zdaje egzamin.

Screen pokazujący systemowe aplikacje

Wydajność

S1

Japoński tablet wyposażono w 4 rdzeniowego Snapdragona 801 i 3GB pamięci RAM LPDDR3. Za generowanie grafiki odpowiada Adreno 330. Próbowałem wszystkiego, aby obciążyć Z3 Tablet Compact, począwszy na uruchomieniu najbardziej wymagających gier, kończąc na zabawie z interfejsem. Niestety, się nie udało, więc widać, że urządzenie ma odpowiednią moc obliczeniową.

16GB pamięci na dane użytkownika to mało, na szczęście można ją rozszerzyć przy pomocy kart micro SD (do 128GB).

Przeglądarka internetowa i łączność

Dzięki zastosowanym podzespołom konsumpcja treści to czysta przyjemność. Domyślną przeglądarką jest tutaj Chrome od Google. Ani razu nie zdarzyło się, aby strony się doczytywały, czy nie działały.

Biorąc pod uwagę łączność do wyboru są dwa warianty, jeden z LTE/3G, a drugi z WiFi. Do testów dostałem ten pierwszy. Rożnica pomiędzy obydwoma to wyposażenie jednego z nich w czytnik kart nanoSIM. W rezultacie pozwala to na wykonywanie połączeń wychodzących i odbieranie połączeń przychodzących, a także wysyłanie SMSów. Jeżeli chodzi o samo LTE, jest to kategoria 4 (Cat 4), prędkości do 150Mbps, HSDPA+ do 42Mbps i HSUPA do 5,76Mbps. Oprócz tego znajdziemy również WiFi,Bluetooth 4.0,NFC,GPS/A-GPS i wiele innych w obydwu wariantach tabletu.

Multimedia

S10

Uruchamianie gier i konsumpcja treści to nie jedyne zastosowanie tabletu. Równie dobrze możemy na, nim oglądać filmy i słuchać muzyki. Będę szczery, tablet Sony ma najlepszą,domyślną aplikację do odtwarzania muzyki. Jest ona nie tylko bogata w ustawienia, ale i funkcje.

Z3 Tablet Compact to następca Z2 Tablet, w rezultacie wyposażono go w głośniki stereofoniczne. Dźwięk jest czysty, pomimo wodoodpornej konstrukcji, która go nie tłumi. Jednakże basom daleko do tych z poprzedniej iteracji tabletu.

Tablet posiada wszystkie znane użytkownikom sprzętu Sony technologie poprawiające jakość dźwięku. Dzięki, nim na pewno nie będziecie zawiedzeni jego jakością. Dotyczy to nie tylko odsłuchu muzyki, ale także oglądania filmów. Cyfrowa redukcja szumów działa jedynie z dedykowanymi słuchawkami.

Systemowa aplikacja odtwarzająca filmy poradzi sobie z większością znanych nam kodeków wideo (MP4, AVI, MKV, Xvid, WebM i wielu innych). Jeżeli posiadamy filmy z napisami, zostaną one od razu rozpoznane przez system operacyjny. Dodatkowo możemy odtwarzać materiały wideo w 4K bez jakichkolwiek zwolnień animacji podczas odtwarzania.

Żywotność baterii

Bateria o pojemności 4,500mAh z początku może nie zrobić na nas wrażenia. Jednakże biorąc pod uwagę smartfony z tej serii liczyłem na podobne rezultaty i w ogóle się nie zawiodłem. Sony po raz kolejny pokazało w, jakim kierunku powinni pójść wszyscy producenci urządzeń mobilnych. Czas pracy na jednym ładowaniu wyniósł niecałe 10 godzin. To bardzo dobry wynik, jeżeli używamy tabletu od czasu do czasu spokojnie wytrzyma dzień i dłużej.

Bateria jest jak najbardziej w porządku, niestety czas jej naładowania od 0-100% niekoniecznie. Trwa to niecałe 5 godzin.

Podsumowanie

Bez wątpienia Sony wyciągnęło wnioski z poprzednich iteracji tabletów z serii Xperia Z i wprowadziło wiele zmian. Przede wszystkim tablet jest niezwykle lekki,kompaktowy i wodoodporny, należy też pochwalić producenta za żywotność baterii i bez problemowe działanie systemu operacyjnego.

Jeżeli przemilczymy słabe odwzorowanie kolorów, to Z3 Tablet Compact to jeden z najlepszych 8 – calowych tabletów dostępnych obecnie na rynku urządzeń mobilnych. Trudno nie zauważyć problemów sprzętu japończyków,ale człowiek uczy się przez całe życie.

Zalety:

 • najbardziej kompaktowy i najlżejszy 8 – calowy tablet
 • kompaktowa i wodoodporna konstrukcja
 • tył nie zbiera odcisków palców
 • mocna specyfikacja techniczna, wystarczająca na długie lata
 • żywotność baterii, jakiej nie znajdziemy w rozwiązaniach konkurencji
 • bezprzewodowe ładowanie (przy użyciu stacji dokującej)

Wady:

 • słabe odwzorowanie kolorów wyświetlacza
 • długi czas ładowania baterii
 • port nanoSIM
 • zbyt wiele systemowych widżetów
 • wyższa cena względem iPada mini

Ocena 9/10

Podziękowania dla Sony Mobile Polska za udostępnienie sprzętu do testów.

Źródło: zdjęcia: flickr.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek